بازدید: 9

بازگشت ۷۳۰۰ میلیارد تومان به بیت‌المال در ۶ ماه

سخـنـگــوی قوه قضائیه در سیــزدهمـین نشست خبری‌اش به سؤالاتی درباره آخرین وضعیت پرونده بازداشت «رئیس سازمان جنگل‌ها»، وضعیت پرونده خصوصی‌سازی، بازجویی‌های «روح الله زم»، جزئیات بررسی پرونده «سیف» و «عراقچی»، افزایش میزان صلح و سازش در پرونده‌های قضایی و برخی دیگر از سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
سرویس جامعه جوان آنلاین:  ضمن اینکه به گفته اسماعیلی در شش ماهه اول امسال ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات نهاد های دولتی بازپس گیری شده که در مقایسه با شش ماهه مشابه سال پیش ۱۴۶درصد رشد داشته است.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد استرداد اموال به بیت المال اعم از خزانه بانک ها، اوقاف و شهرداری ها گفت: در شش ماهه اول سال ۹۸ به میزان ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات معوقه بانک ها توسط اداره اجرای ثبت اسناد و املاک کشور بازپس گیری شده که در مقایسه با شش ماهه مشابه سال پیش ۱۴۶درصد رشد داشته است که این اهتمام و جدیت همه اجزای قوه قضائیه را می رساند.

صلح در مرز ۸۰ درصد
غلامحسین اسماعیلی با بیان اینکه در ۲۸ مرداد ۹۸، رئیس قوه قضائیه بخشنامه ای در شورا های حل اختلاف با رویکرد صلح و سازش صادر کرده، گفت: در شهریور آثار این بخشنامه این بوده که میزان صلح و سازش در پرونده ها به ۴۵ درصد رسیده و موارد صلح در بخشنامه پرونده های کیفری چهار برابر پرونده های حقوقی بوده و میزان صلح حتی به مرز ۸۰ درصد رسیده است.

وی درباره بازداشت رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و رئیس سازمان محیط زیست ملارد نیز گفت: اصل بازداشت را تأیید می کنیم. به لحاظ اینکه پرونده هنوز در مرحله تحقیق مقدماتی است، معذوریت قانونی از بیان جزئیات داریم. اتهامات این افراد مرتبط با حوزه مأموریت و مسئولیت شان بوده و دلایلی برای توجه اتهام در پرونده وجود دارد و مکرر و در مقاطع مختلف در مظان اتهام قرار گرفته بودند. غلامحسین اسماعیلی درخصوص پرونده سیف و عراقچی هم گفت: پرونده در حال تحقیقات تکمیلی است تا دادگاه بتواند با جامعیت و بررسی همه جانبه نسبت به موضوعات مطروحه تصمیم گیری کند. دادگاه مقرر کرده ادعا هایی که در مورد مصوبات قانونی و دستورات از مقامات بالا و میزان ارز شده بود، تحقیقات تکمیلی انجام گیرد.

وضعیت زم
سخنگوی قوه قضائیه در مورد ادامه رسیدگی به پرونده زم گفت: تحقیقات مفصل و مستندات فراوانی به دست آمده که از ارتباطات وی با سرویس های بیگانه محرز شده و نحوه ارتباط مشخص و وجوه اخذ شده احصا شده و سرکردگی وی برای خیلی از شبکه های ماهواره ای و شبکه های خبری برون مرزی محرز شده است. اسماعیلی در مورد مصوبه سران سه قوه درباره ممنوعیت واردات کالا هایی که امکان تولید در کشور دارند و پرونده خصوصی سازی هم گفت: مصوبه اخیر برای جبران کوتاهی هایی است که در مورد واردات کالا های مشابه ایرانی شده بود. اولاً از قاچاق و واردات این گونه کالا ها جلوگیری شود و اجرای آن برعهده دولت، سازمان گمرکات و بانک مرکزی است و ارز مبادله ای برای آن اختصاص ندهند، چون خیلی کالا های وارداتی اینچنینی با ارز دولتی وارد می شود. امروز حجت بر همه تمام شده و چنانچه در این مسیر با اعمال خلاف قانون روبه رو شویم، برخورد می کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در پرونده خصوصی سازی خیلی از شرکت ها بررسی و تحقیقات مقدماتی رو به اتمام است و به محض اینکه موجبات قانونی ایجاد شود، بازداشتی ها آزاد و روند قانونی انجام می شود. ورود قوه قضائیه صرفاً به عنوان جرم شخصی نیست بلکه در جهت حمایت از حقوق مردم است. غلامحسین اسماعیلی درخصوص پرواز یاسوج و رسیدگی به آن پرونده نیز گفت: این موضوع در دادسرا منتهی به صدور کیفرخواست شده و این پرونده ۱۸متهم دارد که ۱۵ نفر شخص حقیقی از مدیران و کارکنان و سه نفر شخصیت حقوقی مجرم شناخته شدند.

غلامحسین اسماعیلی گفت: با پیگیری های انجام شده نحوه جذب پذیرفته شدگان آزمون سال ۹۶ که به دغدغه ای تبدیل شده بود، فرآیند جذب مشخص و تا پایان سال همه استخدام خواهند شد که تاکنون هزار و ۵۰۰ نفر جذب شده و تا پایان سال فرآیند جذب همه انجام می شود.

جراحی درد دارد
وی در این نشست در پاسخ به خبرنگاری که پرسید، رئیس جمهور اقدامات قوه قضائیه را نمایشی خواندند و اعلام کردند، با این اقدامات کشور به تعطیلی کشانده شده است، آیا رویکرد دستگاه قضا تغییر خواهد کرد، گفت: اقدامات ما جنبه شعاری ندارد و آنچه بیان می شود، گزارش عملکردهاست. جراحی در حال رخ دادن است و این جراحی درد دارد. فرد یا دستگاه بیمار ممکن است برایش خوشایند نباشد، اما عاقبت خوبی دارد و ما به دنبال سرانجام میمون و مبارک مبارزه با مفاسد در کشور هستیم.

بازگشت ۷۳۰۰ میلیارد تومان به بیت‌المال در ۶ ماه
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها