بازدید: 72

جمع‌آوری صندوق‌های نامعتبر فطریه توسط پلیس امنیت/ سوءاستفاده برخی از افراد در جمع‌آوری زکات فطریه

منبع : فارس نیوز کد خبر: 285359
مدیرکل امور اجرایی زکات در کمیته امداد گفت: حدود ۴۵ هزار پایگاه ثابت و ۸ هزار پایگاه سیار جمع‌آوری زکات فطریه مستقر خواهد شد و پلیس امنیت با عنوان سد معبر به جمع‌آوری صندوق‌هایی که مجوز شورای زکات را ندارند، اقدام می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، نجف‌علی انتظاری در نشست خبری گفت: 2 نوع زکات مال و بدن وجود دارد که زکات بدن همان زکات فطریه است که طبق شئونات اسلامی، شرط قبولی روزه محسوب می‌شود. 

وی ادامه داد: به دلیل اهمیت این موضوع، کارگروه تخصصی تشکیل شده تا نقاط قوت و ضعف آن بررسی شود، چرا که علی‌رغم وجود قانون زکات، وجود دبیرخانه و شورای عالی زکات در استان‌ها، برخی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها به طور خودکار نسبت به جمع‌آوری زکات اقدام می‌کنند. 

انتظاری گفت: این امر باعث شد که آمار متمرکزی نداشته باشیم، در حالی که شئون ولی فقیه برای جمع‌آوری زکات فطریه باید به دبیرخانه زکات فرستاده می‌شد. 

وی افزود: مقرر شدد در سال جاری تمام سازمان ها، دستگاه‌ها، ان‌جی‌اوها و خیریه‌ها زیرنظر نماینده ولی فقیه در استان‌ها تشکیل جلسه دهند، این مؤسسات پالایش شوند و به آنهایی که عملکرد خوبی دارند، مجوز جمع‌آوری فطریه با نصب آرم دبیرخانه شورای زکات داده شود. 

مدیرکل امور اجرایی زکات در کمیته امداد تصریح کرد: بنابراین صندوق‌هایی که مجوز شورای زکات ندارند و به صورت خودجوش به جمع‌آوری زکات می‌پردازند توسط پلیس امنیت در سطح استان‌ها به عنوان سدمعبر جمع‌آوری می‌شوند. 

وی گفت: مردم به صندوق‌هایی وجوه زکات خود را بپردازند که آرم شورای زکات داشته باشد و در روستاها نیز شورای زکات روستا تشکیل شده و آنها نیازمندان را شناسایی و زکات فطریه را بین‌شان توزیع می‌کنند. 

مدیرکل امور اجرایی زکات در کمیته امداد گفت: تا این لحظه 45 هزار و 42 پایگاه ثابت و 8 هزار و 379 پایگاه سیار، جمع‌آوری زکات فطریه را در سراسر استان‌ها برعهده گرفته و 3 میلیون و 586 هزار پاکت جمع‌آوری زکات نیز توزیع شده است. 

انتظاری افزود: تمام زکات فطریه به دلیل شرایط خاص شرعی و جداسازی فطریه عام و سادات، کفاره عمد و غیرعمد سعی می شود تا ظهر روز عید فطر به حساب نیازمندان واریز شود.

وی با اشاره به اینکه ناظران شرعی بر کار این صندوق‌ها نظارت دارند، گفت: متأسفانه برخی افراد به جمع‌آوری فطریه می‌پرداختند و آن را برای توسعه اماکن عام‌المنفعه خرج می‌کردند، در حالی که زکات فطریه باید برای فقرا و رفع نیاز آنها صرف شود و در کمیته امداد تمام وجوهات زکات فطریه برای فقرا خرج شده است. 

وی گفت: امسال پیش‌بینی می شود 100 میلیارد تومان زکات فطریه جمع‌آوری شود. 

انتهای پیام/


جمع‌آوری صندوق‌های نامعتبر فطریه توسط پلیس امنیت/ سوءاستفاده برخی از افراد در جمع‌آوری زکات فطریه
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها