بازدید: 264

دلیل نامیدن حضرت عبدالعظیم (ع) به حسنی/ ماجرای دیدار این حضرت با امام هادی (ع)

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 340801
یک کارشناس علوم قرآنی با اشاره به دلیل نامیدن حضرت عبدالعظیم (ع) به حسنی، از ماجرای دیدار این حضرت با امام هادی (ع) سخن گفت.

حضرت عبدالعظیم (ع) علی نوری زاده کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: پانزدهمین روز از ماه شوال برابر با روز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) است. حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السّلام) با چهار واسطه، به سبط اکبر پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و خاندان وحی می رسد.


وی ادامه داد: حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السّلام) ۷۹ سال عمر کردند و در طول عمر با برکتشان با چهار امام بزرگوار یعنی امام موسی کاظم (ع)، امام رضا (ع)، امام محمّدتقی (ع) و امام علیّ النّقی (ع) هم دوره بوده اند.


این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: دلیل شهرت حضرت عبدالعظیم (ع) به "حسنی" این است که آن حضرت از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام) به شمار می روند. آن حضرت در زمینه علوم دینی دانشمند محسوب می شوند و تمامی تقدیر هایی که امامان معصوم (ع) از ایشان داشته اند، به خوبی نشان دهنده این موضوع است.


وی در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: حضرت عبدالعظیم (ع) در مدینه سکوت داشتند تا اینکه به دلیل شرایط سیاسی و اجتماعی آن زمان تصمیم گرفتند به ری هجرت کنند و اینگونه شد که آن حضرت به شهر ری وارد شدند. خاندان پیامبر اکرم (ٌص) در طول تاریخ همواره از خلفای عباسی در امان نبودند و این موضوع گریبان گیر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) نیز شد به گونه ای که دشمنان با ارائه گزارش های نادرست به دستگاه حکومت، باعث اعمال شدن سختگیری های بیشتری بر آن حضرت می شدند.


نوری زاده توضیح داد: در شرایطی که سختگیری ها بر حضرت عبدالعظیم (ع) روز به روز بیشتر می شد، آن حضرت در روند یک ملاقات به حضور امام هادی (ع) رسیدند و عقیده های خود را در زمینه دین و موضوعات دینی بر ایشان عرضه کردند. امام هادی (ع) نیز با تایید عقاید حضرت عبدالعظیم (ع) از ایشان به عنوان "دوستان ما" یاد کردند.


وی خاطرنشان کرد: خیرچینان حکومت خبر دیدار حضرت عبدالعظیم (ع) با امام هادی (ع) را به گوش خلیفه رساندند و اینگونه خلیفه دستور داد ماموران حکومتی شهر به شهر دنبال حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) باشند، اما آن حضرت که تصمیم داشتند خود را از خطر حکومت در امان بدارند، شهر به شهر حرکت کردند تا اینکه به شهر ری رسیدند و آنجا را برای سکونت انتخاب کردند.


انتهای پیام/


دلیل نامیدن حضرت عبدالعظیم (ع) به حسنی/ ماجرای دیدار این حضرت با امام هادی (ع)
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها