بازدید: 23

آهنگ پیشواز تجدید ارزیابی روی خطوط ۱۶ شرکت

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 2155833
به نظر می‌رسد داستان پیچیده و دنباله‌دار تجدید ارزیابی به مرحله آخر رسیده و حال دکمه پایانی آن زیر دست دولت قرار گرفته است. در این میان، برخی شرکت‌ها به پیشواز رفته‌اند و برخی دیگر چشم به دستان هیئت دولت دارند.

کلاف سردرگمی که محرک رشد بازار می شود

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، روز گذشته در خبر ها داشتیم که وزارت امور اقتصادی و دارایی با هدف اصلاح ساختار مالی بنگاه های تولیدی و تقویت بازار سرمایه، پیشنهاد خود را به منظور معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را به دولت ارائه کرد.

کلاف سردرگم تجدید ارزیابی

آخرین باری که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها با معافیت مالیاتی همراه بود، به سال ۹۴ باز می گردد و پس از آن، بسیاری از شرکت ها که تازه به فکر تجدید ارزیابی فرورفته بودند، دست خود را در پوست گردو دیدند و به زمان باختند.

پس از آن، کش و قوس های فراوانی برای تمدید مجدد این قانون به وجود آمد و در نهایت، دولت فقط رضایت داد شرکت هایی که تا پایان سال ۹۶ مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت بودند، به شرطی که با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی از شمولیت این ماده خارج شوند، معاف از مالیات خواهند بود.

در سال ۹۸ معافیت مالیاتی به تصویب رسید اما؛ مشکل آیین نامه ای داشت و باز هم مسیر تجدید ارزیابی برای شرکت ها مسدود بود.

آهنگ پیشواز تجدید ارزیابی روی خطوط ۱۶ شرکت

از همین رو، در سال جاری هیچ گونه تجدید ارزیابی به سرانجام نرسیده و برخی شرکت ها به نوعی پیش دستی کرده اند و تنها گزارش توجیهی هیئت مدیره و اظهارنظر حسابرس را منتشر کرده اند اما؛ هنوز به دلیل مشکل ذکر شده سازمان بورس به هیچ یک از این شرکت ها مجوز افزایش سرمایه نداده است.

تا به امروز ۱۶ شرکت خود را برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها آماده کرده اند و از مرحله تأیید و گزارش هیئت مدیره و حسابرسان عبور کرده اند و منتظرند به محض تصویب آیین نامه آن از سوی دولت، سازمان بورس مجوز لازم را صادر کند و سپس در مجمع به شور بنشینند.

کلاف سردرگمی که محرک رشد بازار می شود

حال گویا مشکل آیین نامه ای این موضوع برطرف شده و اصلاحیه آن به دست دولت رسیده است. در صورتی که آیین نامه مذکور مورد تأیید هیئت دولت قرار گیرد، شرکت های که در ۵ سال گذشته تجدید ارزیابی انجام نداده اند، می توانند نسبت به این موضوع با خیالی آسوده اقدام کنند.

انتظار می رود با قطعی شدن این موضوع، علاوه بر باز شدن سد تجدید ارزیابی، سیل افزایش سرمایه های تازه روانه بازار شود و همان طور که در گزارش آبسیم پلاس، کارشناسان بازار اذعان کرده بودند، محرک رشد مجدد قیمت ها فراهم شود.


آهنگ پیشواز تجدید ارزیابی روی خطوط ۱۶ شرکت
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها