بازدید: 1006

کشورهای منطقه در حال بررسی طرح صلح هرمز هستند/ اینستکس تاکنون به‌طور کامل اجرایی نشده است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2156147
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تمام کشورهای منطقه در حال بررسی طرح ابتکار صلح هرمز هستند.

کشورهای منطقه در حال بررسی طرحبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با اسپوتنیک در رابطه با طرح "ابتکار صلح هرمز" گفت: این ابتکار در حال بررسی گسترده از سوی کشورهای منطقه و دیگر طرف های مربوطه بین المللی است و پیامی از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به تمام حکام و پادشاهان کشورهای خلیج فارس ارسال شده است.

وی افزود: به تماس ها و مشورت های خود با کشورهای همسایه و تمام طرف های مربوط ادامه خواهیم داد تا تمام پایه های این طرح را به آن ها توضیح دهیم و بتوانیم این ابتکار عمل را اجرایی و در منطقه خلیج فارس صلح و ثبات و امنیت ایجاد کنیم.

معاون ظریف در پاسخ به سوالی در رابطه با میانجیگری میان تهران و ریاض گفت: ما بر این باوریم که ایران و عربستان دو بازیگر مهم و برجسته در تمام مسائل هستند و این دو کشور باید بتوانند با آرامش تمام اختلافات شان را حل کنند.

عراقچی افزود: بی شک میان دو کشور اختلاف نظرهایی وجود دارد  و بی شک راه حل این اختلافات گفت وگوی سازنده و مثبت است؛ گفت وگویی که ما از آن استقبال می کنیم و از هر کشوری که دست یاری به سوی ما دراز کند استقبال می کنیم، اما متاسفانه عربستان تا به این لحظه دیدگاه و نظری همانند دیدگاه ما نشان نداده و پاسخ مثبتی به این تلاش ها نداشته است.

گفتنی است حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان علاوه بر مطرح کردن ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل اخیرا پیامی مبنی بر برقراری روابط بر اساس صلح و امنیت از طریق کویت به عربستان و بحرین فرستاده است.

معاون وزیر امور خارجه ایران  همچنین سازوکار اینستکس را ضعیف توصیف کرد و گفت: این سازوکار مالی به طور ناقص اجرا شده و تاکنون نیز موثر نبوده است، مگر اینکه اروپایی ها از ما نفت خریداری کنند.

عراقچی اظهار کرد: پیشنهاد سازوکار  مالی اینستکسی بسیار دیر مطرح شد و اکنون هم در سطحی پایین اجرا می شود. این سیستم تاکنون به طور کامل اجرایی نشده است.

او ادامه داد: از آنجایی که اصلی ترین صادرات ایران به اروپا نفت است، در صورتی که اروپایی ها از ایران نفت بخرند اینستکس موفقیت آمیز خواهد بود.

انتهای پیام/


کشورهای منطقه در حال بررسی طرح صلح هرمز هستند/ اینستکس تاکنون به‌طور کامل اجرایی نشده است
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها