بازدید: 10

دادگاهی که در آن جای متهم و قاضی عوض شد!

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2155491
هندرسون علنی بودن محاکمه را عاملی برای تحریک توده‌ها و خواجه‌نوری محاکمه «یک پیرمرد علیل» را به دست «نظامیان چکمه‌پوش»، بهترین وسیله تبلیغات برای مصدق در جامعه ضعیف‌نواز ایران می‌دانست.

دادگاهی که در آن جای متهم و قاضی عوض شد!به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه خراسان، دادگاه دکتر مصدق، به گفته خود وی، دوستان و دشمنانش، به فرصتی برای او بدل شد تا در آن به دفاع از عملکردش و نیز آرمان های همفکرانش بپردازد.
به گزارش مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، اگرچه محکمه نظامی با هدف تسلیم مصدق یا خنثی کردن جایگاه و محبوبیت وی تشکیل شده بود، اما در عمل، علنی بودن تقریبی دادگاه و دفاعیات مصدق، چالشی سنگین را برای حاکمیت به وجود آورد.
مصدق در تمام مراحل بازپرسی و محاکمه و نیز آثار نوشتاری خود، بر یک نکته تاکید داشت و آن این که غربی ها، در پی شکست از ایران، در سازمان ملل، دادگاه های بین المللی و افکار عمومی جهان و ناامیدی از به زانو در آوردن ایران، به پتانسیل های داخلی برای در هم شکستن دولت او روی آورده اند؛ نکته ای که ۶۰ سال بعد، انتشار اسناد محرمانه سازمان سیا و تحقیقات جدید مُهر تأیید بر آن زد.
جلسه دادگاه بدوی دکتر مصدق، از روز یک شنبه ۱۷ آبان ۱۳۳۲ آغاز شد و در مجموع، ۳۵ جلسه به طول انجامید. او در کل جلسات دادگاه، در برابر توهین های مداوم دادستان که مصدق را همواره به خیانت و وطن فروشی متهم می کرد، هرگز منصب قضایی وی را بر زبان نمی آورد و همواره او را با عنوان «این مرد»، مخاطب قرار می داد. مصدق، علاوه بر این که دادگاه را صالح برای رسیدگی به اتهامات خود نمی دانست، شخص آزموده، دادستان، را نیز به علّت این که در جریان برکناری اش رئیس اداره مهندسی ارتش بود، فاقد صلاحیت برای حضور در دادگاه معرفی می کرد.
مصدق تصریح می کرد: «تن ها گناه من ملّی کردن صنعت نفت در این کشور است. می دانم که بدین خاطر محاکمه می شوم.» اکثریت قریب به اتفاق رجال سیاسی و پژوهندگان، محاکمه مصدق و به و یژه علنی بودن آن را، از اشتباهات سیاسی حاکمیت ارزیابی می کنند؛ از هندرسون که خواستار محاکمه فوری مصدق بود، تا خواجه نوری، از سناتور های مخالف مصدق و پژوهشگرانی همچون آبراهامیان، همگی فرجام این محاکمه نظامی را در راستای تبلیغ دیدگاه های مصدق ارزیابی می کنند.
هندرسون علنی بودن محاکمه را عاملی برای تحریک توده ها و خواجه نوری محاکمه «یک پیرمرد علیل» را به دست «نظامیان چکمه پوش»، بهترین وسیله تبلیغات برای مصدق در جامعه ضعیف نواز ایران می دانست.
انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


دادگاهی که در آن جای متهم و قاضی عوض شد!
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها