بازدید: 4

اظهارات مداخله جویانه پمپئو درباره همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2150407
وزیر خارجه آمریکا بار دیگر در اظهاراتی مداخله جویانه می‎گوید ایران باید به طور کامل با آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی همکاری کند.

اظهارات مداخله جویانه پمپئو درباره برنامه هسته ای ایرانبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ «مایک پمپئو» بار دیگر اظهارات مداخله جویانه ای را درباره برنامه هسته ای ایران مطرح کرد.

پمپئو مدعی شده "آمریکا از این موضوع که مواد هسته ای اعلام نشده ای در ایران یافت شده و ایران یک بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی را بازداشت کرده، نگران است. این یک ارعاب تحریک آمیز است. ایران باید به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند. ادامه زیاده خواهی هسته ای به انزوای بیشتر منتهی خواهد شد."

این در حالی است «کاظم غریب آبادی»، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین  درخصوص ممانعت از ورود بازرس آژانس به تأسیسات نطنز گفت: وقتی بازرس در تأسیسات نطنز بود دتکتور های (تجهیزات کنترلی) ما شناسایی کردند که این بازرس می تواند مواد خطرناک به همراه داشته باشد، اقدامات متعددی بعد از آن صورت گرفت، تنها یک بار از دتکتور استفاده نشد، بلکه در محیط های مختلف از دتکتور استفاده شد و حتی وقتی برای کیف دستی اش استفاده شد باز هشدار داد.

غریب آبادی پس از شرکت در جلسه غیر علنی شورای حکام آژانس برای بررسی یک موضوع پادمانی و همچنین وضعیت یکی از بازرسان آژانس در ایران، طی مصاحبه ای با خبرنگاران، ضمن تشریح ابعاد جدیدی از این ماجرا، از برگزاری این نشست برای بررسی دو موضوع عادی که به هیچ وجه وصف فوری ندارند، انتقاد کرد و گفت: این موضوع، مورد انتقاد برخی کشور های دیگر نیز قرار گرفت.

وی درخصوص اقدام مشکوک ضد امنیتی بازرس آژانس، اظهار داشت: درخصوص این موضوع، گزارش مبسوطی را به اعضای شورای حکام و آژانس، ارائه کردیم. در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۹، گروهی از بازرسان برنامه بازدید از سایت هسته ای نطنز را داشته و مطابق رویه های معمول نیز همواره فرایند بازرسی معمولی در ورودی مجموعه انجام می شود که شامل استفاده از دستگاه های تشخیص شیمیایی ویژه برای کشف طیفی از مواد انفجاری که حاوی نیترات هستند، است. در زمان انجام فرایند بازرسی معمول، آلارم دستگاه تشخیص بر روی یک فرد معینی روشن شد که تیم امنیتی این فرایند را مجددا چند بار تکرار کرد و نتایج، هر بار برای یکی از بازرسان یکسان بود.

 

انتهای پیام/


اظهارات مداخله جویانه پمپئو درباره همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها