بازدید: 75

کاهش تولد کودکان معلول با انجام غربالگری ژنتیک/ اقدامات پیشگیرانه مانع تولد کودکان معلول می‌شود

منبع : فارس نیوز کد خبر: 300894
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با اقدامات پیشگیرانه می‌توان مانع تولد کودکان معلول شد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، رسول خضری نماینده مجلس در خصوص تولد سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور، افزود: این آمار نشان می دهد که پیشگیری مقدم بر درمان است و می توان با اقدامات پیشگیرانه مانع از تولد این کودکان شد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در برنامه ششم توسعه به سازمان بهزیستی تکلیف شده تا موضوع غربالگری شنوایی سنجی را به بالای 95 درصد افزایش دهد و دولت هم موضوع غربالگری ژنتیک ازدواج را پیشنهاد کرده و مجلس هم موافقت کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: غربالگری ژنتیک باید به طور جدی در دستور کار سازمان بهزیستی قرار گیرد تا به کمک آن بتوان از تولد کودکان معلول جلوگیری کرد زیرا تولد کودکان معلول هزینه های زیادی را نیز به جامعه و به ویژه حوزه سلامت تحمیل می کند.

خضری تصریح کرد: البته نبود و کمبود مراکز ژنتیک برای انجام غربالگری از مشکلات غربالگری ژنتیک است که باید تعدادی از پزشکان برای ارائه این خدمات به بهزیستی ملحق شده و خدمات تخصصی در استان های محروم نیز توسعه یابد.

وی یادآور شد: بر اساس آنچه که در برنامه ششم توسعه آمده است زوجینی که با انجام مشاوره ها، تشخیص داده می شوند در معرض خطر هستند می توانند به رأی مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: البته هزینه های آزمایش های ژنتیک نیز بالا است و باید در این زمینه همراهی و حمایت های بیمه ای را شاهد باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، پیش از این رئیس سازمان بهزیستی کشور از تولد سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور خبر داد و گفت: 12 هزار خانواده دارای دو معلول نیازمند تأمین مسکن هستند و برای نام نویسی مسکن معلولان هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

انتهای پیام/


کاهش تولد کودکان معلول با انجام غربالگری ژنتیک/ اقدامات پیشگیرانه مانع تولد کودکان معلول می‌شود
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها