بازدید: 33

برخی می‌گفتند دست قاچاقچیان غذا و دارو را می‌بوسیم/ کاهش چشمگیر واردات دارو طی دو سال گذشته

منبع : فارس نیوز کد خبر: 346188
رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: با تدابیر صورت گرفته در سال 93 واردات دارو به زیر یک میلیارد دلار رسید و در سال 94 میزان واردات مقداری بالاتر از یک میلیارد دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در همایش معاونین غذا و داروی سراسر کشور که در سالن همایش های بین المللی رایزن در حال برگزاری است اظهار داشت: سازمان غذا و دارو و شبکه های معاونت های آن دستگاه اصلی در کنترل فرآورده های سلامت محور به حساب می آید و اساس نظارت در اختیار این سازمان است.

وی افزود: همچنین کنترل بازار دارو و تجهیزات پزشکی کشور یکی دیگر از وظایف مهم سازمان غذا و دارو به شمار می رود. 

دیناروند در خصوص اقدامات انجام شده در سازمان غذا و دارو طی 4 سال گذشته توضیح داد: کارهایی که در سازمان غذا و دارو انجام شد کارهای بین المللی است به طوری که برخی از این اقدامات توسط سازمان های بین المللی تأیید شد و از سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی در 4 همایش بین المللی دعوت به عمل آمد تا این سازمان دستاوردهای خود را معرفی کند که یکی از این همایش ها به موضوع کنترل بیماری های غیرواگیر مربوط بوده است.

رئیس سازمان غذا و دارو، اقدامات صورت گرفته در حوزه بیماری های غیرواگیر بسیار خوب بوده است به طوری که اقدامات خوبی در خصوص کاهش استفاده شکر، نمک، چربی و اسیدهای چرب ترانس از محصولات غذایی انجام شده است. 

وی ادامه داد: در زمینه اصلاح استفاده از نمک در برخی از فرآورده ها و همچنین شکر در نوشیدنی ها کنترل های بسیار خوبی صورت گرفته که این موضوع در سطح بازار قابل مشاهده است و هنگامی که اعلام شد که باید میزان شکر در یک نوشابه پرمصرف کاهش پیدا کند با کنترل های صورت گرفته این موضوع تحقق یافت.

دیناروند اضافه کرد: در تمام روغن های موجود در سطح بازار میزان اسید چرب ترانس زیر 2 و یک درصد است به غیر از یکی، دو مورد از این روغن ها. هر چه میزان استفاده از اسید چرب کاهش پیدا کند به همان اندازه میزان بروز بیماری های قلبی و عروقی کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به موضوع نشانگرهای تغذیه ای، توضیح داد: دستورالعمل و راهنمای نشانگر رنگی تغذیه ای یکی از اقدامات بزرگ و موفق این سازمان به حساب می رود به طوری که تعدادی از کشورهای دیگر نیز می خواستند این طرح را اجرا کنند اما با لابی قدرتمند صنایع غذایی مواجه شده و اجرای طرحشان شکست خورد. 

وی تصریح کرد: تأثیرات اقدامات صورت گرفته در سازمان غذا و دارو شاید به صورت کوتاه مدت قابل مشاهده نباشد و باید اثرات  آن را در درازمدت مشاهده کرد.

دیناروند با اشاره به همکاری سازمان غذا و دارو با بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی در بخش های نظارتی با ما همکاری می کند و عضو کمیته فنی ما است به طوری که در تصمیم گیری ها از آنها مشورت گرفته می شود. 

معاون وزیر بهداشت در خصوص تأمین دارو در سطح کشور، توضیح داد: ممکن است حافظه برخی به صورت کوتاه مدت  عمل کند و یادشان رفته باشد که برخی مسئولان اعلام می کردند که دست قاچاقچیان را برای واردات دارو می بوسیم و تعدادی از این افراد برای وارد کردن دارو به کشور از واردکننده های کاغذ کمک می گرفتند که خوشبختانه با تدابیر صورت گرفته مشکل کمبود دارویی در کشور حل شده است.

وی افزود: در سال 91 نزدیک به 1.2 میلیارد دلار واردات دارو در کشور داشته ایم که آن زمان اوج بحران دارویی کشور بوده است و در سال 92 یک میلیارد و 360 میلیون دلار صرف هزینه واردات دارو شده که در نیمه آن سال که دولت تدبیر و امید روی کار آمد این بحران همچنان وجود داشت. 

دیناروند ادامه داد: خوشبختانه در سال 93 واردات دارو به زیر یک میلیارد دلار رسید و در سال 94 میزان واردات مقداری بالاتر از یک میلیارد دلار بوده است. 

در حال بروزرسانی است ...

انتهای پیام/


برخی می‌گفتند دست قاچاقچیان غذا و دارو را می‌بوسیم/ کاهش چشمگیر واردات دارو طی دو سال گذشته
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش