بازدید: 16

سقوط ۲۴ درصدی تسهیلات خرید مسکن

آمار مرتبط با تسهیلات‌دهی بانک‌ها در نیمه اول امسال حکایت از تغییر ترکیب هدف از پرداخت تسهیلات، به سمت توسعه و خرید کالای شخصی بوده؛ ضمن اینکه بانک‌ها رغبتی به وام‌دهی به خرید مسکن نداشتند، به‌طوری‌که بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران، تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در مقایسه با سال قبل افت ۲۴ درصدی داشته‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «مهر»، نظام بانکی روز های پرفراز و نشیبی را می گذراند. از یک سو بانک مرکزی با نظارتی که بر روند فعالیت این بنگاه های اقتصادی در کشور صورت داده، دست و پای بسیاری از آن ها را در شیوه چینش تراز های مالی خود بسته است و از سوی دیگر، تلاش کرده تا بتواند انضباط بیشتری را بر عملکرد آن ها حاکم کند.

آغاز اصلاحات عمیق نظام بانکی
آنگونه که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی می گوید حتی اصلاحات در نظام بانکی پا از این هم فراتر گذاشته و اعلام می کند که نظارت بر بانک ها به شکل سختگیرانه ای آغاز شده و اگرچه جزئیات آن در رسانه ها اعلام نمی شود، اما اصلاحات عمیق بانکی در حال انجام است؛ چراکه سیستم بانکی کشور مواردی همچون ناترازی بانک ها، دارایی ها معوق و مواردی از این دست را یدک می کشد که باید مسائل مرتبط با آن، به تدریج حل شود.

وی می افزاید: با مصوباتی که بانک مرکزی از سران قوا داشته است، اقدام به انجام اصلاحات بانکی کرده است، در حالی که در این زمینه مقداری از ناترازی صورت های مالی بانک ها نیز برطرف شده است. در این میان، این نگاه بانک مرکزی و حساسیت بانک ها بر تراز های مالی خود، کار را به جایی رسانده که تغییراتی در ترکیب شیوه تسهیلات دهی خود صورت دهند؛ به نحوی که آن را می توان در عملکرد نیمه اول نظام بانکی به لحاظ تسهیلات دهی هم به خوبی ملاحظه کرد.

متوسط ۳ /۸۶ میلیون تومانی هر فقره وام بانکی
مروری بر کارنامه عملکردی نظام بانکی در نیمه اول امسال، به طور متوسط به ازای هر فقره تسهیلات بانکی، ۳/ ۸۶ میلیون تومان پرداخت کرده است، این در شرایطی است که بررسی ها حکایت از آن ندارد که تغییر ترکیب هدف از پرداخت تسهیلات بیشتر به سمت توسعه و خرید کالا های شخصی بوده است. بر اساس آمار های بانک مرکزی از عملکرد نظام بانکی در نیمه اول امسال، سهم تسهیلات مرتبط با توسعه افزایش ۶/ ۴ درصدی داشته است که بر این اساس، سهم تسهیلات خرید کالای شخصی نیز ۲ /۴ درصد رشد مواجه بوده است، این در حالی است که سهم تسهیلات سرمایه در گردش نیز با کاهش ۱/ ۶ درصدی مواجه بوده است.

کاهش ۲۴ درصدی وام دهی بانک ها به بخش خرید مسکن
بر اساس آمارها، بانک ها همچنین به ازای هر فقره تسهیلات بخش صنعت و معدن، ۵۷۰ میلیون تومان، بخش کشاورزی ۴۷ میلیون تومان، پرداخت انجام داده اند که در مجموع، پرداخت بیش از ۳۸۲ هزار میلیارد تومان وام بانکی را با رشد ۲۶ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته صورت گرفته است. سهم تأمین سرمایه در گردش از رشد تسهیلات پرداختی بانک ها ۳ /۸ واحد درصد بوده؛ ضمن اینکه سهم ۱/ ۷ درصدی بخش توسعه و سهم ۲/ ۷ درصدی بخش خرید کالای شخصی نیز رخ داده است؛ همچنین بر اساس آماری که معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران هم اعلام کرده، همچنین تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در مقایسه با سال قبل افت ۲۴ درصدی داشته است.

سقوط ۲۴ درصدی تسهیلات خرید مسکن
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها