بازدید: 26

عملگرد بانک مرکزی در رفع تعهدات ارزی واردکنندگان

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2155996
یزان ارز تأمین شده برای واردکنندگان توسط بانک‌های عامل در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷ معادل ۱۹.۳ میلیارد دلار بود

عملگرد بانک مرکزی در رفع تعهدات ارزی واردکنندگانبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، روابط عمومی بانک مرکزی، میزان ارز تأمین شده برای واردکنندگان توسط بانک های عامل بنا به ثبت سفارش های صورت گرفته توسط وزارتخانه های ”صنعت، معدن و تجارت“، ”جهاد کشاورزی“ و ”بهداشت درمان و آموزش پزشکی“ در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷ معادل ۱۹.۳ میلیارد دلار با نرخ بانکی (به ازاء هر دلار ۴۲۰۰۰ ریال) بوده است. از این مبلغ معادل ۱۷.۳ میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی به بانک های عامل فروخته شده و معادل ۲ میلیارد دلار از محل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تأمین شده است.

لازم به ذکر است معادل ۷.۳ میلیارد دلار از تأمین ارز صورت گرفته توسط این بانک بابت واردات کالا های اساسی، ضروری، دارو و تجهیزات پزشکی بوده است.

عمده اقلام تشکیل دهنده معادل ۷.۳ میلیارد دلار به شرح زیر است:سایر تأمین ارز صورت گرفته بابت واردات بخش های صنعتی کشور از قبیل مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز کشور بر مبنای ثبت سفارش های صورت گرفته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در چهار قلم عمده به شرح زیر بوده است:

عملگرد بانک مرکزی در رفع تعهدات ارزی واردکنندگان

ضمناً بابت مصارف درمانی، دانشجویی، مسافرتی و سایر مصارف خدماتی معادل ۱.۸۵۰ میلیارد دلار تأمین ارز صورت گرفته است.

وضعیت رفع تعهد ارزی واردکنندگان بر مبنای اسناد ارائه شده حاکی از ترخیص کالا از گمرک جمهوری اسلامی ایران و یا سایر اسناد مربوطه در سامانه رفع تعهد ارزی بانک مرکزی به شرح زیر بوده است:

عملگرد بانک مرکزی در رفع تعهدات ارزی واردکنندگان

- معادل ۱۷.۸ میلیارد دلار رفع تعهد صورت گرفته است که بر مبنای اسناد ثبت شده در سامانه یادشده به معنای واردات کالا و انجام خدمات مربوط است.

- معادل ۱.۲ میلیارد دلار پروند های مربوط به واردکنندگان توسط بانک های عامل براساس ضوابط و مقررات، به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده که تحت رسیدگی آن سازمان قرار دارند.

- مابقی نیز توسط بانک های عامل بنابر ضوابط، تحت پیگیری قرار دارند که درصورت احراز تخلف واردکنندگان، بنابر ضوابط و مقررات، بانک های عامل مکلفند مراتب را به سازمان تعزیرات حکومتی و درصورت نیاز به سایر مراجع ذی صلاح ارجاع دهند.

-در پایان لازم به ذکر است بانک مرکزی با عملیاتی کردن ویرایش جدید سامانه رفع تعهد ارزی کشور در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ در شبکه بانکی کشور، وضعیت رفع تعهد ارزی کلیه واردکنندگان را به صورت سیستمی کنترل و در صورتی که واردکننده ای در مهلت مقرر نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام نکنند، تا زمان رفع تعهد ارزی خود، امکان اخذ مجوز تخصیص جهت واردات را نخواهد داشت.

انتهای پیام/

عملکرد تأمین ارز بانک مرکزی

عملگرد بانک مرکزی در رفع تعهدات ارزی واردکنندگان
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها