بازدید: 31

گرنفل بدون آتش‌بياران معرکه سوخت!

خواب ساكنان برج گرنفل لندن با حادثه آتش‌سوزي به كابوسي هولناك تبديل شد. اين برج 27 طبقه بامداد ديروز به كام آتش رفت.
گرنفل بدون آتش‌بياران معرکه سوخت!خواب ساكنان برج گرنفل لندن با حادثه آتش‌سوزي به كابوسي هولناك تبديل شد. اين برج 27 طبقه بامداد ديروز به كام آتش رفت. تا لحظه تنظیم خبر شش نفر کشته و 74 نفر زخمی شدند. از سرنوشت بسیاری نیز اطلاعی در دست نیست.  بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این حادثه را با فاجعه پلاسکو مقایسه‌ کرده‌اند.
 
در این مقایسه‌ها از جمله آمده است: داعش نیوز که می‌گفت: موشک ما به اسرائیل می‌رسد اما نردبان ما به قد یک ساختمان نمی‌رسد، الان کجاست. برخی به فردوسی‌پور اشاره کردند که تیکه سیاسی انداخته بود که با پلاسکو باید همه استعفا دهند اما حالا برای برج لندن احتمالاً چنین نظری ندارد. دیگری هم نوشت اون کسی که گفت به خاطر تحریم پلاسکو ریخت و یا دود سفیدش به خاطر بمب‌گذاری است حالا کجاست که بگوید لندن هم تحریم بود و دود سفید گرنفل هم به خاطر بمب‌گذاری است!
 
ساختمان 27 طبقه «برج گرنفل» ساعت 1:15 بامداد چهارشنبه دچار آتش‌سوزي شد. مأموران آتش‌نشاني دقايقي بعد از شعله‌ور شدن آتش با بيش از 40 دستگاه اطفای حريق لحظاتي ‌در محل حاضر شده و عمليات امداد را شروع كردند. براساس گزارش‌ها آتش از طبقه دوم شروع شده و ساختمان را در بر گرفته بود. همچنين معلوم شد كه حدود 600 نفر در اين ساختمان سكونت دارند كه بسياري از آنها در محاصر آتش گرفتار شده‌اند. بنا بر اعلام راشا تودي شماري زيادي از افراد مجتمع مسلمان بوده‌اند و زمانی که برای مراسم سحر بیدار شده بودند از حادثه باخبر شدند.  حادثه زماني رقم خورده بود كه بسياري از ساكنان در خواب بوده و با فرياد‌هاي كمك خواهي همسايه‌ها از ماجرا با خبر شده بودند. امدادگران همزمان با تخليه ساختمان‌هاي همسايه و انجام عمليات امداد، 74 نفر از مصدومان را از ميان آتش و دود خارج كرده و به بيمارستان منتقل كردند. آتش‌نشانان همزمان با روشن شدن هوا موفق به مهار آتش شدند. با خاموش شدن آتش امدادگران نگران‌ آور شدن ساختمان هستند. نجات يافتگان خبر داده بودند كه شاهد اجساد رها شده در ساختمان بوده‌اند. يكي از شاهدان هم به رسانه‌ها گفته است، برخي افراد گرفتار شده در آتش خود را از طبقات فوقاني به بيرون پرتاب كرده‌اند. به گفته يكي ديگر از شاهدان، دود و خاكستر حاصل از آن تا ۱۰۰ متر دورتر از جايگاه حريق نيز مي‌رسد.
 
براساس گزارش‌هاي راه يافته به رسانه‌هاي انگليس اين ساختمان سال 1974ميلادي ساخته شده و با 120 واحد آپارتماني در مالكيت شهرداري لندن است. ساختمان يك‌سال قبل بازسازي شده بود، اما ساكنان به نقص‌هاي ايمني و نبود سيستم هشدار حريق در ساختمان هشدار داده بودند. آن گونه كه سي‌ان‌ان گزارش داده 200 آتش‌نشان بدون همراه داشتن تجهيزات گسترده در جريان عمليات اطفاي حريق شركت داشتند.
 
صادق‌خان، شهردار لندن گفته‌است: در مورد آتش‌سوزي در اين برج مسكوني بايد به پرسش‌هايي پاسخ داده شود. برخي از ساكنان اين ساختمان اظهار كرده‌اند كه در زمان وقوع آتش‌سوزي به آنان توصيه شده از آپارتمان‌هاي خود خارج نشوند درحالي كه پيش از اين در مورد خطر وقوع آتش‌سوزي مهيب در آن هشدار داده شده بود. شهردار لندن افزود: در سراسر شهر لندن تعداد بسياري برج مسكوني وجود دارد و آن چه نمي‌توان تصور كرد موقعيتي است كه ايمني مردم به دليل توصيه‌هاي نابجايي كه دريافت كرده‌اند يا رعايت نكردن استانداردهاي ايمني در معرض خطر قرار بگيرند.  تا لحظه تنظیم خبر شش نفر کشته و آمار مصدومان 74 نفر اعلام شد که همچنان در حال افزایش است.  علت حادثه در دست بررسي است.
در همين حال بسياري از كاربران شبكه‌هاي اجتماعي اين حادثه را با آوار شدن ساختمان پلاسكو تهران مقايسه كرده و عكس‌هاي آن حادثه را در قياس با آن چه در لندن اتفاق افتاده بود، بازنشر دادند. در جريان حادثه پلاسكو كه 25 دي‌ماه سال قبل اتفاق افتاد 21 نفر از جمله 16 آتش‌نشان جان خود را از دست دادند.
   
از پلاسكوي تهران تا گرنفل لندن
 با آتش گرفتن گرنفل لندني‌ها هم لابد هشتك استعفا را ترند كردند! ‏شايد هم يك عده شهردار لندن را به دليل اين آتش‌سوزي تخريب كردند! لابد گران‌ترين شهر اروپا هم در تحريم به سر مي‌برد كه هلي كوپتر آتش‌نشاني نداشت! شايد هم كسي مي‌گفت ‏آتش‌سوزي كار عده‌اي است تا حواس مردم را از شكست محافظه‌كاران پرت كنند؟! نكند كه عده‌اي هم عقيده داشتند به جاي شركت در جنگ افغانستان و عراق هلي‌كوپتر آتش‌نشاني مي‌خريدند تا آتش را خاموش مي‌كردند؟! آيا ساختمان لندن را از قبل بمب‌گذاري كرده بودند و دود سفيد ناشي از انفجار در تصاوير بالا مي‌رفت؟! راستي لاشخورهاي سياسي لندن هم به ‏شهردار شهرشان گفتند: استعفا استعفا!
   
اين نكته مهم را فراموش نكنيم
300 خانواده در حادثه لندن، اعلام مفقودي كردند، اما آيا شهردار لندن هم اجازه درز اخبار به بيرون را نمي‌دهد، چراكه سكوت چندين ساعته رسانه سلطنت‌طلب در ساعات اوليه جاي سؤال دارد!
‌در كوتاه‌ترين زمان، تصاوير حادثه در فضاي مجازي دست به دست چرخيد، تصاويري كه دود سفيد حاكم بر فضاي شهر لندن را نشان مي‌داد و در كنار آن خستگي حاصل از اطفاي حريق از سوي آتش‌نشانان به خوبي قابل مشاهده بود.
 
به گفته شاهدان عيني اين آتش‌سوزي، نگراني از حضور برخي سكنه در طبقات ساختمان موج مي‌زد و حتي برخي تصاوير و فيلم‌ها حكايت از گيرافتادن مردم عادي در طبقات داشت، حتي قسمت تلخ‌تر ماجرا آنجايي است كه برخي افراد خود را از طبقات مختلف به پايين پرت مي‌كردند اما در گران‌ترين شهر اروپايي، نه خبري از نرد‌بان‌هاي بلند بود و نه هلي‌كوپتر و بمب‌هاي آتش خاموش‌كن ديده مي‌شد.
 
حريق گرنفل لندن از همان ساعات ابتدايي كه به تمامي طبقات سرايت كرد، براي بسياري يادآور اتفاق تلخ چند ماه پيش پلاسكو در تهران بود؛ تلخي‌ای كه بخشي از آن به از دست دادن جمعي از آتش‌نشان‌هاي فداكار و سرمايه كسبه پلاسكو خلاصه و بخش ديگري از آن به غرض‌ورزي‌هاي سياسي عده‌اي لاشخور سياسي معطوف شد.
 
فارغ از آن عده‌اي كه با عامدانه توصيف كردن آتش‌سوزي به دليل دود سفيد رنگ برخاسته از حريق ساختمان پلاسكو، شايعه بمب‌گذاري داخل ساختمان يا آتش‌سوزي عمدي از سوي مالك را مطرح ساختند اما عده‌اي ديگر بودند كه در همان ساعت‌هاي اوليه و در ميان غم و اندوه خانواده‌هاي آتش‌نشانان و كسبه مال‌باخته، انگشت اتهام را متوجه كساني كردند كه تمام تلاش خود را در جهت كاهش آسيب به كار بسته بودند.
 
هنوز همه آنها و همه آن حرف‌هاي تلخ را به خاطر داريم و منتظريم ببينيم آن طور كه دسته‌اي از عزيزان معتقد بودند هر كجاي دنيا حادثه‌اي مثل پلاسكو اتفاق مي‌افتاد هزاران مسئول بركنار شده يا استعفا مي‌دادند، آيا استعفا خواهند داد يا خير؟!
و هرگز يادمان نمي‌رود اشخاصي را كه در حادثه پلاسكو، جان هموطنانشان را ابزاري براي سوءاستفاده سياسي كردند!

گرنفل بدون آتش‌بياران معرکه سوخت!
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد