بازدید: 8

فوبیای زلزله/ راهکار‌هایی برای مقابله با ترس و اضطراب ناشی از زلزله

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2150146
وحشت از زلزله یا همان فوبیای زلزله در بسیاری از افراد باعث ایجاد فشار روانی شده و سلامت جسمی و روانی آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، زلزله یکی از فجایع طبیعی است که ممکن است علاوه بر صدمات جانی و مالی، اثرات روانی زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از آثار روانی در چنین شرایطی بروز ترس است، واکنشی طبیعی که در قرار گرفتن در برابر شرایط خطرناک یا پیش بینی آن، تهدیدی جدی برای سلامت جسمانی و روانی فرد خواهد بود.
وحشت از زلزله یا همان فوبیای زلزله در بسیاری از افراد وجود دارد چرا که توانایی مقابله ما با بلا های طبیعی مانند زلزله و سیل محدود است و همین امر باعث ایجاد اضطراب و ترس می شود.

فوبیای ناشی از زلزله چه علائمی دارد؟

به گفته متخصصان روانشناسی برخی از افراد، خطرات احتمالی ناشی از وقایع طبیعی مانند زلزله را بسیار راحت قبول می کنند، ولی بسیاری از افراد دیگر همواره ترس از وقوع چنین حوادثی را با خود در طول زندگی یدک می کشند. بسیاری از رفتار ها در این افراد افراط گرایانه است، ولی بزرگترین تغییر روانشناسی در آن ها کنترل گرا بودن افراطی است.

ترس از زلزله در این افراد را می توان به انواع مختلف ترس از مرگ، ترس از به دام افتادن و زنده ماندن در زیر آوار و ترس از ضعیف بودن در فرار تقسیم کرد. این افراد از لحظه وقوع زلزله وحشت دارند و حتی امکان دارد پس از این اتفاق هم احساس کنند که بار ها زمین زیر پای آن ها می لرزد.

بروز ترس در این افراد به صورت حاد و غیر طبیعی موجب می شود که آن ها در برابر وقوع این حادثه طبیعی هیچ گونه مدیریتی نداشته باشند و خود را کاملاً ضعیف بدانند.

به عقیده کارشناسان افرادی که در معرض بدترین و شدیدترین زلزله ها قرار می گیرند ممکن است دارای علائمی مانند ترس مداوم، واکنش های هیجانی، بیشترین واکنش در مقابل کمترین صدا، کاهش اشتها، گریه های مداوم، محرومیت از خواب و افسردگی شدید باشند.

همچنین وحشت از ادامه زندگی بدون وجود منابع عاطفی و مالی باعث ایجاد فشار روانی در آن ها شده و سلامت روحی و روانی این افراد را به خطر می اندازد.

این همان چیزی است که در زلزله ۵.۹ ریشتری نیمه شب گذشته که حوالی ساعت ۲:۲۰ بامداد مناطقی از شمال غرب کشورمان را لرزاند، به وضوح دیده می شود. چنانکه آمار ها نشان می دهد در جریان این حادثه از ۵۸۴ مصدوم مراجعه کننده به مراکز درمانی، ۵۱۸ نفر، مصدومان ناشی از ترس بوده اند.

فرد مبتلا به این نوع از فوبیا، به صورت شدیدی درباره ی وقوع حادثه اشتغال ذهنی دارد و از انجام فعالیت های روزمره اش باز می ماند، به گونه ای که دائما تحریک پذیر و گوش به زنگ است که مبادا زلزله بعدی در کمین باشد.

احساس نگرانی دائمی و بیش از حد درباره سلامتی خود و عزیزان و از دست رفتن تمرکز و حتی کابوس های شبانه و اختلال خواب از رایج ترین واکنش ها به ترس از حوادث طبیعی غیر قابل پیش بینی و طبیعی نظیر زلزله است.

بیشتر بخوانید: پس لرزه های زلزله آذربایجان شرقی تا کی ادامه خواهد داشت؟

چگونه با ترس و اضطراب ناشی از زلزله مقابله کنیم؟

در هنگام روبرو شدن با زلزله و سایر موقعیت های بحرانی، اولین و موثر ترین راه برای مقابله با حالات روانی نظیر ترس و اضطراب، آمادگی و تجهیز افراد و آموختن کمک های اولیه و نحوه ی درست پناه گرفتن در موقعیت های مختلف است. این امر باعث می شود که توانایی افراد برای مقابله با ترس ناشی از چنین حوادثی افزایش پیدا کند.

لازم است افراد در چنین شرایطی امکان استراحت و خواب کافی را داشته باشند تا در صورت وقوع هر پس لرزه احتمالی، آرامش جسمی و روانی و انرژی لازم برای کمک و همدلی با همنوعان خود را داشته باشند.

افراد باید سعی کنند در خلال این حادثه، خونسردی خود را حفظ کنند و به طور آگاهانه عمل کنند. از حواشی و شایعات دروغ دوری درباره حوادث احتمالی آینده پرهیز کنند و ترس و نگرانی را در خودتان کنترل کنند، برای داشتن آرامش روانی بیشتر آن ها باید سعی کنید با دوستان و خانواده خود صحبت کنند. انجام این امر حتما باعث کاهش اضطراب در آن ها خواهد شد. فکر کردن و درگیر شدن با مسائل روزانه باعث می شود که اشتغال ذهنی شما نسبت به وقوع زلزله کمتر شود.

انتهای پیام/

سهم حداکثری مصدومان ناشی از ترس در آمار صدمه دیدگان زلزله آذربایجان شرقی

فوبیای زلزله/ راهکار‌هایی برای مقابله با ترس و اضطراب ناشی از زلزله
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها