بازدید: 2

واکنش مورالس به اعتراضات: من منتخب مردم بولیوی هستم و استعفا نمی‌دهم

منبع : انتخاب کد خبر: 2150540
به دنبال اعتراضات در بولیوی بعد از اعلام نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری که تاکنون سه کشته بر جا گذاشته، «اوو مورالس» گفت: «من منتخب مردم بولیوی هستم و استعفا نخواهم داد».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در سومین روز از اعتراضات به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بولیوی و اعلام پیروزی «اوو مورالس» رئیس جمهور کنونی در آن، دادگاه انتخاباتی بولیوی ضمن رد ادعاها درباره نادرستی شمارش آرا، بر صحت نتیجه انتخابات تاکید کرده است.

شبکه «دویچه وله» خبر داد، اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی در واکنش به اظهارات «کارلوس مسا» نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری این کشور و مواضع مداخله جویانه برخی کشورهای خارجی از قبیل آمریکا درباره این انتخابات، درخواست ها برای استعفا از ریاست جمهوری را رد کرده است.

مورالس در یک سخنرانی در جمع حامیان خودش که شبکه های تلویزیونی آن را پخش کردند، گفت: «(احزاب) راستگرا می گویند که اوو (موارلس) باید استعفا دهد اما می خواهم به شما خواهران و برادران، همه مردم بولیوی و جهان بگویم که من استعفا نخواهم داد. ما منتخب مردم هستیم و به قانون اساسی احترام می گذاریم».

این سخنان رئیس جمهور بولیوی بعد از اظهارات اخیر کارلسو مسا رقیب ناکام او در انتخابات ریاست جمهوری خطاب به پارلمان بولیوی برای برگزاری یک انتخابات تازه در تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۲۰ و درخواست او از حامیان خودش برای حضور در «اعتراضات مسالمت آمیز» علیه نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور مطرح شده است.

دادگاه انتخاباتی بولیوی پیش از این با اعلام پایان شمارش دستی انتخابات ریاست جمهوری این کشور، رسما پیروزی اوو مورالس رئیس جمهور کنونی در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد. طبق اعلام این دادگاه، مورالس با بدست آوردن ۴۷.۰۸ درصد آرا در انتخابات به پیروزی رسید.

«کارلوس مسا» رقیب مورالس نیز ۳۶.۵۱ درصد آرا را بدست آورد و با توجه به اختلاف بیش از ۱۰ درصدی میان این دو، دور دوم انتخابات برگزار نمی شود. بنا بر قوانین بولیوی، برای بردن انتخابات به صورت یک مرحله ای، هر نامزد نیاز به کسب حداقل ۵۰ درصد آرای مردمی یا حداقل ۴۰ درصد آرا به شرطی که اختلافش با رقیب حداقل ۱۰ درصد باشد، دارد.

اظهارات اخیر مورالس و مسا در شرایطی مطرح شده که طبق گزارش ها در سه روز اخیر گزارش هایی از بروز درگیری ها و اعتراضات خشونت آمیز در بولیوی مخابره شده است.

طبق گزارش دوئیچه وله، در این اعتراضض ها تاکنون سه تن کشته و بیش از ۳۰۰ تن زخمی شدند.

اوو مورالس رئیس جهور بولیوی پیش از این درباره تلاش های اپوزیسیون راستگرا در این کشور برای انجام کودتا در کشور هشدار داده بود.

دادگاه انتخاباتی بولیوی هم روز جمعه (دیروز) ادعاهای مخالفان درباره کمک این دادگاه به مورالس در زمینه اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.به گفته این دادگاه، شمارش آرا به درستی انجام شده و نتیجه حاکی از پیروزی مورالس بوده است.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا یک بیانیه مداخله جویانه درباره انتخابات بولیوی منتشر و ادعا کرد که شمارش آرا، روندی خدشه دار بوده است. این وزارتخانه مدعی شده که واشنگتن درباره «فرایند مغشوش و خدشه دار» شمارش آرای انتخابات ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) ریاست جمهوری بولیوی به شدت نگران است.


واکنش مورالس به اعتراضات: من منتخب مردم بولیوی هستم و استعفا نمی‌دهم
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش فیش‌های حقوقی به دولت رفت

گزارش فیش‌های حقوقی به دولت رفت

گزارشگر دادگاه مصدق درگذشت+عکس

گزارشگر دادگاه مصدق درگذشت+عکس

گزارش تمرین پرسپولیس/ گلزنی جونیور در روز تولد علیپور

گزارش تمرین پرسپولیس/ گلزنی جونیور در روز تولد علیپور

گزارش تمرین استقلال/ بازگشت دیاباته، چشمی و اسماعیلی

گزارش تمرین استقلال/ بازگشت دیاباته، چشمی و اسماعیلی