بازدید: 308

نحوه شیردهی به نوزاد، انواع روش‌ها

منبع : نی نی بان کد خبر: 255279
اگر فرزندتان شیر خشک هم می خورد باید بلد باشید چطور به او شیر بدهید؛ اصلا شیر خوردن آدابی دارد، از موقعیت بدن مادر و کودک تا اینکه مادر بفهمد شیرش به طور صحیح خارج می شود یا نه؛ با خواندن این مطلب در شیردهی به نوزادان متخصص خواهید شد.

شهرزاد: شیرخواران شکمو هنگام غذا خوردن تماشایی اند؛ خود مادران عاشق شیر خوردن فرزندشان هستند با این همه همیشه این سوال را از خود میپرسند که: « الان بچم راحته؟ نکنه شیر بپره تو گلوش؟ » این نگرانی ها تنها برای شیر مادر نیست، حتی اگر فرزندتان شیر خشک هم می خورد باید بلد باشید چطور به او شیر بدهید؛ اصلا شیر خوردن آدابی دارد، از موقعیت بدن مادر و کودک تا اینکه مادر بفهمد شیرش به طور صحیح خارج می شود یا نه؛ با خواندن این مطلب در شیردهی به نوزادان متخصص خواهید شد.

 

 

آغوشی مورب

 

بنشینید، بالشی را روی پایتان بگذارید و فرزندتان را در آغوش بگیرید به طوری که بدنش کاملا کشیده باشد؛ اگر می خواهید از سینه راست تان شیر دهید بازوی راست تان را پشت بدن کودک قرار داده و با انگشتان دست چپ سر کودک را به سمت سینه تان بگیرید.

 

 

آغوشی

 

بنشینید و نوزادتان را طوری بغل کنید که بدنش اریب به سمت شکم تان بیاید آرنج تان را زیر سرش و کف دس تتان را زیر باسنش بگذارید، با دست دیگرتان سینه خود را نگاه دارید. این حالت برای نوزادانی که چند وقتی است شیر خوردن را شروع کرده و دیگر مکیدن را خوب بلدند مناسب است. البته بعضی خانمها می گویند نگاه داشتن سر نوزاد در این وضعیت سخت است.

 

 

آغوش صلیبی

 

یک بالش با ارتفاع و سفتی مناسب انتخاب کنید و نوزاد را به پهلو روی آن بخوابانید؛ اگر می خواهید از سینه چپ تان شیر بدهید با بازوی راست پشت و با کف دست سر کودک را نگاه دارید و بالعکس. با انگشتان دست چپ سینه چپ تان را نگاه دارید.

 

 

دراز کشیدن به پهلو

 

اگر می خواهید از سینه چپتان شیر دهید به پهلوی چپ دراز بکشید و به تیکه گاهی تیکه بدهید؛ فرزندتان را هم به پهلو روبه روی خود بخوابانید. با بازوی راست تان پشت و با کف دست راست تان سرش را نگاه دارید؛ زیر سر خودتان و زیر بدن بچه به اندازه کافی بالش بگذارید تا فاصله ها تنظیم شوند. این حالت برای شب ها که فرزندتان با گریه های گرسنگی شما را بیدار میکند مناسب است.

 

 

اصول شیردادن با شیشه

 

بنشینید و فرزندتان را طوری بغل کنید که حالت نشسته داشته باشد. پشت گردنش را نگاه دارید. درحالتی که دراز کشیده به او شیر ندهید زیرا ممکن است شیر وارد گوش هایش شود و زمینه عفونت ایجاد کند. شیشه را به طور مورب بگیرید تا پستانک شیشه پر شود و کودک هوا نمکد.

شیشه و تمام اجزایش را تمیز نگاه دارید. به این منظور میتوانید آن را بجوشانید یا در ماشین ظرفشویی بشویید.

شیری که آماده کرده اید را در یخچال نگاه داشته و اگر تا 24 ساعت مصرف نکردید آن را دور بریزید.

برای گرم کردن شیری که در یخچال یا فریزر بوده، شیشه محتوی شیر را تا زمانی که به دمای اتاق برسد در ظرف آب گرم بگذارید. ابتدا چند قطره اش را روی پشت ساعدتان بریزید و اگر دمایش مناسب بود به فرزندتان بدهید.

 

 

12 نشانه درست شیر خوردن

 

 • درد ندارید. (البته ممکن است ابتدا حس غریبی داشته باشید.)
 • لبهای فرزندتان دور سرسینه تان هستند.
 • زبان فرزندتان بین سینه و لثه پایینش است. میتوانید لب پایینش را پا یینتر بیاورید و موقعیت زبانش را ببینید، مراقب باشید زبانش به سقف دهان نچسبیده باشد. برای پیشگیری از این وضعیت قبل از شروع شیردهی، سینه تان را روی گونه اش بکشید تا قلقلکش بیاید و دهانش را به اندازه کافی باز کند.
 • حداقل نیمی از هاله سینه تان باید در دهان کودک باشد.
 • گو شهایش هنگام شیر خوردن میجنبند. این تکانها ابتدای هر نوبت شیر خوردن شدید و به مرور آرا متر میشوند.
 • صدای « اااه » یعنی فرزندتان حین شیرخوردن به خوبی نفس میکشد.
 • اگر هنگام شیر خوردن از دهان کودک شیر بیرون بزند؛ یا درست او را به خود نزدیک نکرده اید یا شیرتان زیاد است و کودکتان بی میل.
 • نباید صداهای عجیب غریب بشنوید در غیراین صورت احتمالا سینه تان درست در دهان کودکتان قرار نگرفته است. پس انگشت اشاره تان را گوشه دهان او بگذارید سینه تان را خارج و دوباره شروع کنید.
 • هنگام شیر خوردن از روده کودک هورمونی ترشح میشود که به او آرامش میبخشد اگر حین شیر خوردن دستها و پاهایش شل شدند یعنی دیگر سیر است؛ اگر کودکی حین شیر خوردن خوابش ببرد یعنی علاقه ای به شیر خوردن ندارد.
 • لپهای فرزندتان باید باد کنند این حالت یعنی دهانش در حال پر شدن از شیر است. در غیراین صورت باید بدانید که او شیر را خوب نمیمکد.
 • حرکتهای فک کودکتان باید آرام و متناوب باشد این یعنی جریان شیر شما مداوم و کافی است. اگر کودک مکشهای نامنظمی داشته باشد یعنی شیرتان خوب خارج نمیشود.
 • چانه فرزندتان باید به سینه تان فشار بیاورد و بینش اش روی سینه تان باشد اگر صورت کودک به اندازه کافی به سینه تان نزدیک نباشد نمیتواند درست شیر بخورد.

نحوه شیردهی به نوزاد، انواع روش‌ها
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها