بازدید: 84

تأسیس تشکل وکلای مدافع حقوق کودکان و نوجوانان/ بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس

منبع : فارس نیوز کد خبر: 347835
آخرین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در دولت یازدهم، به ریاست وزیر دادگستری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، مظفر الوندی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بیست و یکمین نشست شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که به ریاست وزیر دادگستری و با حضور نمایندگانی از دستگاه های دولتی و سازمان های مردم نهاد عضو این شورا برگزار شد، از مجموع اقدامات اعضای این شورا در طول مدت چهار سال دولت یازدهم، تقدیر و تشکر کرد.

الوندی با ارائه گزارشی از عملکرد این مرجع اظهار داشت: در مدت چهار سال گذشته، 15 جلسه اصلی شورا و 60 جلسه کارگروه های زیر مجموعه آن برگزار شد که جلسات استانی نیز 60 جلسه بود که در 22 استان برگزار شد و حجم بالایی از فعالیت های مرجع را به خود اختصاص داد.
وی تدوین برنامه جامع عمل مشترک، راه اندازی بانک جامع اطلاعاتی، پیگیری بحث آموزش کودکان، پیگیری بحث هویت کودکان فاقد شناسنامه و بازمانده از تحصیل، تهیه و تدوین گزارش های ادورای جهت ارائه به سازمان ملل متحد و دفاع از آن و پیگیری لوایح مربوط به حقوق کودکان را از جمله برجسته ترین اقدامات انجام شده توسط این شورا در چهار سال گذشته عنوان کرد و افزود: در سفرهای استانی با تشکیل نهادهای متناظر در هر استان، توانستیم با حساس سازی مدیران و مسئولین استان ها نسبت به موضوع حقوق کودکان، گام بلندی را در جهت تحقق اهداف مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برداریم.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ادامه تصریح کرد: بحث آموزش، همواره به عنوان یکی از مهمترین محورهای اقدامات ما بوده است که در خصوص انسداد مبادی بی سوادی با همیاری استانداران و شوراهای شهرها، دستاوردهای مثبتی در این عرصه داشته ایم. 
وی برگزاری نشست های تخصصی علمی از جمله نشست «نقش رهبران دینی» را از جمله دیگر اقدامات قابل توجه این مرجع دانسته و افزود: برگزاری این نشست ها منتج به چاپ چند جلد کتاب شد که برای استفاده محقیقن حوزه کودکان، در دسترس عموم قرار گرفته است.
الوندی در خاتمه ضمن انتقاد از برخی اقدامات در جهت ایجاد نهادهای موازی با مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک بیان داشت: هرچند که به نقاط ضعف خود باور داشته و می دانیم که راه طولانی در این مسیر در پیش رو داریم اما معتقدیم ایجاد نهادهای موازی نه تنها کمکی به ارتقای حقوق کودکان نخواهد کرد بلکه این مسیر را با چالش های جدید روبرو خواهد کرد، توجه به منافع عالی کودکان با پرهیز از نگاه عاطفی صرف، باید به عنوان یک اصل مد نظر قرار گرفته و همگی در جهت تبیین حقوق آنان با هم افزایی و با اجتناب از موازی کاری، اقدام کنیم.

تعیین شعبه ویژه رسیدگی به پرونده های اطفال و نوجوانان در دیوان عالی کشور 

در ادامه جلسه گزارش مربوط به تعیین شعبه ویژه در دیوانعالی کشور برای رسیدگی به پروند ه های مرتبط به اطفال و نوجوانان توسط انصاری معاون دیوانعالی کشور و مقاره عابد کارشناس ارشد مرجع ارائه شد.

در گزارش ارائه شده به تلاش های انجام شده در این زمینه اشاره و پس از موافقت رییس دیوانعالی کشور مقرر گردید شعبه ای ویژه تعیین و نظام دادرسی افتراقی از محاکم بدوی و تجدید نظر به دیوانعالی کشور هم تسرّی پیدا کند.

تأسیس تشکل وکلای مدافع حقوق کودکان و نوجوانان

گزارش کارگروه های حقوقی و قضایی و آموزش و اطلاع رسانی مرجع از دیگر مباحث مطروحه در جلسه شورا بود.

بر اساس این گزارش ها، مقدمات شکل گیری تشکل مربوط به وکلای مدافع حقوق کودک فراهم و مقرر شد با هدایت دبیرخانه مرجع و از طریق سیستم ثبت سمن های وزارت کشور هر چه سریعتر نسبت به ثبت قانونی این تشکل اقدام شود.

تهیه و انتشار نیازهای پژوهشی دستگاه های عضو شورا در حوزه کودک و نوجوان با همکاری وزارت علوم

از دیگر مباحث مطروحه اقدام مشترک دبیرخانه مرجع و وزارت علوم در خصوص اعلام نیازها و عناوین پژوهشی مرتبط با حقوق کودک بود که با درج این نیاز در سایت وزارت علوم و نیز اعلام به تمامی مراکز علمی کشور، محققین به ویژه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند تحقیقات خود را بر روی موضوعات و عناوین اعلام شده انجام دهند.

گزارش روند بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس 

اسفنانی مدیرکل امور مجلس وزارت دادگستری و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گزارش مبسوطی از فرایند این لایحه ارائه کرده و به جلسات اخیر کمیسیون در این خصوص اشاره داشت.
وی که در زمان نمایندگی مجلس نقش به سزایی در بررسی این لایحه داشته ابراز امیدواری کرد، با بهره مندی از ظرفیت دستگاه ها و نیز سمن ها و مشارکت جدی آن ها، قانون جامعی در حوزه کودکان به تصویب مجلس برسد.
در ادامه جلسه حاجیان زاده مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نماینده وزیر آموزش و پرورش در شورای هماهنگی مرجع گزارشی از فعالیت های متعدد کانون در سطح کشور ارائه کردند.

وی با اعلام آمارهای مربوط به چاپ و انتشار کتب ویژه کودکان، تشکیل و تجهیز مراکز فراگیر کانون در استان ها و نیز اقدامات مربوط به برگزاری هفته ملی کودک، از نقش تخصصی کانون در فعالیت های فوق برنامه کودکان یاد کرد و اعلام آمادگی کرد خدمات آموزشی و تخصصی را در اختیار تمامی داوطلبین و علاقه مندان قرار دهند. همچنین در این جلسه نماینده سمن ها در شورا، نماینده وزارت کشور نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، نماینده آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، نماینده وزارت امور خارجه، نماینده جامعه وکلا در شورای هماهنگی، دیدگاههای خود را پیرامون موضوعات مطروحه و نیز مباحث مربوط به کودکان و نوجوانان اعلام کردند.

انتهای پیام/


تأسیس تشکل وکلای مدافع حقوق کودکان و نوجوانان/ بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
loading...

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند