بازدید: 43

خدمات پرستاری در منزل زیر پوشش بیمه قرار می می گیرد

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 291496
سلامت نیوز: معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تحت پوشش قرار گرفتن خدمات پرستاری در منزل خبرداد و گفت: تعرفه های خدمات پرستاری در منزل با توجه به تعادل و توازن بین سایر خدمات پرستاری تعیین شده و طی روزهای آینده جزئیات آن اعلام می شود

سلامت نیوز: معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تحت پوشش قرار گرفتن خدمات پرستاری در منزل خبرداد و گفت: تعرفه های خدمات پرستاری در منزل با توجه به تعادل و توازن بین سایر خدمات پرستاری تعیین شده و طی روزهای آینده جزئیات آن اعلام می شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،محمد میرزابیگی افزود: تعرفه های خدمات پرستاری در منزل با مشارکت صاحبنظران حوزه پرستاری با رویکرد ایجاد تعادل، توازن و نفع مشترک همه ارکان شامل بیمه ها، مراکز درمانی، مردم و پرستاران تعیین شده و در تعیین تعرفه ها به توازن منظقی این تعرفه ها با درآمد ناشی از سایر مراقبتهای پرستاری توجه شده است.


وی افزود: جزئیات این تعرفه ها طی روزهای آینده اعلام می شود. پوشش بیمه ای این خدمات نیز اکنون که با تصویب شورای عالی بیمه و دولت رسمی و قانونی شده است با همکاری بیمه های پایه و تکمیلی پیگیری می شود.
میرزابیگی افزود: تعیین و تصویب تعرفه های پرستاری مراحل مختلفی را طی کرد، مرحله اول تصویب کلیات در اسفند 95 در شورای عالی بیمه بود، مرحله دوم تصویب نهایی آن در هیات دولت در اواخر خرداد امسال بود و اکنون منتظر اعلام فهرست جزئیات این تعرفه ها از سوی شورای عالی بیمه به صورت رسمی هستیم تا برای مرحله بعدی یعنی پوشش بیمه ای این تعرفه ها اقدام کنیم.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: تا چند روز آینده،جزئیات تعرفه های خدمات پرستاری در منزل از سوی دبیرخانه شورای عالی بیمه اعلام شود و بعد از آن نوبت رایزنی با بیمه های پایه و تکمیلی است.


وی گفت: در این فرآیند مهم این است که با این اتفاق مهم عرصه مراقبت های پرستاری جامعه نگر در کشور موجودیت یافت، قانونی و به رسمیت شناخته شد. آیین نامه این مراقبتها و دستورالعمل های آن نیز پیشاپیش توسط وزیر بهداشت ابلاغ شده بود و اکنون مراکز پرستاری در منزل در حال به روزرسانی خود برای ارائه این خدمات هستند.
میرزابیگی گفت: مسئله مهم دیگر نوع و میزان تعرفه های مراقبتهای پرستاری در منزل است. تعرفه گذاری خدمات پرستاری در منزل با مشورت فعالان مجرب این حوزه به گونه ای تنظیم شد که هم برای مردم، هم برای پرستاران، هم مراکز مشاوره خدمات پرستاری جامعه نگر و هم برای بیمارستان هایی که خدمات بالینی و مراقبت های بیمارستانی را به این مراکز محول می کنند، قابل قبول باشد.
وی افزود: در واقع تعرفه های خدمات پرستاری باید به نوعی تعیین می شد که شرایط و الزامات از چهار جهت ( مردم، پرستاران، بیمارستان ها و بیمه ها) دیده شود، به طوری که هیچ کس ضرر نکند، نه اینکه فقط یک بخش را ببینیم و به نوعی تعرفه گذاری کنیم که فقط یک بخش سود ببرد و سایر بخش ها متضرر شوند.

**تعادل تعرفه ای جلوی ریزش پرستاران را از بیمارستانها می گیرد
معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: در واقع با توجه به اینکه پرستاران در بخش های بیمارستانی نیز فعال هستند، اگر تعرفه های خدمات پرستاری در منزل با درآمد پرستاران در بیمارستان ها تفاوت خیلی زیادی داشته باشد، می تواند موجب ریزش پرستاران بیمارستانی شود، یا اگر قیمت این خدمات برای بیمه ها توجیه پذیر نباشد، ممکن است حمایت بیمه ها از آن صورت نگیرد.
وی تاکید کرد: تعیین تعرفه های خدمات پرستاری در منزل باید به گونه ای انجام می شد که توازن و تعادلی بین نیازها و الزامات پرستاران ارائه کننده این خدمات، نیازهای مردم و بیماران، نیازهای مراکز مشاوره پرستاری، بیمارستان ها و بیمه ها مورد توجه قرار گیرد و خیلی با دقت انجام شود به طوری که همه این چهار سیستم که با هم در تعامل هستند، احساس نفع کنند و با هم دچار تضاد منافع نشوند.
میزرابیگی گفت: فعالیت پرستاران در سطح جامعه و به ویژه مراکز پرستاری در منزل و مراقبت از بیماران مزمن، اگر چه دیر به ثمر نشست اما یک فعالیت احساسی، مقطعی، موقت و موسمی نیست، بلکه یک کار دائمی، مستمر و در کشور ماندگار است.
وی افزود: در این مسیر نظر کارشناسی قاطبه مراکز پرستاری در منزل و نیز نظر سازمان های بیمه گر گرفته شده است البته با وجود این اقدامات حتما اشکالات و نواقصی هم وجود دارد که از مسیر کارشناسی و در بستر زمان با کمک همگان باید رفع شود.
وی افزود: پیش بینی این است که این خدمات پوشش مناسب بیمه ای نیز خواهد داشت و با همکاری بیمه ها، یک کار ماندگار هم برای مردم و هم برای جامعه پرستاری خواهد بود. بیمه ها نیز احساس نفع خواهند کرد و بیمارستان ها نیز از ارائه این خدمات سود می برند.

**پشت نوبتی بیمارستان ها کم می شوند
معاون وزیر بهداشت گفت: فعال شدن مراکز پرستاری جامعه نگر و مراقبت در منزل از یک طرف باعث می شود، بیمارانی که به خدمات بیمارستانی نیاز ندارند و بدون نیاز به خدمات تخصصی درمانی تخت های بیمارستانی را اشغال می کنند، به مراکز مراقبتی ارجاع شوند یا در منزل تحت نظر پرستاران، مراقبت شوند و به این ترتیب لیست انتظار و پشت نوبتی بیمارستان ها برای پذیرش بیماران جدید خلوت تر می شود.

**تعرفه های پرستاری در منزل به نفع بیمه هاست
میرزابیگی گفت: از طرف دیگر چون خدمات مراقبتی با تعرفه پرستاری ارزانتر از ارائه این خدمات با تعرفه های بیمارستانی است، برای بیمه ها و مردم نیز هزینه کمتری خواهد داشت.
وی توضیح داد: در شرایط فعلی یک بیمار مزمن مثل بیمار مبتلا به دیابت، بیماری قلبی یا کلیوی مجبور است، برای گرفتن مراقبت مدت طولانی در بیمارستان ها به صورت متوالی یا متناوب بستری بماند و علاوه بر اینکه یک تخت بیمارستانی را اشغال می کند، هزینه های هتلینگ، خدمات و مراقبت های بیمارستانی و ... برای آن فرد بیمار و بیمه ها سنگین خواهد بود.
وی گفت: اگر این بیمار در خانه یا مراکز مراقبتی مراقبت شود، نه تنها تخت های بیمارستانی زیادی آزاد می شود و لیست انتظار کوتاه می شود؛ هزینه مردم و بیمه ها نیز کم می شود.
معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: این روش البته در دنیا بیش از 60 سال است که تجربه شده و تجربه موفقی نیز بوده است.
خدمات پرستاری در منزل زیر پوشش بیمه قرار می می گیرد
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد