بازدید: 15

«نه» ۱۰۷ هزار نفری به انحصار وکلا

در حالی که ۱۰۷ هزار حقوق‌خوانده در آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه ثبت‌نام کردند، برخی کانون‌های وکلای دادگستری مخالفت خود را با جذب وکیل از سوی این مرکز اعلام و خواستار جلوگیری از برگزاری این آزمون شدند!
سرویس جامعه جوان آنلاین: ۶۷ سال از عمر کانون های وکلای دادگستری می گذرد، اما این نهاد با انحصار خود باعث شده که حق فارغ التحصیلان حقوق تضییع شود و این موضوع را با تجمعات صنفی به گوش مسئولان برسانند.

بر اساس آمار ها حدود ۷۰ هزار وکیل در کشور مشغول به فعالیت هستند، یعنی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر فقط ۷۵ وکیل داریم که در مقایسه با شاخص های سایر کشور ها بسیار ناچیز است. میانگین جهانی این گونه است که به ازای هر ۱۰۰هزار نفرحداقل ۲۵۰ وکیل مشغول به کار هستند. حال آنکه انحصار در تربیت وکیل توسط کانون وکلای دادگستری موجب شده تا موکلان ناگزیر باشند در مواردی حق الوکاله های نجومی را بپردازند تا به حقشان برسند. داستان فرار میلیاردی مالیات وکلا هم داستان پرغصه دیگری است. حالا استقبال بیش از ۱۰۰ هزار نفری داوطلبان دریافت پروانه وکالت از آزمون جذب وکیل قوه قضائیه، پاسخ دندان شکنی به این انحصار طلبی کانون های وکلا تلقی می شود. رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه از ثبت نام ۱۰۷ هزار داوطلب آزمون وکالت خبر داد و اظهار کرد: آزمون امسال برای نخستین بار به صورت یک پارچه در سراسر کشور برگزار می شود و جایابی داوطلبان پذیرفته شده بعد از آزمون صورت می گیرد.

وی با اشاره به استقبال گسترده دانشجویان و دانش آموختگان رشته حقوق از این آزمون تصریح کرد: میزان تقاضا برای شرکت در این آزمون بسیار زیاد بود؛ این حجم شرکت کننده در یک آزمون تخصصی بی سابقه است و البته در این آزمون تلاش می شود تا افراد دارای صلاحیت پذیرفته شوند و در رویکرد جدید مرکز وکلای قوه قضائیه «سواد، شایستگی و مهارت» حرف اول را برای احراز صلاحیت می زند. جالب اینجاست که سال گذشته بیش از ۷۲ هزار نفر در آزمون کانون وکلا شرکت کرده بوده اند که در نهایت ۳ هزار و ۸۰ نفر از این افراد پذیرفته شدند! اگر آمار میزان قبولی های آزمون وکالت را در کنار آمار تعداد وکلا در کشور های توسعه یافته دنیا قرار بدهیم، انحصارگری کانون وکلا بیش از پیش نمایان می شود. سال هاست که افزایش حجم پرونده های ورودی به قوه قضائیه با وجود انحصاری بودن بازار وکالت منجر به کند شدن روند ارائه خدمات حقوقی در کشور شده است.

«نه» ۱۰۷ هزار نفری به انحصار وکلا
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها