بازدید: 19

فروش سرطان به قیمت سود/ برای حرف رییس جمهور تره هم خورد نکردند

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 2155459
پول نیوز - چندی است داستان ذرت‌های آلوده دوباره در صدر اخبار رسانه‌های کشور قرار گرفته و علی رقم دستور اکید رییس جمهور برای امحاء، همچنان این محموله در بندر امام خمینی جا خوش کرده است.

فروش سرطان به قیمت سود/ برای حرف رییس جمهور تره هم خورد نکردند

به گزارش پول نیوز؛ استفاده از ذرت های دامی در کشور های مختلف با استاندارد های مختلفی انجام می شود و حتی خیلی ها این ذرت ها را برای طعام طیور و دام و برخی ها برای تهیه الکل از آن استفاده می کنند.

در کشور ما نیز سازمان دامپزشکی و سازمان استاندارد، واحد های خاص خود را برای تایید سلامت این محصول دارند و اختلاف چند عددی این دو سازمان موجب شده تا این ذرت ها هرگز اجازه ورود و ترخیص به کشورمان را نداشته باشند.

این روز ها در کنار تمام خبر های جنجالی، خبر ورود ذرت های آلوده به کشور بار دیگر افکارعمومی را درگیر خود کرده است. در چند روز گذشته هشدار هایی در فضای مجازی داده شد؛ مبنی بر اینکه هموطنان محصولات فرآوری شده با ذرت را تا اطلاع ثانوی نخورند، چراکه خطر مرگ آن ها را تهدید می کند!

ماجرا از این قرار است که در اوایل تابستان ۹۶ چند وارد کننده دولتی و خصوصی حدود ۵۱۳ هزار تن ذرت وارد کشور کردند که بعد ها مشخص شد از این میزان حدود ۱۴۰ هزار تن آن آلوده به سمی به نام آفلاتوکسین است.

آفلاتوکسین یک سم قارچی است که از گونه های قارچ آسپرژیلوس مانند آسپرژیلوس فلاووس، اسپرژیلوس پارازیتیکوس و آسپرژیلوس نومیوس منشأ می گیرند. این قارچ ها معمولاً ذرت، یا بادام زمینی و پسته را به راحتی آلوده می کنند، سیستم بدنی انسان برعکس جانوران قابلیت دفع این سم را نداشته و در نواحی کبد و کلیه انسان جا خوش میکند و عاقبت حضور آفلاتوکسین زیاد برای کلیه و کبد در دراز مدت باعث بروز سرطان های بدخیم می شود.

ماجرای ذرت های آلوده وارد شده به کشور، از ۱۴ اسفند سال ۱۳۹۶ و با خبری از یک مقام مسئول در بندر امام خمینی استان خوزستان مبنی بر کشف و توقیف ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده در گمرک این استان آغاز شد.

در این خبر آمده بود که عمده ذرت های آلوده توسط ۱۷ شرکت هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی بودند که از کشور برزیل وارد کردند و بعد از تایید و احراز آلوده بودن توسط اداره استاندارد استان، انبار های نگهداری این ذرت ها پلمب شده است.

البته چندی بعد اعلام شد که نمی توان گفت که کل محموله های این ۱۷ شرکت آلوده به قارچ مذکور بوده، بلکه تنها محصول چند شرکت و آن هم بخشی از محموله با آلودگی قارچی مواجه بوده است.

پس از آن، اما ظاهرا فشار های شدیدی از سوی واردکنندگان این محصول آلوده وجود داشت تا این محموله ترخیص شود، اما این محموله همچنان در قرنطینه گمرک جا خوش کرده است.

بعد از حدود یک سال و نیم سکوت در دی ماه سال ۱۳۹۷، مسلم بیات معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در زمینه جلوگیری از ورود این ذرت های آلوده گفته بود که بیش از هزار و ۱۰۰ آزمایش بر روی این محموله انجام شد تا بتوانیم به نتیجه قطعی برای جلوگیری از واردات ذرت آلوده برسیم و حتی در سطوح بالا هم قسم شدیم اگر این اقدام به قیمت از دست دادن پست و جایگاه مان هم شود کوتاه نیایم و کوتاه نیامدیم.

پس از کش و قوس های بسیار، امیر خجسته، نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مرداد ماه سال جاری در سفری که به بندر امام خمینی داشت طی دیدار با مالک این محموله که شخصی بنام محمد امین جمشیدی است دیدار کرده و در نهایت؛ خواستار تعیین تکلیف این محموله می شود و دوباره قضیه ذرت های آلوده در انبار ها بر سر زبان ها افتاد.

حساسیت این قضیه به جایی می رسد که جمشید قسوریان جهرمی، رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی وزارت اقتصاد درباره این موضوع عنوان می کند که "این محموله ها باید به خارج از کشور اعاده شود؛ یا به مبدا خود و یا به کشوری که درخواست داشته باشند که مصرف دیگری برای این محموله ها انجام دهند اعاده شود.

"او در عین حال اعلام کرده بود که "تحت هیچ شرایطی اجازه مصرف ثانویه، فروش داخل و فروش به کشور همجوار را نداریم".

با تمام محدودیت هایی که در خصوص ذرت های آلوده و رسانه ای شدن آن مطرح شد و اهرم های فشار دولتی ها و خصوصی ها به حدی افزایش یافت که در نهایت روحانی رییس جمهوری وارد میدان شد و دستور به امحاء این محموله داد.

از این رو کاظم پالیزدار، مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در توییتر خود خبر از دستور رئیس جمهوری در زمینه ذرت های آلوده داد و نوشت: «روز گذشته با دستور قاطع و صریح رئیس جمهور محترم، آخرین تلاش های افراد برای واردات ذرت های آلوده به کشور متوقف شد. ایشان همچنین دستور برخورد و معرفی متخلفین به دستگاه قضایی را صادر نمودند. این موضوع چند سالی است که در دست پیگیری می باشد. طی این مدت فشار های زیادی را تحمل کردیم.».

«اما متاسفانه این آخر ماجرا نبود چرا که هیچ گوشی بدهکار دستور صریح رییس جمهوری نبود و قدرت صاحبان این محموله بر آن چربیده و این محموله علارقم تاکید چندین باره رییس قوه مجریه مبنی بر امحاء آن در داخل کشور هنوز در سوله قرنطینه بندر امام خمینی است.»

در جریان این موضوع کمیسیون اصل ۹۰ نیز برای پیگیری و روشن شدن این قضیه چندین جلسه در محل این کمیسیون با حضوراعضای این کمیسیون به همراه علی اکبر مهر فرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، نیره پیروز بخت رییس سازمان ملی استاندارد، مهدی میر اشرفی رییس کل گمرگ، نماینده سازمان دامپزشکی، نماینده وزارت بهداشت و درمان، نماینده سازمان اموال تملیکی، محمد امین جمشیدی خریدار محموله ذرت های آلوده از سازمان اموال تملیکی برگزار کرد ضمن آنکه در جلسه ای جداگانه از وزرای اقتصاد و کشاورزی نیز در این خصوص دعوت شده بود.

پیش از این سازمان ملی استاندارد، در بیانیه ای مشترک با گمرک جمهوری اسلامی ایران و وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرده اند که پیرو انتشار اخباردرباره ورود ذرت های آلوده تاکید می شود برای ذرت هایی که آلودگی آن در آزمایش های متعدد به اثبات رسیده، مجوز ورود به کشور صادر نشده و از ترخیص آن ها ممانعت به عمل آمده است. بدیهی است، برای ارکان مختلف دولت، همواره سلامت و ایمنی مواد غذایی جامعه در اولویت قرار دارد.

حال باید دید که هفت خان محموله ذرت های آلوده در انتها به کجا خواهد رسید و دست چه سوداگرانی در پس این پرده است؛ ضمن آنکه در پایان نخستین گزارش ذرت های آلوده مجموعه رسانه های پول نیوز با رسالت شفاف سازی و اسنادی که در دست دارد برآن شده تا لایه های پنهان این موضوع را برای مسئولین و مردم شفاف سازی کند.

این شفاف سازی ها را در گزارش های اختصاصی در طی چند روزآینده منتشر خواهیم کرد.


فروش سرطان به قیمت سود/ برای حرف رییس جمهور تره هم خورد نکردند
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها