بازدید: 3

بیماری بی‌نشان مرگبار

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2149494
بیماری فشار خون امروزه به عنوان یکی از رایج‌ترین امراض روبه رشد در جامعه است که به اعتقاد بسیاری از متخصصان علوم پزشکی به دلیل فقدان علائمی مشخص از آن با عنوان قاتل خاموش نامبرده می‌شود.

بیماری بی نشان مرگباربه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،در حال حاضر نزدیک به ۸۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری فشار خون رنج می برند و بیش از ۳ میلیارد از جمعیت جهان نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند؛ آسیبی که در سال های اخیر در جامعه ایران نیز با رشد قابل توجهی همراه بوده است.

به گفته "رضا ملک زاده" معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ۲۵ سال گذشته میزان مرگ و میر ناشی از فشار خون نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گفته های وی، ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته های قلبی و مغزی (ناشی از فشار خون) جان خود را از دست می دهند؛ همچنین سال های معدوم عمر جامعه ایران (ناشی از فشار خون) نیز در ۲۵ سال اخیر بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته بسیاری از متخصصان علوم پزشکی و تغذیه سن، جنسیت، وراثت، فقدان تحرک، اضافه وزن، مصرف سیگار و مشروبات الکلی، مواد دخانی، آسیب های اجتماعی و روحی – روانی، اضطراب و تنش، برخی از بیماری ها نظیر دیابت و گاه بارداری از عوامل اصلی بروز فشار خون است.

گفته می شود ۲۹ میلیون نفر از چاقی و اضافه وزن و نزدیک به ۸۰ درصد از کشور از فقر حرکتی رنج می برند.

بر اساس برخی از منابع معتبر، نژاد هم در بروز این بیماری موثر است و سفیدپوستان بیش از سایرین مبتلا به فشار خون می شوند.

استفاده بیش از اندازه از نمک نیز که بر اساس تحقیقات در جامعه ایران ۲ برابر بیش از میزان استاندارد جهانی است؛ از مهم ترین دلایل بروز این بیماری به شمار می رود. مطابق با آمار مصرف مجاز این ماده خوراکی روزانه برابر با ۵ گرم است که در ایران این میزان روزانه ۱۲ گرم نیز برآورد شده است.

بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون از ابتلا به این بیماری ناآگاه و به هنگام بروز برخی از عوارض آن همچون سردرد و سرگیجه، تنگی نفس و تاری دید متوجه بروز آسیب می شوند.

"سعید نمکی" وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این رابطه معتقد است: ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به فشار خون هستند که نزدیک به ۴۰ درصد از آن ها از وجود بیماری بی اطلاع اند.

به گفته برخی از مقامات مسئول ۵۰ درصد از جمعیت کشور با آغاز سن ۵۵ سالگی مبتلا به فشار خون می شوند و بنابر این باید از سن ۳۵ سالگی فشار خون به صورت ماهانه اندازه گیری شود.

طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» که به همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۹۸ آغاز شد نیز با هدف شناخت بیماران مبتلا به فشار خون انجام گرفت.

فشار خون عارضه ای است که به اعتقاد پزشکان با رعایت یک رژیم غذایی صحیح، ورزش، تناسب اندام، پرهیز از اضطراب و همچنین بهره گیری از دارو (به هنگام ضرورت) قابل کنترل و درمان است.

"دیبا طباطبایی" یک کارشناس ارشد تغذیه در این باره گفت: بیماری فشار خون در حقیقت به افزایش میزان متعارف فشار خون (۱۲۰ سیستول بر ۸۰ دیاستول) اشاره می کند.

وی افزود: در زمان حاضر یکی از مهم ترین دلایل افزایش فشار خون در جامعه ایران فقدان تحرک کافی است که بنابر برخی از تحقیقات در دانشگاه های علوم پزشکی کشور روبه رشد و زمینه ساز بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی نیز است.

طباطبایی تصریح کرد: اضافه وزن و چاقی نیز نقش مهمی در بروز بیماری فشار خون ایفا می کند؛ اضافه وزن با افزایش فشار بر دیواره های شریانی و همچنین خون رسانی سبب بروز این آسیب می شود.

به عقیده وی مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی، سن، نژاد، سابقه خانوادگی و اضطراب و تنش نیز در بسیاری از مواقع سبب بروز این بیماری می شود که تغییر سبک زندگی و سلامت الگوی تغذیه از مهمترین عوامل پیشگیری و درمان به شمار می روند.

این کارشناس تغذیه عنوان کرد: کاهش میزان سدیم در بدن از طریق تقلیل مصرف نمک، فرآورده ها، غذا های کنسروی و فست فود ها (سوسیس، کالباس، همبرگر و...) در کنترل فشار خون موثر است؛ همچنین میزان متعادل پتاسیم از طریق استفاده از میوه جات و سبزیجات، حبوبات و غلات نیز به منظور پیشگیری و درمان فشار خون حیاتی است.

به گفته وی گوجه فرنگی، زردآلو، هندوانه، موز و آب پرتقال و گریپ فروت سرشار از پتاسیم است.

طباطبایی تاکید کرد: دریافت مقادیر متعارفی از منیزیم به دلیل توسعه عروق نیز به کمک برخی از سبزیجات با برگ تیره نظیر اسفناج، کاهو، چغندر و جعفری و همچنین مغزدانه ها (فندوق و بادام و...) نقشی اساسی در کنترل و معالجه فشار خون ایفا می کند.

روغن های گیاهی جایگزین روغن های حیوانی شود

وی افزود: بیماران مبتلا به فشار خون همچنین باید به طور حتم از فرآورده های لبنی کم چرب استفاده کنند؛ روغن های گیاهی (نظیر زیتون و هسته انگور) را جایگزین روغن های حیوانی و با توجه به سن، بیولوژیک بدن و... یک رژیم غذایی متناسب و غنی از هر یک از مواد غذایی را رعایت کنند.

طباطبایی خاطرنشان کرد: این بیماران باید از فقر حرکتی دوری و روزانه به طور متوسط ۳۰ دقیقه پیاده روی کنند؛ چراکه فقر حرکتی در درازمدت سبب چاقی و اضافه وزن می شود و این امر خطر ابتلا به بیماری فشار خون را افزایش می دهد.

منبع:ایرنا
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


بیماری بی‌نشان مرگبار
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
 • بیماری بی‌نشان مرگبار


  بیماری فشار خون امروزه به عنوان یکی از رایج‌ترین امراض روبه رشد در جامعه است که به اعتقاد بسیاری از متخصصان علوم پزشکی به دلیل فقدان علائمی مشخص از آن با عنوان قاتل خاموش نامبرده می‌شود.
 • علائمی که نشان دهنده بیماری‌های مرگبار هستند


  بیماری‌ها ابتدا با علائمی آشکار در بدن خود را نشان می‌دهند، دقت دراین نشانه‌ها می‌تواند سبب نجات از بیماری و مرگ زودرس شود.
 • علائمی در بدن که نشان دهنده ابتلا به بیماری‌های مرگبار هستند


  بیماری‌ها ابتدا با علائمی آشکار در بدن خود را نشان می‌دهند، دقت دراین نشانه‌ها می‌تواند سبب نجات از بیماری و مرگ زودرس شود.
 • علائمی در بدن که نشان دهنده ابتلا به بیماری‌های مرگبار هستند


  بیماری‌ها ابتدا با علائمی آشکار در بدن خود را نشان می‌دهند، دقت دراین نشانه‌ها می‌تواند سبب نجات از بیماری و مرگ زودرس شود.
 • علائمی در بدن که نشان دهنده ابتلا به بیماری‌های مرگبار هستند


  بیماری‌ها ابتدا با علائمی آشکار در بدن خود را نشان می‌دهند، دقت دراین نشانه‌ها می‌تواند سبب نجات از بیماری و مرگ زودرس شود.
 • فشار خون؛ بی نشان مرگبار


  سلامت نیوز: بیماری فشار خون امروزه به عنوان یکی از رایج ترین امراض روبه رشد در جامعه است که به اعتقاد بسیاری از متخصصان علوم پزشکی به دلیل فقدان علائمی مشخص از آن با عنوان قاتل خاموش نامبرده می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، در حال حاضر
 • یک بیماری نهفته و مرگبار


  سلامت نیوز:اغلب عفونت های این بیماری بدون علامت و پنهان هستند و از هر ده عفونت نهفته یکی پیشرفت کرده و به بیماری فعال تبدیل می شود و در صورت درمان نشدن بیش از ۵۰ درصد افراد آلوده را به کام مرگ می کشاند... به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سل
 • یک بیماری نهفته و مرگبار


  اغلب عفونت‌های این بیماری بدون علامت و پنهان هستند و از هر ده عفونت نهفته یکی پیشرفت کرده و به بیماری فعال تبدیل می‌شود و در صورت درمان نشدن بیش از ۵۰ درصد افراد آلوده را به کام مرگ می‌کشاند...
 • وقتی بیماری لثه مرگبار می شود


  سلامت نیوز: برخی پژوهش ها بیماری لثه را با سرطان و حداقل چهار بیماری مزمن و بالقوه مرگبار دیگر پیوند داده اند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصرایران، در این لحظه، یک احتمال 50/50 وجود دارد که موردی در دهان شما جریان داشته باشد که به مرگتان منجر شو
 • دو بیماری مرگبار را با غذا از خود دور کنید


 • دو بیماری مرگبار را با غذا از خود دور کنید


  یک مسؤل وزارت بهداشت گفت: فرهنگسازی تغذیه مناسب و سالم با توجه به شیوع چاقی و بیماریهای غیرواگیر از جمله دیابت، بیماریهای قلبی عروقی و انواع سرطان‌ها در اولویت برنامه‌های بهبود تغذیه جامعه قرار دارد.
 • این غذاها دو بیماری مرگبار را از شما دور می کند


  40 درصد موارد سرطان، 50 درصد بیماریهای قلبی عروقی با رعایت تغذیه صحیح قابل پیشگیری هستند و تا 90 درصد موارد دیابت نوع 2 نیز با پیروی از رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
 • علائم بیماری های مرگبار در بدن


  سلامت نیوز: بیماری ها ابتدا با علائمی در بدن خود را نشان می دهند. دقت دراین نشانه ها می تواند سبب نجات از بیماری و مرگ زودرس شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، دیلی میل نوشت: کارشناسان به افراد توصیه می کنند هرروز به معاینه دقیق خود ب
 • زخم لثه نشانه این بیماری مرگبار است


  دبیر هفدهمین کنگره انجمن پریودنتولوژی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به شیوع 80 درصدی بیماری های لثه (پریودنتال) در ایران و جهان گفت: ابتلا به این بیماری ها میزان سقط جنین را در زنان باردار بین 2 تا 2 و نیم برابر افزایش می دهد.
 • اوباما به تیراندازی مرگبار کلیسای تگزاس واکنش نشان داد


  رئیس‌جمهور سابق آمریکا که برخلاف دونالد ترامپ از مخالفان حمل آزادانه اسلحه است، به تیراندازی مرگبار در تگزاس واکنش نشان داد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها