بازدید: 16

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی‌هایی دارد؟

منبع : برترین ها کد خبر: 2153509
سورئالیسم یا فراواقع‌گرایی چیزی فراتر از یک سبک هنری است؛ بلکه می‌توان آن را یک جنبش هنری نامید. برخلاف دیگر مکاتب هنری که از طریق موضوعات بصری، انتخاب رنگ‌ها یا تکنیک‌ها توصیف می‌شوند، تعریف هنر سورئالیست کمی دشوارتر به نظر می‌رسد.

وب سایت ایوار - رضا‍ رجب پور: سورئالیسم مکتبی است که به دنبال کشف ذهن ناخودآگاه انسان به عنوان روشی برای خلق اثر هنری می گردد. سالوادور دالی، پابلو پیکاسو و مایکل شُوال از مهم ترین نقاشان سبک سورئالیسم هستند.

سورئالیسم یا فراواقع گرایی چیزی فراتر از یک سبک هنری است؛ بلکه می توان آن را یک جنبش هنری نامید. برخلاف دیگر مکاتب هنری که از طریق موضوعات بصری، انتخاب رنگ ها یا تکنیک ها توصیف می شوند، تعریف هنر سورئالیست کمی دشوارتر به نظر می رسد.

هنرمندان سورئالیست نظیر خوان میرو، سالوادور دالی، پابلو پیکاسو یا مایکل شُوال و بسیاری دیگر، به دنبال کشف ذهن ناخودآگاه به عنوان شیوه ای برای خلق هنر بودند؛ نتیجه ی این تلاش ها منجر به خلق آثار رؤیایی و گاهی عجیب از طریق روش های متعدد بود. هسته ی اصلی سورئالیسم بر به تصویر کشیدن عمیق ترین افکاری که به طور خودکار پدیدار می شوند تمرکز دارد. این فرآیند فکری برای خلق هنر «حرکت غیرارادی» نامیده می شود.

سورئالیسم در طی سال ها منجر به خلق کلکسیون شگفت انگیزی از آثار هنری، از چشم انداز های افسانه ای و هنر چیدمان های عجیب وغریب گرفته تا تعاریفی مرموز از انسان و حیوانات، شده است.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

سورئالیسم چیست و چگونه به وجود آمد؟

شاعر فرانسوی، گیوم آپولینر (Guilliame Apollinaire)، اولین کسی بود که واژه ی سورئال را در ارجاع به ایده ی یک واقعیت مستقل که «تحت نفوذ» واقعیت خودآگاه ما قرار دارد، خلق کرد.

اما جنبش سورئالیست در سال ۱۹۲۴ و زمانی که شاعر فرانسوی، آندره برتون، کتاب خود با نام «بیانیه ی سورئالیسم» را منتشر کرد، پا به جهان گذاشت. کتاب او تحت تأثیر نظریه ها و نوشته هایی در مورد ذهن ناخودآگاه از روانشناس مشهور، زیگموند فروید، مطالعات شگرف کارل یونگ و مکتب دادا (Dada) در اوایل قرن بیستم بود.

وقتی که سورئالیسم به عنوان یک مکتب ادبی در آثار نظم و نثر برتون و دیگر شعرا رواج یافت، هنرمندان بصری نظیر جورجیو د کیریکو (Giorgio de Chirico)، پابلو پیکاسو، فرانسیس پیکابیا (Francis Picabia) و مارسل دوشان، سورئالیسم را پذیرفتند و اثر جدید برتون در سال ۱۹۲۵ با عنوان «انقلاب سورئالیستی» به رسمیت شناخته شد.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

سورئالیست های اولیه مرز های خودآگاهی و عقلانیت را به منظور آزادسازی ذهن ناخودآگاه به چالش کشیدند. برتون این گزاره را «واقعیت برتر» می نامد.

جنبه ی بنیادی مکتب سورئالیست، روشی از بیان «حرکت غیرارادی» است که عمل ثبت و نگارش خودکار و سانسورنشده ی افکار و تصاویری که در ذهن یک هنرمند خلق می شوند را در برمی گیرد. آثار سورئالیستی با تمرکز بر دستیابی به فرآیند های فکری غیرارادی و تفسیر رؤیاها، محدود به یک سبک یا تکنیک هنری خاص نمی شوند.

در تمام دهه ی ۱۹۲۰، هنرمندان بصری به دنبال کشف مفاهیم سورئالیستی در هنر بودند و آزادی کامل خلاقیت را جست وجو می کردند. اولین نمایشگاه سورئالیسم با عنوان «نقاشی سورئالیستی» در سال ۱۹۲۵ در گالری پیر (Pierre) در پاریس برگزار شد؛ این نمایشگاه نقش مهمی در شکل گیری جنبه ی بصری این جنبش داشت.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

اگرچه مکتب سورئالیست در اروپا با شروع جنگ جهانی دوم دچار پراکندگی شد، اما بسیاری از هنرمندان سورئالیست به آمریکا مهاجرت کردند و این هنر را در آنجا شکوفا ساختند؛ سورئالیسم بصری در آمریکا و تحت نفوذ هنرمندان نامدار در سراسر قرن بیستم شکل گرفت.

تکنیک های هنری در هنر سورئالیست

ازآنجایی که تأکید فراوانی بر آزادی خلاقیت وجود دارد، تکنیک های هنری در آثار هنری سورئالیست بسیار متعدد هستند. بااین حال، ازآنجایی که به تصویر کشیدن آثار رؤیایی در هنر سورئالیست بسیار شایع است، شماری از تکنیک ها از سوی نقاشان سورئالیست به منظور کمک به ثبت افکار ذهن ناخودآگاه خلق شدند.

تکنیک های فروتاژ (فن مالیدن یک مداد نقاشی نرم بر روی یک صفحه ی دارای بافت و تار و پود و بر جا گذاشتن آثاری از بافت کاغذ یا بوم) و گِرَتاژ (فن تراشیدن یک سطح نقاشی شده از بوم به منظور خلق یک بافت بصری) از روش هایی بودند که یک تصویر مختصر و ناتمام را خلق می کردند و بیننده را به کشف جزئیات پنهان در اثر وامی داشتند.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

اما هنرمندان سورئالیست خود را تنها به یک روش محدود نکردند. مجسمه ها، نقاشی ها، نقاشی چاپی، نقاشی های سیاه قلم، آثار ویدئویی و عکاسی و دیگر متد ها بخشی از هنر سورئالیست دهه ی ۱۹۲۰ بودند و به نفوذ خود بر هنرمندان امروزیِ الهام گرفته از مکتب سورئالیسم ادامه می دهند.

بسیاری از هنرمندان سبک سورئالیست نیز اقدام به ترکیب سبک های مختلف هنری در یک اثر واحد کرده اند؛ آن ها در آثار خود به دنبال کشف وجود اشکال قابل شناسایی در کنار تصاویر نامفهوم و سیال برای هدایت ذهن بیننده، بدون فراهم آوردن تفاسیر موجز، هستند.

هدف اصلی هنرمندان سورئالیست پذیرش حرکت غیرارادی و بیان افکار ناخودآگاه و تخیلات ذهن بود؛ امری که از سوی هر هنرمند به شکلی متفاوت تفسیر می شد.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

هنرمندان سورئالیست قرن بیستم و امروزی

سالوادور دالی یکی از اولین نام هایی است که به هنگام صحبت از هنرمندان سورئالیست به ذهن ها خطور می کند. دالی نیز به مانند بسیاری از هنرمندان این مکتب، از روش های مختلفی نظیری نقاشی های سیاه قلم، نقاشی چاپی و نقاشی برای خلق رؤیا های خاص و تصاویر توهم آمیز خود استفاده می کرد.

برتون هنر دالی را به عنوان «یک اثر واپسگرایانه با نهایت افراط در خلقِ فرهنگ مدرن» توصیف می کند و به این موضوع اشاره دارد که سبک هنری رازآلودِ وی بینندگان را به کشف مفاهیم ادبی و مذهبی و سایر موضوعات ترغیب می کند.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

دیگر نامِ آشنا که زمانی از سوی برتون به عنوان «سورئالیست ترین فرد در میان ما» یاد می شد، خوان میرو است. اگرچه میرو خود را یک سورئالیست نمی داند، اما او بدون شک بسیاری از آثار خود را تحت نفوذ این مکتب خلق کرده است.

میرو به خاطر آثار خلق شده ی خود با استفاده از انواع روش ها مشهور بود و نقاشی های وی از هنر فولکلور منطقه ی کاتالان و هنر کودکان الهام می گرفت. او بر استفاده از رنگ های پرطراوت و اشکال نامفهوم به منظور تحریک احساسات و شگفت زده کردن مخاطب خود تأکید فراوان داشت.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

هنرمند معاصر، مایکل شوال، نشان می دهد که چگونه مکتب سورئالیسم در دهه ی ۱۹۲۰، هنر مدرن امروزی را با نقاشی های تخیلی و پوچ انگاری وی تحت تأثیر قرار داده است. نقاشی هایی که منجر به رشد محبوبیت این سبک در اوایل هزاره ی سوم شده است. شُوال نیز به مانند بسیاری از سورئالیست های اولیه از موسیقی و شعر برای خلق اشیاء در نقاشی های مسحورکننده و اغلب استعاری خود استفاده می کند.

شوال می گوید: «پوچ انگاری نیز به مانند دیگر ژانرها، قوانین مختص به خود را دارد. اما این ژانر هر چیزی خارج از قوانین و مرز های عُرفی را در برمی گیرد. پوچ انگاری تلاشی برای درک زندگی ما به شیوه ای کامل صحیح است.»

دیگر جلوه ی مدرن در هنر سورئالیست در آثار آناتول کراسنیانسکی (Anatole Krasnyansky) دیده می شود. اگرچه اساساً موفقیت وی به خاطر نقاشی های شگفت انگیز او از چشم انداز های معماری است، اما کراسنیانسکی پس از تماشای گروه موسیقی راکِ کیس (KISS)، سبک سورئال را بهبود بخشید.

این تجربه ی حیرت انگیز، کراسنیانسکی را بر آن داشت تا احساسات خود را از طریق هنرش همراه با شخصیت های پوشیده و نامفهوم به تصویر بکشد؛ این سبک یادآور تمرکز بر ثبت خودکار افکاری بود که نقاشی های سورئالیستی در دهه ی ۱۹۲۰ را شکل می دادند.

درحالی که اشکال کراسنیانسکی در نقاشی های وی عمده واضح و قابل تشخیص بودند، شخصیت های نامفهوم «یک چندگانگی از چهره ها» را به نمایش می گذاشتند؛ کراسنیانسکی می گوید این چندگانگی بیانگر چگونگی تطبیق و تغییر انسان در شرایط مختلف است.

سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی هایی دارد؟

درحالی که هنر سورئالیست محدود به یک چهارچوب دقیقِ تعیین شده با فهرستی از مشترکات نمی شود، توجه آن بر حرکت غیرارادی و ذهن ناخودآگاهی متمرکز است که هنرمندان اولیه ی این سبک در دهه ی ۱۹۲۰ را ترغیب می کرد و همچنان آثار هنرمندان مدرن امروزی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

سبک هنری سورئالیست، از اشکال رنگارنگ و انتزاعی در نقاشی های سیاه قلم میرو گرفته تا نقاشی های رازآلود و مرکبِ کراسنیانسکی، تخیلات هنردوستان و کلکسیونر هایی از سراسر جهان را به خود جذب می کند.

منبع: parkwestgallery


سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی‌هایی دارد؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • سورئالیسم چیست و نقاشی سورئال چه ویژگی‌هایی دارد؟


  سورئالیسم یا فراواقع‌گرایی چیزی فراتر از یک سبک هنری است؛ بلکه می‌توان آن را یک جنبش هنری نامید. برخلاف دیگر مکاتب هنری که از طریق موضوعات بصری، انتخاب رنگ‌ها یا تکنیک‌ها توصیف می‌شوند، تعریف هنر سورئالیست کمی دشوارتر به نظر می‌رسد.
 • رئالیسم چیست؟ نقاشی رئالیسم چه ویژگی‌هایی دارد؟


  رئالیسم یا واقع گرایی در نقاشی در اواسط قرن نوزدهم میلادی در فرانسه ظهور کرد. این سبک تمامی فرم‌های سنتی هنر را نفی کرد و رویداد‌های واقعی را، به‌عنوان موضوع نقاشی، جایگزین تصاویری آرمان‌گرایانه ساخت.اگرچه رئالیسم هرگز گروهی منسجم نبود، اما از این مک
 • هنر آوانگارد چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟


  «آوانگارد» برای اولین بار در قرن نوزدهم از سوی آنری سن سیمون در توصیف هنرمندانی استفاده شد که فراتر از زمان خود بودند. هنر آوانگارد به هنری اطلاق می‌شود که عرف‌ها و هنجار‌های سنتی را در هم می‌شکند و نگاهی نو و تازه به مفهوم هنر دارد.
 • تکنولوژی NFC چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟


  NFC فناوری است که برای تسهیل ارتباط دستگاه‌ها و انجام راحت‌تر کار‌های روزانه به بازار عرضه شده است. این فناوری شباهت زیادی به بلوتوث و وای فای دارد، امّا تفاوت‌هایی نیز با آن‌ها دارد که در ادامه شرح میدهیم.
 • اینورتر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


  به مبدل جریان مستقیم به جریان متناوب (تبدیل جریان DC به AC) اینورتر گفته می شود؛ فعالیت های گشتاور ثابت مانند میکسرها، اکسترودرها، نوارهای نقاله و غیره نیاز به اینورتر دارد.
 • شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


  در اغلب موارد، تولید شیر مقوی آغوز، در بازه زمانی هفت ماهگی تا نه ماهگی از دوران بارداری صورت می‌گیرد.
 • بازار سرمایه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟


 • تغذیه مناسب در بارداری، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


  تغذیه در دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد. هر آنچه مادر می خورد در دستگاه گوارش به ریز مولکول ها تبدیل شده، پس از جذب در نهایت وارد خون مادر خواهد شد.
 • استایل راحتی مردانه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟


  آقایان همیشه نمی‌توانند لباس‌های رسمی و اتو کشیده بپوشند و گاهی هم به یک استایل راحتی مردانه نیاز دارند. اما پوشیدن لباس راحت به معنای نامرتب و شلخته بودن نیست بلکه استایل راحتی مردانه هم قوانین خاص خود را دارد و با رعایت آن‌ها می‌توان در عین راحتی و
 • کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارد؟


  کاریزما در واقع توانایی نفوذ و تاثیرگذاری بر سایرین است و شخصیت کاریزماتیک از آن حیث که بسیار برای همگان جذاب و تاثیرگذار است، معمولا رهبر خوبی از آب در می‌آید. در این مقاله ۶ فاکتور کلیدی شخصیت کاریزماتیک را بیان کرده‌ایم.
 • اندروید آتو (Android Auto) چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟


  پیشرفت فناوری باعث شده است تغییرات چشمگیری را در خودرو‌های مدرن امروزی شاهد باشیم، در این بین سلاطین موبایل نیز سخت در تلاشند تا جای پای خود را در خودرو‌ها محکم کنند. به همین دلیل شاهد ساز و کار جدیدی با نام اندروید آتو هستیم.
 • اینترنت با سرعت گیگابیتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد


  درحالی‌که در کشور ما اینترنت با سرعت مگابیت ارائه می‌شود، شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده اینترنت در آمریکا پهنای باند گیگابیتی در اختیار مشترکان قرار می‌دهند.
 • بسته بندی "سالم" برای فست فود چیست و چه ویژگی هایی دارد (+عکس)


  اقلام ساخته شده از نشاسته ذرت زیست تخریب پذیر بوده و برای مواردی که استفاده کوتاهی دارند، همچون غذاهای رستورانی بیرون بر بسیار مناسب هستند.
 • ویژگی‎های گوشی جدید آیفون لو رفت؛ آیفون X چه ویژگی هایی دارد


  شرکت اپل اعلام کرده که روز سه‌شنبه طی مراسLی محصول جدید خود را معرفی خواهد کرد اما برخی از منابع خبری مدعی شدند به ویژگی های گوشی جدید اپل دست‌یافته‌اند.
 • اندروید وان چیست و از چه ویژگی‌هایی بهره می‌برد


  اندروید وان نامی است که امروزه بسیار به‌ گوش می‌رسد. در این مقاله قصد داریم به توضیح این نسخه از اندروید و ویژگی‌های آن بپردازیم.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها