بازدید: 35

تظاهرات گسترده در لندن

منبع : صدا و سیما کد خبر: 279814
دوره جدید مجلس عوام انگلیس و فعالیت دولت محافظه کاران در حالی آغاز شد که هزاران نفر از قشر های مختلف مردم با طیف وسیعی از مطالبات در خیابانهای مرکزی لندن تظاهرات کردند.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، دوره جدید مجلس عوام انگلیس و فعالیت دولت محافظه کاران در حالی آغاز شد که هزاران نفر از قشر های مختلف مردم با طیف وسیعی از مطالبات در خیابانهای مرکزی لندن تظاهرات کردند. 
معترضان ضمن ابراز نارضایتی از چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تداوم سیاست ریاضت اقتصادی را موجب فقیر تر شدن قشرهای آسیب پذیر جامعه و ثروتمند تر شدن ثروتمندان دانستند.
شماری از ساکنان آواره برج سوخته گرنفل و بازماندگان قربانیان این آتش سوزی مهیب در لندن نیز با پیوستن به جمع معترضان اجرای عدالت درباره افرادی که با بی توجهی به جان مردم موجب شدند دهها خانواده داغدار و صدها نفر اواره و بی خانمان شوند خواستار شدند.
مبهم بودن وضع مهاجران اروپایی پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا و نیز کاهش خدمات اجتماعی و رفاهی و چندین مطالبات اجتماعی و اقتصادی دیگر نیز از جمله مواردی است که هزاران نفر را در اعتراض به انچه که بی توجهی به خواست عمومی خوانده شد به خیابانهای مرکزی لندن کشاند.
این تظاهرات که با تجمع مقابل دفتر نخست وزیری و پارلمان انگلیس ادامه یافت در برخی موارد تنش هایی با پلیس ایجاد و چند نفر نیز در این باره بازداشت شدند .
در مراسم گشایش رسمی مجلس عوام انگلیس که علاوه برنمایندگان جدید این پارلمان، خاندان سلطنتی  و شماری از نمایندگان مجلس اعیان نیز در وست مینستر حضور داشتند ، الیزابت دوم ملکه انگلیس طی تشریفات خاص و  در اقدامی سنتی اولویت ها و برنامه های نوشته شده دولت را برای اجرا در دو سال آینده قرائت کرد . 
بر اساس این برنامه دولت 28 لایحه را به مجلس ارائه خواهد کرد که هشت لایحه ی آن مربوط به خروج جنجالی  انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت است. 
لایحه مبارزه با استفاده تروریستها از فضای امن اینترنتی، تشدید مجازات مجرمان اقدامات  تروریستی و بازنگری در لایحه مبارزه با تروریسم از جمله لوایح دولت برای ارائه به مجلس در ماههای پیش روست. ملکه از تشکیل یک کمیسیون برای مبارزه با افراط گرایی با هدف مبارزه با آنچه که  ایدئولوژی‌های افراطی در تمام اشکال آن خوانده شد  در جامعه و فضای مجازی خبر داد. 
لایحه ای برای لغو قانون جوامع اروپایی که بر اساس آن پارلمان انگلیس حق وضع قوانین جدید را در زمینه مهاجرت ، فعالیت های هسته ای، تحریم های بین المللی، صیادی و کشاورزی خواهد داشت از دیگر لوایح مهمی است که در سخنرانی ملکه با تاکید بر خروج با لحاظ تامین حد اکثر منافع ملی به ان اشاره شده است.
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نگرانی های عمیقی را به ویژه برای فعالان  در حوزه اقتصادی و بازرگانی ایجاد کرده است در سخنرانی ملکه الیزابت دوم برای کاهش این دغدغه ها برایجاد رابطه بازرگانی ویژه با کشورهای اروپایی  و نیز ایجاد اشتغال، بهبود وضع معیشت و سلامت و دیگر خدمات اجتماعی تاکید کرد. 
ضرورت تقویت بنیه دفاعی و پایبندی به تخصیص دو درصد از درآمد ناخالص ملی برای تخصیص دفاعی در ناتو و نیز توجه به مسائل دفاعی و امنیتی از دیگر موارد مورد تاکید در متن سخنرانی الیزابت دوم ملکه 91 ساله انگلیس بود. 
ملکه انگلیس با اشاره به حملات پی در پی تروریستی اخیر در کشورش از بازنگری در نحوه مبارزه با نا امنی و  تروریسم و تامین امنیت شهروندان خبر داد. 
وی همچنین  تلاش  دولت انگلیس برای حل  بحران های سیاسی در غرب آسیا را از دیگر برنامه های دولت در ماههای پیش رو عنوان کرد. 
معمولا در برنامه سنتی سخنرانی ملکه میهمانان ویژه دولت در ماههای پیش رو معرفی خواهند شد اما ملکه بدون اشاره به برنامه سفر ترامپ که اعلام شد سال جاری میلادی انجام خواهد شد فقط از استقبال سفر رسمی پادشاه اسپانیا و همسرش گفت .
این موضوع با توجه به اینکه برنامه دولت برخلاف سالهای گذشته که یک ساله بود دوساله در نظرگرفته شده است صاحب نظران با به این جمع بندی رساند که دونالد ترامپ تا دو سال اینده این انگلیس سفر نکند.
مردم انگلیس همزمان با دعوت ملکه و ترزا می از ترامپ ضمن برگزاری تظاهرات و تجمع های اعتراضی در نقاط مختلف انگلیس اعلام کردند همزما ن با سفر دونالد ترامپ بزرگترین تظاهرات ضد یک رئیس جمهور را برگزار خواهند کرد. 
پارلمان انگلیس در حالی بازگشایی شده است که دولت فاقد اکثریت در این پارلمان، همچنان در حال مذاکره با حزب کوچک اتحادگرای ایرلند شمالی است که تا با حمایت انان بتواند خود را سر پا نگهدارد و اصطلاحا دولت اقلیت تشکیل می دهد.
این در حالی است که ترزا می با انحلال مجلس قبل و اعلام انتخابات زود هنگام در اندیشه تقویت موقعیت خود در پارلمان و پای میز مذاکره با اتحادیه اروپا بود که اکنون نه تنها موقعیت قبلی خود را نیز از دست داده بلکه برای حفظ قدرت مجبورشده است دست به سوی حزبی کوچک دراز کند که به عقیده صاحب نظران ممکن است خواسته های محدود کننده یا امتیازات درخواستی آن موجب ازار دولت و اخلال در روند فعالیت های جاری آن شود. وی گفت: دولت انگلیس اطمینان حاصل خواهد کرد که زیرساخت های کشور برای حفاظت از امنیت ملی مورد توجه قرار گیرد.
ملکه انگلیس در بخش دیگری از اظهاراتش سیاست های دولت انگلیس در رابطه با مقابله با تروریسم را مورد اشاره قرار داد و گفت: نهادی تحت عنوان مقابله با افراط گرایی تاسیس خواهد شد تا دولت را در مقابله با اندیشه های افراطی چه در سطح جامعه و چه در فضای مجازی کمک کند.


تظاهرات گسترده در لندن
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها