بازدید: 386

۹ اصل مهم برای یک پذیرایی ساده و صمیمی از مهمان

منبع : فردا نیوز کد خبر: 266762
شاید اگر نگاه‌مان به موضوعات را با نگاه آسمانی و مومن به غیب گره بزنیم، زندگی ساده تر و شیرین‌تر باشد و آن وقت برای مهمانی گرفتن نیاز نباشد که انقدر چرتکه بیاندازیم. این در حالی است که میزبانی کردن، جان و حال ما را خوب می‌کند. حضرت علی(ع) می‌فرمایند: نیروی تن آدمیان به غذا خوردن است و نیروی جانشان به غذا دادن.

شاید اگر نگاه‌مان به موضوعات را با نگاه آسمانی و مومن به غیب گره بزنیم، زندگی ساده تر و شیرین‌تر باشد و آن وقت برای مهمانی گرفتن نیاز نباشد که انقدر چرتکه بیاندازیم. این در حالی است که میزبانی کردن، جان و حال ما را خوب می‌کند. حضرت علی(ع) می‌فرمایند: نیروی تن آدمیان به غذا خوردن است و نیروی جانشان به غذا دادن.

سرویس سبک زندگی فردا؛ تکتم نجفی‌منش: «کی مهمونی بدیم، کی افطاری دعوت کنیم؟» این سوالی است که در ایام ماه مبارک رمضان ویژه تر مطرح می شود و همه ما دوست داریم که طعم یک افطاری ساده را به روزه داری بچشانیم و برکت های بی حد و حصر آن را به خانه مان بیاوریم. میزبانی هم اصول و آدابی دارد که مرور آنها خالی از لطف نیست. در نگارش این یادداشت، تنها به افطاری دادن و پذیرایی از روزه داران اکتفا نکردیم و اصولی را برای سراسر سال به خود و شما یاد آور شده‌ایم.
 
 آداب میزبانی
 
اول مهمان هر که باشد عزیز است
 
شک نکنید که اگر مسلمانیم مهمان برای ما عزیز است هر که باشد از کودکی خردسال تا کسی که دیگران حقیرش می‌شمرند حتی کافر. هر کسی میهمان ما شد باید محترم است و گرامی. رسول خدا(ص) می‌فرمایند: هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد، مهمانش را گرامی بدارد.
 
بد نیست بدانید مسافرانی که از شهرهای مختلف به دیار ما می‌آیند نیز مهمان ما تلقی می‌شوند و سطحی از میزبانی برعهده ماست. پیامبر خدا معتقد بودند هر گاه مردی به شهری وارد شد مهمان هم کیشان خود از اهالی آن شهر است تا از آنجا کوچ کند.
 
پس اگر مسافری در شهرمان دیدیم به سادگی از کنارش نگذریم او هم مهمان ماست. بعضی حرف‌ها را نباید از اساتید صنعت توریسم بشنویم همین که در سبک زندگی دینی خودمان سری بزنیم آنها را در می‌یابیم.  
 
در باز نکردن ممنوع
 
باز نکردن در بر مهمان مساوی دوری از رحمت خداست چه مهمان برای دید و بازدید آمده باشد چه برای بیان مشکلی. در هر دو صورت اجازه نداریم در را باز نکنیم.
 
یکی از صحابه امام محمد باقر(ع) درباره این موضوع پرسید که اگر کسی به دیدن مسلمانی برود و در حالی که میزبان در خانه است از پذیرش میهمان امتناع کند، امام در پاسخ گفتند: هر مسلمانی نزد مسلمانی دیگر برای دیدار یا درخواستی برود و او در خانه باشد و از او اجازه بخواهد و صاحبخانه به استقبال مهمان نرود پیوسته از رحمت خدا به دور است تا همدیگر را ملاقات کنند!
 
 مهمان روزی خودش را می آورد
 
مهمان روزی خودش رو می آورد
 
برای پذیرایی از مهمان نگران تامین خورد و خوراک نباشید در روایات دینی تاکید شده است که مهمان با آمدنش روزی خود را از آسمان می‌آورد و هنگام رفتن گناهان میزبان را با خود می‌برد.
 
شاید اگر نگاه‌مان به موضوعات را با نگاه آسمانی و مومن به غیب گره بزنیم، زندگی ساده تر و شیرین تر باشد و آن وقت برای مهمانی گرفتن نیاز نباشد که انقدر چرتکه بیاندازیم. این در حالی است که میزبانی کردن، جان و حال ما را خوب می‌کند. حضرت علی(ع) می‌فرمایند: نیروی تن آدمیان به غذا خوردن است و نیروی جانشان به غذا دادن.
 
مهمون هر کی تو خونه هر چی
 
دم افطار است. در کمال تعجب مهمان آمده است. خاله جان دلتنگ و مشتاق راه خانه ما را گرفته و میهمان‌مان شده است. دست و پایم را گم می‌کنم. نمی دانم چه کنم. قلبم تند تند می‌زند. توی فریزر خبری از گوشت و مرغ نیست. از دیدن خاله جان بعد از ماه‌ها خیلی خوشحالم و از خالی بودن خانه، دارم دق می‌کنم.
 
دستم را روی قلبم می گذارم. تا خاله جان پشت در برسند، ظاهر خانه را جمع می‌کنم و خودم را آرام می کنم. ساعتی بعد سفره افطار پهن شده و همه چیز ساده و صمیمی است. این داستان مصداق همان جمله معروف «مهمون هر کی تو خونه هر چی» است. امام صادق(ع) هم همین نکته را می فرمایند: اگر برادرت نزد تو آمد آنچه در خانه داری برایش بیاور و هر گاه وی را دعوت کردی برای پذیرایی از او بکوش.
 
باخلاقیت و آرامش می‌توانیم با همین مواد دم دستی کاری کنیم که هم به مهمان مان خوش بگذرد و هم به خودمان.
 
مهمان داری 
 
تعارف الکی، ممنوع!
 
«شام خوردین یا بیارم خدمتتون» این جمله از تعارفات اشتباه ماست و کاری غلط. موقع پذیرایی از مهمان باید هر آنچه داریم را برای پذیرایی بیاوریم. پرسیدن و قراردادن مهمان در معذوریت ممنوع است.
 
هم غذا با میهمان
 
این رسم اشتباهی است که اول مهمان را در معذوریت نگاه سنگین میزبان قراردهیم و بعد خودمان مشغول غذا خوردن شویم. باید اول خودمان دست به کار شویم وکنار مهمان مشغول خوردن غذا تا مهمان، آسوده بنشیند و مشغول غذا شود. همراهیِ مهمان در غذا خوردن باید تا انتهای کار ادامه داشته باشد. بعبارتی باید قبل از میهمان مشغول به خوردن شویم و پس از او خوردن را پایان دهیم.
 
مهمان داری 
 
اول غذا بسم الله
 
کودک که بودیم موقع شروع غذا بزرگترها می گفتند «بسم الله گفتی؟» غذایمان هم که تمام می شد تذکر میدادند که «الهی شکر گفتی».
حالا که بزرگتر شده‌ایم گاهی باید این سوال را از خودمان بپرسیم که اول و آخر غذا این جملات طلایی را گفتیم؟ گاهی در شلوغی‌های زندگی روزمره این دو جمله یادمان می رود و شاید همین فراموشی است که برای تامین محتوای سفره به هر کاری وادارمان می‌کند.

قدیم‌ترها در سفره‌های مهمانی رسم جالبی داشتیم. بعد از پایان غذا و پیش از جمع شدن سفره یک نفر این شعر را بلند می‌خواند و بقیه آمین می‌گفتند:

الهی كه این سفره معمـور باد
همیشه پر از نعـمت و نــور باد
زبان بداندیش و چشم حسود
از این سفره و صاحبش دور باد

شعر مفصل تر دیگر که برای همین موضوع بیان شده این است:
الهی به این سفره بركت بده
به این مائده شكر نعمت بده
همه شاد گردیم در این زندگی
به بانی این سفره رحمت بده
به آشپز و میزبان و هم میهمان
تن سالم و شان و شوكت بده
نصیب همه دوستان علی‌(ع)
ز حق سفره خیر قسمت بده
الهی به روز جزا بهر ما
طعام بهشتی ز جنت بده

بد نیست که باز هم این جمله ها را حفظ کنیم و در مهمانی ها به رسم نیک قدیم میزبان را به دعای جمع، مهمان کنیم.
 
پذیرایی از مهمان 
 
شرط میهمان: سادگی مهمانی
 
مردی علی(ع) را به خانه اش دعوت کرد. حضرت گفتند اگر سه چیز را ضمانت کنی دعوت تو را می پذیرم؛ برای من چیزی از بیرون خانه فراهم نکنی. آنچه در خانه داری را از من دریغ نورزی و خانواده ات را در تنگی نیاندازی.
 
بد نیست ما هم گاهی با این سه ملاک میهمانی رفتن‌مان را محک بزنیم که مبادا میزبان به زحمت بیفتد و تکلف، رسم خوب مهمانی دادن را تعطیل کند. یک بار هم خودمان با شناختی که از مهمان داریم، ساده‌ترین نوع غذایی را که می‌تواند فراهم کند را به او پیشنهاد بدهیم. گاهی همین پیشنهادها، میزبان را از نگرانی‌های زیادی خلاص میکند.
 
مهمان را زحمت ندهیم
 
حواس‌مان باشد که در میهمانی دادن روی نیروی کار مهمانان حساب نکنیم و بر اساس توان خودمان در پذیرایی برنامه ریزی کنیم چرا که گفته اند«به کار گیری مهمان جفاست» در فرهنگ ما قرار نیست مهمان کار کند و زحمت بکشد.
 
اصول مهمان داری همین‌ها نیست. در نوبت بعدی سایر اصول میهمان داری را برایتان خواهیم گفت.


۹ اصل مهم برای یک پذیرایی ساده و صمیمی از مهمان
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • ۹ اصل مهم برای یک پذیرایی ساده و صمیمی از مهمان


  شاید اگر نگاه‌مان به موضوعات را با نگاه آسمانی و مومن به غیب گره بزنیم، زندگی ساده تر و شیرین‌تر باشد و آن وقت برای مهمانی گرفتن نیاز نباشد که انقدر چرتکه بیاندازیم. این در حالی است که میزبانی کردن، جان و حال ما را خوب می‌کند. حضرت علی(ع) می‌فرمایند:
 • با این غذای سنتی از مهمان ها پذیرایی کنید


  یکی از خورش های سنتی ایرانی ها، خورش مسما بادمجان است، این خورش را درست کنید و کنارش برنج آبکشی بگذارید. می بینید که یک وعده فوق العاده برای خود و خانواده مهیا کرده اید.
 • ترامپ بار دیگر با فست فود از مهمان‌هایش پذیرایی کرد! + تصاویر


  رئیس‌جمهور آمریکا در کمتر از دو ماه، یک بار دیگر با انواع فست فود از مهمان‌های خود در کاخ سفید پذیرایی کرد.
 • کاسه های تخم مرغی؛ پذیرایی از مهمان ها در وعده صبحانه


  از این دستور غذائی می توانید برای پذیرائی از مهمان ها در وعده صبحانه استفاده کنید زیرا علاوه بر شیک و زیبا بودن، بسیار آسان درست شده و وقت زیادی نیز نیاز ندارد.
 • داستان‌هایی ساده و صمیمی


  در همۀ روایت‌ها با این بازۀ زمانی گسترده، نویسنده یک اصل را رعایت کرده: «ساده نوشته است و صمیمی». همین امر موجب شده مجموعۀ او به یکی از بهترین‌ها در میان اندک‌آثار مشابه تبدیل شود.
 • افشین یداللهی مانند ترانه‌هایش ساده و صمیمی بود


  رضا اسماعیلی شاعر و پژوهشگر ادبیات در دومین سالگرد درگذشت افشین یداللهی شاعر و ترانه سرای نامی کشورمان، به تشریح توانمندی‌های ادبی وی پرداخت.
 • چند ترفند ساده برای تبدیل یک اتومبیل ساده به اتومبیلی گران قیمت


  امروزه مراسم ازدواج از اصل خویش دور گشته و تا حدود زیادی به رسوم دست و پاگیری تبدیل شده که کمر خانواده‌ها زیر بار هزینه‌های آن خم می‌شود!
 • ترفند‌هایی ساده برای رسیدن به آرامش/ ساده‌ترین روش‌ها برای چشیدن طعم شیرین آرامش در زندگی


  بسیاری افراد از وضعیت خود در زندگی راضی نیستند و این نارضایتی باعث می‌شود احساس آرامش نداشته باشند، اما با ترفند‌هایی ساده می‌توانند آرامش مطلوبی در زندگی کسب کنند.
 • 8 گام اساسی برای صمیمی شدن با فرزندان


  اگر شما هم فکر می کنید که صمیمی شدن با فرزندان مشکل می باشد، پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید تا بتوانید یک ارتباط موثر با فرزندتان برقرار کنید.
 • 7 ترفند برای یک پذیرایی شاد و خوشمزه


  همه ما دوست داریم به مهمان‌هایمان خوش بگذرد، سفره رنگین برایشان پهن کنیم و بهترین غذاها را جلوی آن‌ها بگذاریم.
 • تزیین میز پذیرایی برای سفره هفت سین


  نزدیک عید نوروز است و یکی از کار‌هایی که خانواده‌ها به آن مشغول می‌شوند تزئین و دکوراسیون منزل است. در این مطلب درباره تزیین میز پذیرایی برای سفره هفت سین مطالب جدیدی را می‌خوانید.
 • کارگر برای پذیرایی و نظافت


  همچنین اگر در مهمانی‌ها خودتان کار‌ها را بر عهده بگیرید، فرصت خوش گذراندن و همنشینی وهم صحبتی با مهمان‌ها را ازدست می‌دهید. درنتیجه برای بهتر و راحت‌تر شدن برگزاری میهمانی‌ها بهتر است از کارگر پذیرایی (مهماندار) استفاده کنید.
 • کادو برای دوست صمیمی، چی بخریم؟


  در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی برای شما فراهم کنیم که اگر در فکر خرید کادو برای دوست صمیمیتان هستید، تردید و دودلی را کنار گذاشته و بهترین کادوی ممکن را تهیه کنید.
 • صمیمی:انگیزه ای برای حضور در تیم ملی ندارم


  عضو تیم ملی دوومیدانی کشورمان گفت:با توجه به وضعیت نامناسب دوومیدانی هیچ انگیزه‌ای باقی نمانده تا بتوانم در به فعالیت حرفه‌ای ادامه دهم.
 • کلمات جادویی برای صمیمی تر شدن با همسر


  سلامت نیوز:جادوی کلمات در روابط با همسرتان را شوخی نگیرید. حرف های شما و حسی که برای او ایجاد می کند می تواند آنقدر تأثیرگذار باشد که زندگی تان را متحول کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری دو، حرف هایی که در کنار رفتار مناسب شما به همسرتان قش

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

انتشار گزارشی از تحقیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ

انتشار گزارشی از تحقیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها