بازدید: 501

نقد و بررسی تکنولوژی OLED و تکنولوژی QLED

منبع : سایت خبری خبرنو کد خبر: 256640
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات بسیاری از امکانات نوین در اختیار کاربران قرار گرفته است ، از جمله این امکانات تکنولوژی های جدید صفحه نمایش می باشد که در تلویزیون ها و در برخی موارد در موبایل و تبلت به کار رفته است. تکنولوژی OLED (اولد) و تکنولوژی QLED (کیولد) جز جدیدترین تکنولوژی های نمایشگر هستند که در تلویزیون های جدید ال جی ، سامسونگ ، پاناسونیک ، سونی و... به کار رفته است.
معرفی تکنولوژی OLED و QLED

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات بسیاری از امکانات نوین در اختیار کاربران قرار گرفته است ، از جمله این امکانات تکنولوژی های جدید صفحه نمایش می باشد که در تلویزیون ها و در برخی موارد در موبایل و تبلت به کار رفته است. تکنولوژی OLED (اولد) و تکنولوژی QLED (کیولد) جز جدیدترین تکنولوژی های نمایشگر هستند که در تلویزیون های جدید ال جی ، سامسونگ ، پاناسونیک ، سونی و... به کار رفته است.تکنولوژی OLED در ابتدا تنها تحت پوشش کمپانی ال جی  قرار داشت و دارای قیمت تقریبا بالایی در بازار لوازم صوتی و تصویری به حساب می آمد ، اما به تدریج و همگام با پدید آمدن تکنولوژی QLED توسط کمپانی سامسونگ و همچنین تولید تکنولوژی OLED به واسطه کمپانی سونی و پاناسونیک قیمت آن رفته رفته افت پیدا کرد.با تمام این تفاسیر امروزه می توان گفت که رنج قیمت تلویزیون هایی با تکنولوژی اولد و کیولد در یک سطح بوده و با توجه به اینکه معمولا تلویزیون های بالارده مجهز به این گونه تکنولوژی صفحات نمایش هستند  ، بنابراین این محصولات در قیمت بالایی عرضه می شوند که در این قسمت قصد داریم به نقد و بررسی  تکنولوژی OLED و تکنولوژی QLED بپردازیم و مشخصات هر یک از این تکنولوژی ها را برای شما برشمریم.

 

 

معرفی تکنولوژی OLED

تکنولوژی اولد در حقیقت همان LCD است که نور زمینه آن از طریق لامپ LED تامین می شود ، تکنولوژی OLED در حقیقت LED ارگانیک کوچکی است که در صورت دریافت الکتریسیته نور رنگی از خود ساطع می کند که در آن هر لامپ ال ای دی شامل یک پیکسل است ، بنابراین برای ساخت هر تلویزیون به میلیون ها لامپ LED نیاز خواهیم داشت که هر یک از لامپ ها مستقل از بقیه رنگ خاص خود را تولید کرده و روشن یا خاموش خواهند شد.ماکزیمم روشنایی یک تصویر در اولد 700 نیت(واحد اندازه گیری شدت روشنایی) بوده و همچنین این تکنولوژی از لحاظ تولید صفحات نمایش بزرگ محدودیت خاصی ندارند و حتی در سایز های 100 اینچی نیز عرضه می شوند ، همچنین نمایشگری که دارای تکنولوژی اولد است نیاز به نور پس زمینه نداشته و ممکن است سوختگی تصویر در آن رخ دهد.

 


معرفی تکنولوژی QLED

تلویزیون هایی که مجهز به تکنولوژی کیولد هستند در واقع ال سی دی هایی هستند که تصاویر فوق العاده باکیفیت را با بهره گیری از تکنولوژی کوانتومی نمایش می دهند.در توضیح تکنولوژی کوانتومی میتوان گفت که نقاط شامل تکنولوژی کوانتومی معمولا در مقایسه با دیگر نقاط مجهز به رنگ های خالص تر و روشن تری می باشند همچنین لازم به ذکر است که سابق بر این از تکنولوژی نقاط کوانتومی در تلویزیون سامسونگ SUAD مورد استفاده قرار گرفته شده است.تکنولوژی کوانتومی عموما در تلویزیون های ال ای دی پریمیوم مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین معیارها به منظور مقایسه تلویزیون های بالارده و پایین رده به حساب می آید ، تکنولوژی QLED در واقع یک تکنولوژی تابشی نیست بلکه در این تکنولوژِی نور به صورت رنگی ساطع خواهد شد و برای بدست آوردن این رنگ ها نیازی به عبور از فیلتر خاصی احساس نمیشود.در تلویزیون هایی که مجهز به تکنولوژی QLED هستند نور بی رنگ زمینه از فیلتری از جنس کریستال مایع عبور کرده و به خود رنگ می گیرد و با استفاده از غشای کوانتومی دقت رنگ و روشنایی خاصی به آن ها می دهد.

 

 

تلویزیون هایی که مجهز به تکنولوژی QLED هستند از لحاظ روشنایی نسبت به تمامی تولیدات تلویزیون در بازار لوازم صوت و تصویر ارجعیت دارند و دارای روشنایی خیره کننده 1500 تا 2000 نیت می باشند و حجم رنگ بیشتر نسبت به دیگر تولیدات تلویزیونی دارند و این امر به این معنی است که این تکنولوژی قابلیت نمایش رنگ ها در روشنایی فراوان را به خوبی پوشش می دهد ، همچنین می توان این نکته را مورد توجه قرار داد که در تکنولوژِی کیولد صفحات نمایشی به دلیل عدم توانایی نمایش رنگ مشکی به منظور افزایش کنتراست ، ماکزیمم روشنایی خود را به کار میبرند بنابراین صفحه های نمایش QLED در روشنایی زیاد تصاویر فوق العاده با کیفیتی را نمایش خواهند داد.

 


تکنولوژِی جدید QLED با بهره گیری از نقاط کوانتومی طیف های رنگ گسترده ای را ارائه می دهد و رنگ های طیف DCI-P3 را به صورت 100 درصد نمایش می دهد.تلویزیون های شامل تکنولوژِی کیولد در بدو تولید این تکنولوژی 55 اینچ بوده اند اما بعد ها تا 77 اینچ ارتقا یافته اند و بهترین حالت به منظور تماشای تلویزیونی که صفحه نمایش آن با بهره مندی از تکنولوژِی QLED تولید شده است از روبرو و بدون زاویه می باشد اما مشکل اینجاست که این امر دقت و کنتراست رنگ را کاهش می دهد و برای نمایش تصاویر به لایه های متعدد وابسته نیست و تنها از یک لایه لامپ ال ای دی استفاده می کند.صفحات کیولد در ابعاد کوچک نظیر صفحات اسمارت فون و تبلت نیز تولید شده اند اما عمده تولیدات این تکنولوژی در تولید صفحه نمایش تلویزیون می باشد.

 

 

جمع بندی نقد و بررسی تکنولوژی های OLED و QLED

تفاوت اصلی میان دو تکنولوژی کیولد و اولد عموما استفاده از نانوکریستال های زینک سلنیوم سولفید در تکنولوژی کیولد می باشد و همچنین تکنولوژِی QLED برخلاف OLED انتقالی می باشد.در این قسمت لازم است که درباره زمان پاسخگویی برای شما توضیح دهیم ، مدت زمان لازم به منظور ایجاد تحول در وضیعت یک دیود از روشن به خاموش و یا از خاموش به روشن را زمان پاسخگویی می گویند که هرچه این زمان پاسخگویی کمتر باشد اثر تاری ناشی از حرکت (موشن بلور) کمتر خواهد شد و تصاویر با کیفیت تری ارائه داده می شود.هر پیکسل اولد و یا کیولد شامل یک دیود میباشد که دیودهای کیولد از اولد کند تر هستند.تکنولوژِی QLED نسبت به تکنولوژی OLED برتری بیشتری از لحاظ فنی داشته و همچنین از نظر مصرف انرژی تکنولوژی QLED نسبت به OLED بهینه تر می باشد.


نقد و بررسی تکنولوژی OLED و تکنولوژی QLED
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • نقد و بررسی تکنولوژی OLED و تکنولوژی QLED


  امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات بسیاری از امکانات نوین در اختیار کاربران قرار گرفته است ، از جمله این امکانات تکنولوژی های جدید صفحه نمایش می باشد که در تلویزیون ها و در برخی موارد در موبایل و تبلت به کار رفته است. تکنولوژی OLED (اولد) و تکنولوژ
 • مقایسه QLED با OLED + قیمت در بازار


  تلویزیون‌های QLED و OLED با وجود تشابه نام، تفاوت‌های ماهیتی زیادی با یکدیگر دارند. در این مقاله به بررسی این تفاوت‌ها می‌پردازیم.
 • مشکلی در تولید تکنولوژی نداریم/ با واگذاری بازار به خارج، انتقال تکنولوژی صورت می‌گیرد


  طیبی گفت: باید بازار خود را مدیریت کرده و از خریدهای خارجی انتقال فناوری داشته باشیم.
 • بیمه‌ها تکنولوژی‌های جدید را به رسمیت نمی‌شناسند/ هزینه‌های گزاف آزمایش‌های ژنتیکی، مانعی بر سر راه توزیع تکنولوژی


 • برنامه‌ریزی دقیق ایران برای ارتقای تکنولوژی و محیط زیست/ حمایت جمهوری اسلامی از توسعه تکنولوژی‌ها


  رئیس گروه دوستی-پارلمانی ایران و قزاقستان بر فعالیت‌های صورت گرفته ایران در زمینه ارتقای تکنولوژی و محیط زیست تأکید کرد.
 • بررسی تکنولوژی پیشرفته ویدئو چک در بوندسلیگا +فیلم


  فوتبال 120 تکنولوزی پیشرفته ویدئو چک را مورد بررسی قرار داده است.
 • بررسی تغییرات تکنولوژی در ویژه‌نامه انتخاب کتاب دفاع مقدس


  گروه ادب: تغییرات سریع تکنولوژی، راهکارهای تعمیم و گسترش مفهوم دفاع مقدس و کاستی‌ها و کمبودهایی که در عرصه نگارش دفاع مقدس وجود دارد، از جمله موضوعاتی است که در ویژه‌نامه انتخاب کتاب دفاع مقدس مورد توجه قرار گرفته است.
 • تکنولوژی که کره ماه را پیش روی شما می‌آورند


  شرکتی در چین تایپه به تازگی موفق شده نمایشگرهای دواری را تولید کند که تماشاگر با دیدن آن به زیبایی، ماه را در پیش روی خود تصور می‌کند.
 • نبرد غول‌های تکنولوژی غرب و شرق


  این روز‌ها دو رقابت بزرگ بر سر حاکمیت جهانی در جریان است؛ یکی از آن‌ها در زمین‌های فوتبال روسیه و بین بزرگانی مانند «نیمار» و «هری کین» و دیگری در نمایشگر‌های موبایل کاربران در هندوستان، اندونزی، برزیل و دیگر اقتصاد‌های در حال توسعه. در این نبرد سوپر
 • انقلاب تکنولوژی در چین


  چین از جمله کشور‌هایی است که به سرعت در حوزه ارایه خدمات عمومی بدون نیاز به پول نقد و یا کارت‌های اعتباری پیشرفت کرده و تغییرات زیادی در این زمینه در زندگی مردم ایجاد شده است تغییراتی که به حذف کامل کارت بلیط و هر نوع کارت کاغذی و پول نقد منجر شده اس
 • انقلاب تکنولوژی در چین


  چین از جمله کشورهایی است که به سرعت در حوزه ارایه خدمات عمومی بدون نیاز به پول نقد و یا کارت های اعتباری پیشرفت کرده و تغییرات زیادی در این زمینه در زندگی مردم ایجاد شده است تغییراتی که به حذف کامل کارت بلیط و هر نوع کارت کاغذی و پول نقد منجر شده است
 • تکنولوژی های کمک باروری


  در روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یک اسپرم واحد به یک تخمک بالغ تزریق میشود و سپس سلول تخم به رحم یا لوله فالوپ منتقل میشود.
 • تکنولوژی آمد، تمبر رفت


  سال 1347 «فریدون نوین فرحبخش» به دلیل علاقه ای که به مجموعه داری تمبر داشت با میراثی که از پدرش (وی نیز از مجموعه داران تمبر بود و پیش از این در 5 دكان اقدام به خرید و فروش تمبر کرده بود.) به یادگار مانده بود به فروشگاه خیابان ولیعصر (عج)، کمی پایین
 • تکنولوژی‌های ترسناکی در راه است


  تکنولوژی از راه‌های زیادی می‌تواند زندگی روزمره انسان را بهبود بخشد اما وقتی بحث به تربیت فرزند می‌کشد، بهتر است احتیاط پیشه کنیم و به روش‌های سنتی پناه ببریم.
 • مسیریابی با تکنولوژی


  پیداکردن آدرس از دیرباز مشکل همه ما بوده و هنوز هم هست. در گذشته و پیش از ظهور جدی تکنولوژی تنها راه یافتن مسیرهایی که نمی‌شناختیم پرسیدن از افرادی بود که امیدوار بودیم مسیر را بهتر از ما می‌شناسند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش