بازدید: 5

کتاب‌های صوتی سرانه مطالعه کشور را بالا می‌برند/مشکل اصلی در عرصه کتابخوانی روش پخش آثار است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2150148
نویسنده کتاب «قصه جنگل ما» گفت: شرایط برای تولید کتاب کودک نسبت به گذشته در وضعیت مناسب‌تری قرار گرفته، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم، در این راه مهمترین و بزرگترین مانع بر سر راه گسترش مطالعه مشکل چرخه توزیع و پخش کتاب‌ها است، زیرا روش‌های غلط در پخش اجازه نمی‌دهد تا مخاطب بتواند به راحتی به آخرین کتاب‌های منتشر شده دست یابد.

احسان مهدی نویسنده کتاب «قصه جنگل ما» در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون لزوم تولید کتاب های صوتی برای کودکان گفت: تغییر و تحولات عصر جدید راه های نوینی را برای مطالعه پیش روی جامعه قرار داده است، یکی از این راه ها کتاب های صوتی است. در این راه توسعه و افزایش کتاب های صوتی برای کودکان طی سال های گذشته همگام با سایر حوزه ها پیش رفته و توانسته مسیر مناسبی را طی کند، ادامه این روند قطعاً شرایط مناسب تری را برای جذب کودکان و نوجوانان به مطالعه فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره به تاثیر کتاب های صوتی در کنار کتاب های کاغذی در افزایش سطح فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد: افزایش کتاب های صوتی در کنار کتاب های کاغذی می تواند نقش موثری در جذب و افزایش و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه داشته باشد، این مهم با توجه به فرهنگ سازی از دوران کودکی بسیار قابل توجه است.

بیشتر بخوانید:
برای آشنایی با کتاب «عهد کمیل» و مطالعه گفت وگوی نویسنده این اثر اینجا کلیک کنید. 
 
مهدی توسعه کتاب های صوتی برای کودکان را اتفاقی خوب دانست و ابراز کرد: بسیاری از کودکان نیازمند استفاده از کتاب های صوتی هستند، تولید این کتاب ها می تواند گامی موثر در تشویق کودکان برای توجه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی داشته باشد. هرچند در ابتدای راه هستیم و برای رسیدن به این هدف باید برنامه ها ی کارشناسی تری را در پیش بگیریم. کتاب های صوتی برای بزرگسالان نیز تا دست یابی به شرایط مطلوب نیازمند طی کردن مسیری طولانی دارد. 

وی در مورد وضعیت استودیو های تولید کتاب های صوتی تصریح کرد: در حال حاضر استودیو های توانمندی در کشور وجود دارند که می توانند به راحتی کتاب های کاغذی را به کتاب های صوتی تبدیل کنند، این امر با توجه به شرایط و دغدغه های روزمره جامعه امروز می تواند گامی موثر برای افزایش اطلاعات و مطالعه جامعه محسوب شود.

مهدی با اشاره به تبدیل کتاب «قصه جنگل ما» به کتابی صوتی ابراز کرد: با همکاری انتشارات سوره مهر کتاب «قصه جنگل ما» به یک کتاب صوتی تبدیل شد ،این عمل باعث شد تا اثر مخاطبان بیشتری پیدا کند، البته من شخصاً یک استودیو دارم و برای توسعه و گسترش کتاب های صوتی رایزنی هایی را با کانون پرورش فکری و سوره مهر انجام داده ام تا بتوانم گامی موثر برای توسعه کتاب های صوتی بردارم.

وی شرایط انتخاب کتاب برای تولید کتاب های صوتی را مورد بررسی قرار داد و افزود: به طور کتاب هایی که جذابیت ویژه ای دارند و جزو کتاب های پرفروش هستند، برای تبدیل به کتب صوتی در صدر انتخاب قرار می گیرند.

نویسنده کتاب «قصه جنگل ما» ضرورت توجه به کیفیت را مهمترین عنصر در تولید کتاب های صوتی دانست و تصریح کرد: برای تولید کتاب های صوتی توجه به کیفیت یکی از مهمترین مولفه های توسعه این نوع از کتاب ها بشمار می رود، لذا اهمیت دادن به کیفیت در تولید چنین کتاب هایی مهم بوده و همواره باید مد نظر قرار بگیرد.

وی به تاریخچه کتاب های صوتی در ایران اشاره و تاکید کرد: اولین کتاب های صوتی را در دهه ۷۰ و در رادیو با عنوان شب بخیر کوچولو که ساعت ۹ شب پخش می شد شاهد بودیم، اما اکنون این نوع برنامه ها با شکل دیگری به مخاطبان عرصه می شود و بیشتر در قالب کتاب های صوتی بوده و برای جامعه پر مشغله امروز راهبردی تر خواهد بود. 
 
وی مهمترین موانع برای مطالعه کتاب را نحوه توزیع و پخش این کالای فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: شرایط برای تولید کتاب کودک نسبت به گذشته در وضعیت مناسب تری قرار گرفته، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم، در این راه مهمترین و بزرگترین مانع بر سر راه گسترش مطالعه مشکل چرخه توزیع و پخش کتاب ها است، زیرا روش های غلط در پخش اجازه نمی دهد تا مخاطب بتواند به راحتی به آخرین کتاب های منتشر شده دست یابد. 
 
 انتهای پیام/

کتاب‌های صوتی سرانه مطالعه کشور را بالا می‌برند/مشکل اصلی در عرصه کتابخوانی روش پخش آثار است
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها