بازدید: 63

درخواست از عربستان، بحرین و امارات برای پایان نقض حقوق بشر

منبع : صدا و سیما کد خبر: 248476
سازمانهای حقوق بشری بحرین از سعودی، بحرین و امارات که روابط خود را با قطر قطع کرده اند، خواستند با پایان دادن به چنین تصمیاتی، نقض اصول حقوق بشر را متوقف کنند.

به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمابه نقل از پایگاه خبری «العهد نیوز» ؛ سازمان های حقوقی بحرینی از عربستان، بحرین و امارات خواستند با پایان دادن به تصمیمات سیاسی برضد قطر، به نقض حقوق بشر پایان دهند.

سازمانهای حقوق بشری بحرین از سعودی، بحرین و امارات عربی متحده که براساس تصمیات سیاسی روابط خود را با قطر قطع کرده اند، خواستند با پایان دادن به چنین تصمیاتی، نقض اصول حقوق بشر را متوقف کنند.
این سازمانها در بیانیه ای، از تبعات اجتماعی، اقتصادی و حقوق شهروندی که ممکن است چنین تصمیماتی برای همه ملتهای منطقه داشته باشد، به شدت ابراز نگرانی کرده اند.
سازمانهای «مرکز حقوق بشر بحرین»، «صلح برای دموکراسی و حقوق بشر»، «مرکز دموکراسی و حقوق بشر خلیج(فارس)» و «سازمان اروپایی بحرینی حقوق بشر»، تاکید کرده اند که چنین تصمیات سیاسی به طور خاص برای انسجام و درهم تنیدگی در سطح شهروندان این کشورها ارزشی قائل نیست، کشورهایی که بخشی از شورای همکاری خلیج(فارس) را تشکیل می دهند و در نتیجه تبعات چنین تصمیمات سیاسی، شامل خانواده ها نیز می شود زیرا موارد زیادی ازدواج بین قطری ها از یک طرف و سعودی ها یا اماراتی ها یا بحرینی ها از طرف دیگر صورت گرفته است و در پی تصمیمات یاد شده، چنین خانواده هایی مجبورند از یکدیگر دور باشند و این فرزندان آنانند که از این مسئله زیان خواهند دید. در بیانیه سازمانهای حقوق بشری بحرین آمده است که مقامات سه کشور سعودی، بحرین و امارات عربی متحده، همچنین تصمیم گرفته اند که اعتراض به موضع آنان و ابراز همدردی با قطر، جرم محسوب شود به گونه ای که هر گونه ابراز همدردی یا همبستگی با قطر، چه با نوشتن یا گفتن یا در شبکه های اجتماعی، جرم محسوب می شود و مجازات آن تا 15 سال حبس و جریمه مالی بیش از 500 هزار درهم برای مثال در امارات است. در بیانیه یاد شده آمده است که یازده هزار شهروند سعودی، بحرینی و سعودی در قطر زندگی می کنند همانگونه که شمار زیادی از مردم قطر در این کشورها زندگی می کنند و به موجب تصمیماتی که این کشورها گرفته اند، کارکنان کار خود را از دست می دهند و در همین حال حق جا به جایی آنان به سبب محاصره زمینی، دریایی و هوایی تحمیل شده بر قطر، نقض می شود. طبق بیاینه سازمانهای حقوق بشری بحرین، همچنین شمار زیادی دانشجو از دانشگاه ها اخراج شده و در همین حال شمار زیاد دیگری از تحصیل باز مانده اند بدون آنکه به مدرکی دست پیدا کنند. در همین حال بسیاری از کارگرانی که قطری ها برای مراقبت از دارایی هایشان در سعودی استخدام کرده اند، با این تصمیمات بلاتکلیف شده اند و آینده آنان در خطر است.
سازمانهای حقوق بشری بحرین در پایان بیانیه خود از جامعه بین الملل خواسته اند هر چه سریعتر برای فشار به این کشورها وارد عمل شود تا حقوق بدیهی بشر در برخورد با مسائل و اختلافات سیاسی حفظ شود.
این سازمانها تاکید کرده اند بی توجهی به این موضوع، این کشورها را به ادامه اتخاذ روشهایی تشویق می کند که سلب کننده آزادی های مدنی است، به ویژه با توجه به اینکه پیش از تصمیات سیاسی کشورهای سعودی، بحرین و امارات، همگان شاهد سرکوب های متعدد در برخی از این کشورها بوده اند.


درخواست از عربستان، بحرین و امارات برای پایان نقض حقوق بشر
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها