بازدید: 22

تورم مهار می‌شود؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2155272
روش‌های متنوعی برای محاسبه تورم وجود دارد، اما یکی از متداول‌ترین روش‌ها بررسی شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی است. این شاخص قیمت سبد معینی از کالا‌ها و خدمات که توسط مصرف‌کنندگان خریداری می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند.

تورم مهار می شود؟به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه صبح نو، برای ما مردمان عادی مهم آن است که براساس درآمد خود بتوانیم کالا های موردنظرمان را به ارزان ترین قیمت بخریم، اما اکنون دچار وضعیتی هستیم که هر روز با قیمت های گران تری مواجه می شویم. اهالی اقتصاد و سیاست می گویند باید تورم مهار شود، اما این تورم چیست که بار سنگین آن کمر ما مردمان ساده را خم کرده است؟ می گویند تورم هرنوع افزایش قیمت نیست بلکه شرایطی است که تقریبا قیمت همه کالا ها در یک بازه زمانی مثلا یک ساله به طور مداوم زیاد شود. یعنی همین شرایطی که سال هاست با آن مواجهیم، اما در برخی برهه ها بیش از پیش کمرشکن می شود؛ درست مثل حالا. برای مهار تورم باید سیاست ها و برنامه هایی اجرا شود که در دست مسوولان است و البته آن ها هیچ گاه به اندازه ما نگران نیستند. برای بررسی وضعیت حاضر، برخی شاخص های اقتصادی وابسته به تورم را مورد بازنگری قرار داده ایم. گفتنی است؛ اطلاعات مندرج در این گزارش براساس اعداد انتشار یافته ازسوی مرکز آمار ایران بوده و بانک مرکزی از آبان ۹۷ دیگر نرخی برای تورم اعلام نکرده است.

تورم چیست؟

تورم به وضعیتی اطلاق می شود که سطح عمومی قیمت کالا ها و خدمات در یک اقتصاد طی یک دوره زمانی مشخص (عموماً یک ساله) به طور مداوم و مستمر افزایش یابد. نکته حائز اهمیت آن است که هر نوع افزایش قیمتی را نمی توان تورم در نظر گرفت؛ چراکه عنصر زمان و استمرار افزایش سطح عمومی قیمت ها در تعریف تورم از اهمیت زیادی برخوردار است. از همین رو اگر سطح عمومی قیمت ها تنها در یک دوره خاص و برای یک بار افزایش یابد و سپس این روند صعودی قطع شود، به این فرآیند تورم گفته نمی شود؛ بنابراین سطح عمومی قیمت ها باید به صورت مداوم در طول زمان افزایش یابد تا بتوان آن را تورم تلقی کرد.

محاسبه نرخ تورم
روش های متنوعی برای محاسبه تورم وجود دارد، اما یکی از متداول ترین روش ها بررسی شاخص بهای کالا ها و خدمات مصرفی است. این شاخص قیمت سبد معینی از کالا ها و خدمات که توسط مصرف کنندگان خریداری می شود را اندازه گیری می کند. در این سبد براساس تعریف از اقلام خوراکی مثل نان تا ضرورت های زندگی مثل مسکن قرار می گیرد. ازآنجایی که برای محاسبه این شاخص، از قیمت های خرده فروشی پرداخت شده توسط مصرف کنندگان استفاده می شود، بنابراین چنین شاخصی انعکاس دهنده وضعیت هزینه های زندگی و تغییرات آن است. از تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده در یک بازه زمانی مشخص، برای محاسبه تورم مصرف کننده استفاده می شود.

شاخص بهای تولیدکننده
هدف از محاسبه شاخص بهای تولیدکننده، اندازه گیری تغییرات قیمت هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالا ها و خدمات خود دریافت می کنند.
به عبارت دیگر می توان عنوان کرد که این شاخص، قیمت کالا ها در کارخانه و مبداء تولید را در نظر می گیرد. این شاخص به صورت یک شاخص وزنی از قیمت عمده فروشی کالا ها یا قیمت های تولیدکننده محاسبه می شود؛ به همین دلیل برخی شاخص بهای تولیدکننده را شاخصی می دانند که روند های قیمتی در بازار های عمده فروشی، صنایع تولیدی و بازار کالا ها را منعکس می کند.
اما اهمیت این شاخص در اقتصاد چیست؟ در ادبیات اقتصادی از این شاخص به عنوان یک شاخص پیش نگر یاد می شود؛ به این معنی که با بررسی این شاخص می توان از سطح تغییر قیمت ها در بازار کالا و خدمات مصرفی یا تورم اطلاع کسب کرد. به بیان دیگر، هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف کننده نیز مشاهده می شود.

تفاوت های شاخص های تولید و مصرف
در شاخص بهای تولیدکننده و شاخص بهای مصرف کننده، تغییرات قیمتی در مجموعه ای از کالا ها و خدمات محاسبه می شود. اما سه تفاوت بنیادی در شاخص بهای مصرف کننده و تولیدکننده وجود دارد.
۱. شاخص تولیدکننده تنها از بهای قیمت کالا ها و خدمات خریداری شده توسط تولیدکنندگان محاسبه نمی شود، بلکه بهای کالا هایی را که به صورت خرده فروشی توسط مصرف کنندگان و به طور مستقیم از تولیدکننده خریداری می شود را نیز در نظر می گیرد. اما شاخص مصرف کننده به طور کلی بهای قیمت در بازار مصرفی را در نظر می گیرد و هزینه های مربوط به حمل و نقل، انبارداری و سود فروشنده نیز در آن نهفته است.
۲. کالا و خدمات وارداتی، در محاسبه شاخص تولیدکننده قرار نمی گیرد، حال آنکه در شاخص بهای مصرف کننده کالا و خدمات وارداتی تاثیرگذار است؛ بنابراین می توان اثرگذاری شاخص بهای تولیدکننده بر شاخص بهای مصرف کننده را بر اساس میزان واردات هر کشور، متغیر دانست. در بازاری که مصرف کننده از کالا های تولید شده در همان کشور استفاده می کند و سهم واردات کمتر است، رابطه بین شاخص مصرف کننده و تولیدکننده نسبت به کشوری که سهم عمده ای از کالای وارداتی در بازار مصرف کننده دارد، بیشتر است.
۳. در بسیاری از کشور ها برای حمایت از تولید مالیات کمتری از بخش تولید گرفته می شود، این در حالی است که بخش قابل توجهی از مالیات، در هنگام فروش کالا اعمال می شود؛ بنابراین وجود مالیات به خصوص در کشور هایی که درآمد اصلی دولت از وضع و دریافت مالیات است، باعث می شود که در شاخص مصرف کننده و تولیدکننده تفاوتی وجود داشته باشد.

شاخص بهای تولیدکنندگان در بخش خدمات در تابستان ۹۸
تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش های خدمات در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۱۳۹۸ (تورم سالانه) به ۳۰.۱ درصد رسید درحالی که به نسبت فصل قبل ۲.۸ درصد افزایش نشان می دهد. در میان بخش های خدمات در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به بخش خدمات مستغلات، اجاره و فعالیت های کسب و کار با ۱۸.۲ درصد و بیشترین آن مربوط به بخش خدمات هتل و رستوران، با ۴۸.۵ درصد است.

شاخص بهای تولیدکنندگان در بخش صنعت در تابستان ۹۸

بررسی ها نشان می دهد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۷۷ درصد رسیده است درحالی که به نسبت فصل قبل ۰.۲ واحد درصد کاهش نشان می دهد. در تابستان ۹۸ در میان بخش های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید پوشاک، با ۵/۴۴ درصد و بیشترین آن مربوط به تولید کاغذ و محصولات کاغذی با ۱۰۸.۷ درصد است.

کلام آخر

اگرچه همه شاخص ها از تورم افسار گسیخته حکایت دارند، اما همان گونه که در این مدت مسوولان دولتی بار ها تکرار کرده اند، این شرایط اندکی بهبود یافته و جلوی رشد بی رویه آن گرفته شده است، اما این به معنای ارزان شدن کالا و خدمات در کشور نیست بلکه از آهنگ گرانی ها سرسوزنی کاسته شده است. آن هم مرهون مهار نرخ ارز در این مدت بوده است کما این که نرخ دلار از ۱۴هزار و ۳۵۰ تومان در ۱۳ آبان ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان در ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۸ رسید که نشانه افزایش ۲۱ درصدی قدرت پول ملی است. درصورتی که این روند تداوم یابد، شاید شاهد کاهش تورم باشیم.
انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


تورم مهار می‌شود؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • جابه‌جایی دولت یکی از دلایل افزایش تورم/اثرات مثبت تورم در مهار رکود


  براساس گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی در دو ماهه اخیر شاهد دو رقمی شدن نرخ تورم در اقتصاد کشور بوده‌ایم که کارشناسان توجیه مهار رکود را عامل اصلی افزایش نرخ تورم در اقتصاد کشور می‌دانند.
 • تورم مهار می‌شود؟


  روش‌های متنوعی برای محاسبه تورم وجود دارد، اما یکی از متداول‌ترین روش‌ها بررسی شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی است. این شاخص قیمت سبد معینی از کالا‌ها و خدمات که توسط مصرف‌کنندگان خریداری می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند.
 • حذف صفر از پول ملی به مهار تورم کمک می کند؟


  به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی اجرای طرح صفر زدایی از پول ملی بدون بسترسازی اقتصادی و حذف حداقلی 3 صفر، تورم را مهار نخواهد کرد.
 • حذف 4 صفر به مهار تورم کمکی نمی کند


  اکنون زمان مناسبی برای حذف صفرهای پول ملی نیست زیرا اقدامات اولیه نظیر مهار تورم برای آن انجام نشده است.
 • "بازار باز" تورم را مهار می‌کند؟


  تصویب اجرای عملیات بازار باز توسط شورای پول و اعتبار بانک مرکزی گزینه‌ای است که این نهاد تنظیم‌گر برای کنترل تورم مطرح کرده است؛ در این باره یک اقتصاددان با تاکید بر مؤثر بودن عملیات بازار باز برای کنترل تورم؛ نسبت به تورم‌زا بودن اجرای این گزینه در
 • "صفر" ها بر می گردند اگر تورم را مهار نکنیم


  بی شک این 4 صفر و صفرهای دیگر، نتیجه چند دهه تورم و رشد تورم در کشور است که این مهم دستاورد سال ها سیاست غلط و سو مدیریت و بی برنامگی در اقتصاد کشور بوده است و حذف این صفر ها زمانی می تواند تاثیر مثبت داشته باشد، که ما به سمت اصلاحات اقتصادی پیش بروی
 • آیا تورم در ایران قابل مهار است؟


  تورم تولید به ۳۴.۴ درصد رسید
 • آیا تورم در ایران قابل مهار است؟


  شیوع تورم همواره در اقتصاد ایران به عنوان بزرگ‌ترین معضل اقتصادی شناسایی شده، اما با این وجود مهار آن هیچ‌گاه و در هیچ دوره‌ای به طور ریشه‌ای میسر نبوده است.
 • دولت چگونه تورم را مهار کند؟


  یک اقتصاددان با بیان اینکه سرکوب قیمت‌ها نمی‌تواند منجر به مهار تورم شود، گفت: دولت باید با خودداری از سرکوب قیمت‌ها، زمینه را جهت رشد اقتصادی و افزایش درآمد خانوارها فراهم کند.
 • تورم آلمان چگونه مهار شد؟


  «یالمار شاخت» در زمانی مدیریت اقتصاد آلمان را به دست گرفت که این کشور با بحران تورم و بیکاری بسیار بالا روبرو بود و با اتخاذ سیاست مالی مناسب در مدت کوتاهی توانست بیکاری و تورم را به حداقل برساند.
 • مهار تورم به جای افزایش حقوق


  آن طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد در صورت اجرایی شدن مصوبه مجلس مبنی بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان، فقط حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان دولت از افزایش بیشتر از ۲۰ درصد برخوردار می‌شوند و حدود چهار میلیون نفر کمتر از این
 • مهار تورم به جای افزایش حقوق


  آن طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد در صورت اجرایی شدن مصوبه مجلس مبنی بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان، فقط حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان دولت از افزایش بیشتر از ۲۰ درصد برخوردار می‌شوند و حدود چهار میلیون نفر کمتر از این
 • روحانی: سال آینده، سال مهار تورم است


  رئیس جمهور گفت: اگر وزارت خارجه کاری می کند نماینده مردم است دولت در کل منتخب ملت است.
 • همتی: پول ملی ۴۰ درصد تقویت و تورم مهار شد


  رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شکست سیاست تحریمی دشمن نوشت: امروز درست نسبت به یکسال پیش، پول ملی ۴۰ درصد تقویت شده، رشد تورم مهار گشته و طلیعه رشد اقتصادی آشکار شده است.
 • همتی: پول ملی ۴۰ درصد تقویت و تورم مهار شد


  رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شکست سیاست تحریمی دشمن نوشت: امروز درست نسبت به یکسال پیش، پول ملی ۴۰ درصد تقویت شده و رشد تورم مهارگشته و طلیعه رشد اقتصادی آشکار شده است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها