بازدید: 27

ترس آمریکا از نفوذ سایبری روسیه در ارتش

خبرگزاری رویترز در گزارشی از تلاش چند سناتور آمریکایی علیه شرکت روسی امنیت سایبری کاسپرسکی به دلیل ترس از نفوذ دولت روسیه در این شرکت خبر داد.
به گزارش بولتن نیوز، خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن به قلم داستین ولز (Dustin Volz) و جوزف من (Joseph Menn) نوشت: چند سناتور آمریکایی روز چهارشنبه تلاش کردند استفاده از محصولات شرکت روسی امنیت سایبری کاسپرسکی را در ارتش این کشور به دلیل ترس از نفوذ دولت روسیه در این شرکت ممنوع کنند. این تلاش ها پس از آن صورت گرفت که پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) ­روز سه شنبه چندین نفر از کارکنان شرکت کاسپرسکی در آمریکا را مورد سئوال قرار داد.

دو منبع که خواستند هویتشان فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفتند:  ماموران اف.بی.آی بدون ارائه مجوز قضایی، به منزل چندین نفر از کارکنان شرکت کاسپرسکی در شهرهای مختلف آمریکا وارد شدند.

شرکت کاسپرسکی نیز روز چهارشنبه در بیانیه ای تایید کرد: ماموران اف.بی.آی گفتگوهایی مختصر با چندین نفر از کارکنان این شرکت در آمریکا داشته اند. پلیس فدرال تا کنون در این رابطه اظهارنظری نکرده است.

روز چهارشنبه و پس از این مصاحبه ها، لایحه سیاست بودجه دفاعی به تصویب کمیته نیروهای مسلح سنا رسید که بر اساس آن وزارت دفاع آمریکا به دلیل «آسیب پذیر بودن شرکت امنیت سایبری کاسپرسکی در برابر نفوذ دولت روسیه» از استفاده از پلتفرم های نرم افزاری این شرکت منع شد.

جین شاهین سناتور دموکرات که لایحه بودجه دفاعی را برای گنجاندن موضوع استفاده نکردن از پلتفرم های مورد استفاده کاسپرسکی در ارتش اصلاح کرد، در بیانیه ای گفت:  «روابط شرکت کاسپرسکی و کرملین بسیار نگران کننده است.»

سناتور شاهین گفت:  کنگره و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا معتقدند نمی توان برای حفاظت از زیرساخت های حیاتی آمریکا به خصوص سیستم های رایانه ای حیاتی امنیت کشور به شرکت کاسپرسکی اعتماد کرد.

این لایحه باید از تصویب کامل سنا و مجلس نمایندگان بگذرد و سپس به امضای ترامپ برسد تا تبدیل به قانون شود.

ماه گذشته مقامات ارشد امنیتی آمریکا در جلسه استماع کمیته اطلاعات سنا اعلام کردند مشغول بازبینی استفاده دولت از محصولات شرکت کاسپرسکی هستند.

نمایندگان کنگره آمریکا معتقدند مسکو می تواند از محصولات نرم افزاری شرکت روسی کاسپرسکی برای حمله به شبکه های رایانه ای آمریکا استفاده کند؛ نهادهای اطلاعاتی آمریکا روسیه را به هک کردن و انتشار ایمیل های حزب دمکرات در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 این کشور متهم می کنند ولی روسیه همواره این اتهامات را رد کرده است.

هنوز مشخص نیست آیا تحقیقات مربوط به کاسپرسکی با تحقیقات رابرت مولر در موضوع مداخله روسیه در انتخابات و ارتباط احتمالی این کشور با برخی اعضای دفتر دونالد ترامپ نامزد وقت جمهوری خواهان مرتبط است یا خیر.

یوجین کاسپرسکی بنیانگذار و مدیرعامل شرکت کاسپرسکی در واکنش به نگرانی های مقامات آمریکایی در یک جلسه پرسش و پاسخ گفت آماده است در جلسه سنا حاضر شود و به هر نوع نگرانی در رابطه بامحصولات شرکتش پاسخ دهد.

نرم افزار ضد بدافزار کاسپرسکی در امریکا و دیگر کشورها از محبوبیت بالایی برخوردار است هرچند مقامات آمریکایی مدت ها است نگرانی خود را از نفوذ احتمالی نهادهای اطلاعاتی دولت روسیه در این شرکت اعلام کرده اند.

شرکت کاسپرسکی دائما اعلام کرده است هیچ ارتباطی با هیچ دولتی ندارد و تمامی اتهامات وارده به این شرکت برای اثبات جاسوسی دولت روسیه از طریق نرم افزارهای تولیدی این شرکت بی پایه و اساس هستند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا معتقدند شرکت کاسپرسکی حداقل از سال 2012 و پس از ورود افراد مرتبط با سه نهاد اطلاعاتی دولت روسیه به رده های مدیریتی این شرکت، ارتباطات بسیار نزدیکی با دولت روسیه داشته است.

ترس آمریکا از نفوذ سایبری روسیه در ارتش
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

گزارش ها

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران