بازدید: 9

چند راهکار ساده برای جلوگیری از زودرنجی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2150040
یک روانشناس گفت: عده‌ای از افراد در موقعیت ارتباطی از حساسیت بالایی برخودار هستند، بنابراین به خیلی از مسائل ریز و درشت عکس العمل نشان می‌دهند.

چند راهکار ساده برای جلوگیری از زودرنجیحسن اکبرزاده روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره راهکارهای  جلوگیری از زودرنجی اظهار کرد: عده ای از افراد در موقعیت های مختلف به خصوص در موقعیت ارتباطی از حساسیت بالایی برخودار هستند، بنابراین به خیلی از مسائل ریز و درشت عکس العمل نشان می دهند.

اکبرزاده بیان کرد: حساسیت زیاد باعث بالا رفتن اضطراب شده و اضطراب بالا در تمرکز اختلال ایجاد می کند در نتیجه فرد با افت عملکرد روبرو می شود.

او با بیان اینکه افراد زودرنج اغلب از عملکرد مناسبی برخوردار نیستند، افزود: این افراد در روابط خانوادگی و بین فردی شاکی هستند.

این روانشناس با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های بارز افراد زودرنج حساسیت افراطی آن ها در موقعیت های مختلف ارتباطی است، ادامه داد: آن ها در انتظار دیگران هستند که از دل آن ها خبردار باشند و ناراحتی آن ها را با معذرت خواهی و یا رفتار های گوناگون کم کنند، در حالی شاید افراد عادی از این موقعیت ها چنین برداشتی نداشته باشند و نیازی به واکنش های عذرخواهانه نباشد.

اکبرزاده تصریح کرد: افراد زودرنج دوستی های ماندگار و طولانی ندارند و از زمین و زمان شکایت دارند، این افراد در رابطه زوجی هم مشکلات فراوانی دارند و از زندگی مشترک لذت چندانی نمی برند، چراکه همیشه نگران رفتار و قضاوت دیگران هستند.

او افزود: این افراد باعث افت اعتماد به نفس در اعضای خانواده می شوند، چراکه بسیار ایرادگیر هستند و این رفتار بعضی اوقات حتی به نوع سلام دادن اعضای خانواده هم می رسد.

این روانشناس اظهار کرد: حتی به لحاظ جسمانی اکثرا این افراد بیشتر مریض می شوند، اما در بررسی های پزشکی اغلب تشخیص درد های روان تنی داده می شود و علائم جسمانی محصول مشکلات روانشناختی ودرگیری ذهنی شدید هستند.

اکبرزاده درباره راهکار برای جلوگیری از زودرنجی، عنوان کرد: اغلب توصیه می شود که مهارت های زندگی را آموزش ببینند، مانند مهارت خودآگاهی که به صورت کلی به آگاهی افراد از توانمندی ها و ضعف هایشان می پردازد.

او ادامه داد: در مهارت خودآگاهی افراد با آگاهی از نقاط قوت وبهره گیری از آن می توانند نقاط ضعف خود را بهبود بخشند، چراکه زود رنجی یک ضعف مهارتی است و با آگاهی از این ضعف و بهره گیری از توانمندی ها می توان اوضاع را تعدیل کرد.

این روانشناس از دیگر مهارت های موثر برای جلوگیری از زودرنجی را ارتباط موثر دانست و گفت: خوشرویی، برخورد مناسب، ارتباط چشمی و زبان بدن متناسب باکلام از عوامل موثر در رابطه هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه اضطراب را در وجودمان بکشیم؟

اکبرزاده اضافه کرد: یک شروع مناسب با خوشرویی و کلام شفاف ایجاد می شود افراد در جمع بسته به شرایط آن فعال باشند و به دیگران بازخورد های مناسب بدهند و در موقعیت مناسب از توانمندی های خود نیز صحبت کنند.

او با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های تاثیر گذار در ارتباط موثر هنر گوش دادن است، افزود: گوش دادن با شنیدن متفاوت است در گوش دادن ما فعال هستیم، عکس العمل های مناسب بدنی و کلامی مبنی بر تایید، توجه و گوش دادن به طرف مقابل نشان می دهیم.

این روانشناس با بیان اینکه از دیگر مهارت های جلوگیری از زودرنجی حل مسئله است، اضافه کرد: در هنگام ناراحتی از هیجانات خودآگاهی پیدا کنید، مسئله یا مشکل را به صورت دقیق تعریف کنید، راهکار های گوناگون برای حل مسئله را مشخص کنید و از بین راهکار ها با مقایسه و تطبیق بهترین راه حل را برای حل مسئله انتخاب کنید.

اکبرزاده درباره مهارت کاهش استرس که برای جلوگیری از زودرنجی مفید است، گفت: هر موقعیتی که سازگاری فرد را بهم بریزد منجر به استرس می شود.

او خاطرنشان کرد: برای مقابله کارآمد با استرس بهتر است عامل استرس زا را شناسایی کنیم، نگرش واقع بینانه به موقعیت استرس زا داشته باشید و به نکات مثبت توجه کنید در جهت حل مشکل برنامه ریزی کنید.

انتهای پیام/


چند راهکار ساده برای جلوگیری از زودرنجی
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها