بازدید: 8

اثر ژل آلوئه ورا بر خارش بیماران همودیالیزی

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 2150575
سلامت نیوز:نتایج یک پژوهش نشان می دهد استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند خارش های بیماران همودیالیزی را کاهش دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، خارش یکی از شایع ترین مشکلات بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی است. خارش می تواند مشکلات فراوانی از

سلامت نیوز:نتایج یک پژوهش نشان می دهد استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند خارش های بیماران همودیالیزی را کاهش دهد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، خارش یکی از شایع ترین مشکلات بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی است. خارش می تواند مشکلات فراوانی از جمله عوارض پوستی، ناراحتی های جسمی و روحی، اختلال خواب و تغییر کیفیت زندگی را در این بیماران ایجاد کند. به دلیل این که بسیاری از داروهای سنتتیک که برای درمان خارش بیماران دیالیزی استفاده می شوند نه تنها گران هستند بلکه باعث مشکلاتی نظیر آلرژی و مقاومت دارویی می شوند، محققان در صدد یافتن داروهای جایگزین برآمدند؛ داروهایی که روند درمان را پیش برده و هزینه های درمان را کاهش دهند. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان «تاثیر ژل آلوئه ورا بر خارش بیماران همودیالیزی» این موضوع را بررسی کرده اند.


در این پژوهش که توسط اعظم ملک حسینی کارشناس ارشد پرستاری دانشکده علوم پزشکی خمین، مریم سعیدی، دانشجوی دکترای پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ساوه، زینب علیزاده، دانشجوی دکترای پرستاری دانشکده پرستاری و مامایی تهران، سینا و سیاوش عبدی، دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک و ناصر سعیدی استادیار دانشگاه علوم پزشکی اراک انجام شده، آمده است:« این کارآزمایی بالینی یک سو کور در مرکز دیالیز بیمارستان های ولی عصر(عج) اراک و امام خمینی(ره) خمین، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اراک، انجام شد.»


نویسندگان این مقاله می گویند:« شرایط ورود آزمودنی ها به مطالعه عبارت بود از: بیماران با سابقه خارش بیش از دو هفته که سه بار در هفته و هر جلسه به مدت سه تا پنج ساعت تحت همودیالیز قرار می گرفتند و همچنین بیماران باسابقه بیماری های پوستی یا سایر اختلالات متابولیک مسبب خارش، خانم های باردار و افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۹۰ سال که از داروهای ضد خارش استفاده نمی کردند و به مدت یک هفته روزی دو بار( صبح و شب) شدت خارش خود را از صفر تا ۱۰ مشخص کرده بودند و افرادی که میانگین شدت خارش در آن ها چهار یا بیشتر از چهار بود.»


آزمودنی ها به طور تصادفی براساس زوج یا فرد بودن روزهای مراجعه به دو گروه تقسیم شدند. با نظر متخصص آمار و براساس روش مطالعات مشابه، برای هر گروه ۳۰ بیمار در نظر گرفته شد. ژل آلوئه ورا در اختیار نمونه های گروه مداخله قرار گرفت و از آنان خواسته شداین ژل را به مدت یک ماه روزی دو بار به قطر یک میلی متر در مناطقی از بدن که خارش دارد استفاده کنند. برای تهیه ژل از برگ های پایینی گیاه استفاده شد.


در این مقاله آمده است:« پس از یک دوره درمان چهارهفته ای همه بیماران مطالعه را به پایان رساندند. از مجموع ۶۰ بیمار، تعداد ۳۱ نفر مرد و ۲۹ نفر زن بودند. سن نمونه ها بین ۲۲ تا ۸۲ سال بود. نمره متوسط خارش بیماران گروه آزمایش قبل از مداخله ۵.۵۳ و انحراف معیار آن ۱.۷۳ بود که یک ماه پس از مداخله به میانگین ۲.۰۳ با انحراف معیار ۱.۱۲ کاهش یافت ولی در گروه کنترل میانگین خارش بیماران قبل از مداخله ۵.۹۶ و انحراف معیار آن ۱.۰۳ بود که یک ماه بعد به میانگین ۵.۹ با انحراف معیار ۰.۷۵ رسید.»


نویسندگان این مقاله می گویند:« در گروه آزمایش ۱۹ نفر(۶۵.۵ درصد) اظهار کردند که کاملا بهتر شدند، یک نفر (۳.۳ درصد) خیلی بهتر شده بود ولی هنوز خارش داشت، هشت نفر(۲۷.۶درصد) کمی بهتر شده بودند و دو نفر (۶.۶درصد) تغییری نکرده بودند. بنابراین توصیه می شود با توجه به گرانی و امکان آلرژی زا بودن داروهای سنتتیک که برای درمان خارش بیماران دیالیزی استفاده می شود بیماران همودیالیز از ژل آلوئه ورا استفاده کنند تا علاوه بر بهبود کیفیت همودیالیز، خارش آنان نیز کنترل شود. »
این پژوهش در دومین شماره نهمین دوره فصلنامه علمی- پژوهشی طب مکمل منتشر شده است.
اثر ژل آلوئه ورا بر خارش بیماران همودیالیزی
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • اثر ژل آلوئه ورا بر خارش بیماران همودیالیزی


  سلامت نیوز:نتایج یک پژوهش نشان می دهد استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند خارش های بیماران همودیالیزی را کاهش دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، خارش یکی از شایع ترین مشکلات بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی است. خارش می تواند مشکلات فراوانی از
 • بیمار همودیالیزی زیر چتر حمایت علوم پزشکی شیراز


  به هزار و ۸۰۰ بیمار همودیالیزی و دیالیز صفاقی در شیراز خدمات رایگان ارائه می‌شود.
 • بیماری های هموفیلی، تالاسمی و پیوند کلیه جزء بیماران خاص/ بیماران سرطانی و ام.اس از لیست بیماران جا مانده اند


  سلامت نیوز:عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه تنها بیماری های هموفیلی، تالاسمی و پیوند کلیه جزو بیماران خاص محسوب می شوند، گفت: این درحالی است که بیماری های ام.اس و سرطانی مشمول بیماری های خاص قرار نمی گیرند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه
 • خارش ژوک یا خارش کشاله ران چیست؟


  خارش ژوک که به عنوان Tinea curis مشهور است یک نوع عفونت قارچی پوست در کشاله ران و اندام تناسلی است. محیط گرم و مرطوب مکانی عالی برای رشد این قارچهاست.
 • ابلاغ دستورالعمل جدید پذیرش بیماران خاص/باجه پذیرش بیماران خاص از بیماران عادی جدا شد


  معاون بیمه و خدمات سلامت آتیه سازان حافظ، از الزام شعب سراسر کشور به اجرای یکسان‌ ضوابط و دستورالعمل تشکیل پرونده بیمه‌شدگان خاص و اولویت قراردادن ارائه خدمات به این گروه خبر داد.
 • چه زمانی خارش پوست خطرناک است؟ + عوامل خارش پوست


  خشک بودن پوست فرد یکی از دلایل اصلی خارش بدن است که گاهی اوقات فرد را کلافه می‌کند.
 • ۷ راز آلوئه‌ورا


  کرم‌های تسکین‌دهنده و کاهنده التهابی که از آلوئه‌ورا گرفته می‌شود شهره خاص و عام است. نوشیدنی آن هم این روزها در هر سوپرمارکتی یافت می‌شود و از شرق تا غرب کسی نیست که از خواص بی‌شمار این گیاه معجزه‌آسا نشنیده باشد.
 • ۷ رازکاربردی آلوئه‌ورا


  کرم‌های تسکین‌دهنده و کاهنده التهابی که از آلوئه‌ورا گرفته می‌شود شهره خاص و عام است. نوشیدنی آن هم این روز‌ها در هر سوپرمارکتی یافت می‌شود و از شرق تا غرب کسی نیست که از خواص بی‌شمار این گیاه معجزه‌آسا نشنیده باشد.
 • آلوئه‌ ورا در بارداری، خوب یا بد؟!


  آلوئه‌ورا می‌تواند به‌عنوان نوعی عامل محرک برای رحم عمل کند و به انقباض رحم منجر شود.
 • مزرعه پرورش آلوئه ورا


  آلوئه ورا خواص درمانی بسیاری دارد. این گیاه علاوه بر حفظ سلامت و زیبایی پوست و مو در درمان بیماری‌ها موثر است. در ایران کشت این گیاه حدود ۱۰ سال پیش در بوشهر آغاز شد و به دلیل سودآوری و فوایدی که این گیاه داشت، به مرور زمان مورد توجه کشاورزان در سایر
 • درمان پسوریازیس با آلوئه‌ورا


  نتایج برخی مطالعات حاکی از فوائد احتمالی آلوئه‌ورا در درمان بیماری پوستی پسوریازیس است.
 • درمان پسوریازیس با آلوئه‌ورا


  سوریازیس بیماری پوستی مزمن است که موجب ورم و قرمزی سلول‌های پوست می‌شود. این بیماری از بروز مشکل در سیستم ایمنی ناشی می‌شود و در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد. همچنین بیش از ۳۰ درصد مبتلایان به این بیماری پوستی دچار آرتریت پسوریاتیک می‌شوند.
 • درمان پسوریازیس با آلوئه ورا


  سلامت نیوز: نتایج برخی مطالعات حاکی از فوائد احتمالی آلوئه ورا در درمان بیماری پوستی پسوریازیس است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پسوریازیس بیماری پوستی مزمن است که موجب ورم و قرمزی سلول های پوست می شود. این بیماری از بروز مشکل در سیستم ایمن
 • درمان پسوریازیس با آلوئه‌ورا


 • خواص باورنکردنی آلوئه ورا


  آلوئه ورا (آلوورا) یا صبر زرد گیاهی است علفی و چند ساله با برگ‌های ضخیم، گوشتی و درازاست. حاشیه برگ‌های آن کمی پیچ و خم‌دار و دارای تیغ است. گل‌های آن به صورت خوشه‌ای زیبا در انتهای محور ساقه گل دار و به رنگ سبز مایل به زرد قرار دارند.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها