بازدید: 33

رییس سیا: ایران بزرگ‌ترین چالش منطقه‌ای آمریکا خواهد بود

رییس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفت ایران به افزایش نفوذش در منطقه خاورمیانه ادامه می دهد و همچنان اصلی ترین دولت حامی تروریسم است.

رییس سیا: ایران بزرگ‌ترین چالش منطقه‌ای آمریکا خواهد بود

به گزارش خبرنگار «پارسینه»، مایک پومپئو، رییس سیا، با بیان این که ایران در حال افزایش نفوذ در خاورمیانه است گفت که این مسئله می تواند به بزرگ ترین چالش سیاست خاورمیانه ای ایالات متحده در بلند مدت تبدیل شود.

او گفت: «جمهوری اسلامی ایران کشوری قدرتمند است که همچنان بزرگ ترین دولت حامی تروریسم در جهان است. قدرت و نفوذ آن، به ویژه در سال های اخیر، در حال افزایش است. وقتی نگاه می کنیم که امروز در سوریه، عراق و یمن چه می گذرد، می توانیم تهدید را ببینیم».

پومپئو اضافه کرد: «ایران آشکارا مشتاق آن است که قدرت هژمون در منطقه شود. و در حالی که ما اکنون روی نابودی داعش تمرکز کرده ایم، ایران بزرگ ترین چالش خاورمیانه ای ما در بلندمدت خواهد بود».

پومپئو که در شام کاری اندیکشده «اتحاد اطلاعات و امنیت ملی» درباره تهدیدها علیه امنیت ایالات متحده و راهکارهای سیا برای مقباله به این تهدیدات سخنرانی می کرد، به مداخلات روسیه در انتخابات ایالات متحده هم اشاره کرده و گفت که این مسئله چیز تازه ای نیست و ادامه داد: «روس ها آشکارا در انتخابات ۲۰۱۶ این کار را کردند... در انتخابات ۲۰۱۲ این کار را کردند، در دهه ۱۹۷۰ هم همین طور بود».

اظهارات رییس آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده چند ساعت پیش از آن مطرح شد که دونالد ترامپ پسر ایمیل های شخصیش در خصوص ارتباط و دیدار با یک وکیل روس را منتشر کرد.

پومپئو تروریسم بین الملل را یکی دیگر از تهدیدهای مهم علیه امنیت ملی ایالات متحده خواند و مدعی شد حتی با شکست داعش در موصل و رقه، باز هم تهدید باقی خواهد ماند.

کره شمالی دیگر تهدیدی است که رییس سیا به آن اشاره کرد و اظهار داشت که پیونگ یانگ به صورت ۲۴ ساعته برای توسعه موشک های بالستیک بین قاره ای دارای کلاهک هسته ای که بتواند به خاک ایالات متحده برسد تلاش می کند.

او کنشگران دولتی و غیردولتی که تلاش می کنند تا دموکراسی و حاکمیت قانون را مختل کنند را تهدیدی دیگر برای آمریکا خواند و ویکی لیکس را از جمله گروه هایی دانست که با استخدام جاسوس و جایزه دادن به افرادی که اسرار اطلاعاتی را سرقت کنند، تلاش می کند تا به دموکراسی های غربی ضربه بزند.

آخرین اخبار، تحلیل‌های ویژه و صفحه نخست نشریه‌های انگلیسی زبان در صفحه بین‌الملل رییس سیا: ایران بزرگ‌ترین چالش منطقه‌ای آمریکا خواهد بود
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها