بازدید: 8

از رد مصوبه حذف تنوع مدارس تا ورود آموزش و پرورش به تجاری شدن مدارس

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2149421
آموزش و پرورش در هفته گذشته با اخباری درباره علت رد شدن مصوبه تنوع حذف مدارس و مقابله با تبلیغات در این فضا سپری شد.

از رد مصوبه حذف تنوع مدارس تا ورود آموزش و پرورش به تجاری مدارسبه گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، آموزش و پرورش در هفته گذشته  با اخباری همچون « مصوبه تنوع مدارس رد شد»، «واکنش وزیر آموزش و پرورش به ایجاد فضای تبلیغاتی مدارس» و «آموزش مقابله با حوادث و بلایا به دانش آموزان» سپری شد.

مصوبه تنوع مدارس رد شد

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش درباره برگشت مصوبه تنظیم بخشی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی آموزش و پرورش از شورای نگهبان تصریح کرد: شورای نگهبان به بندهایی، چون اختصاص یک درصد درآمد شرکت ها، اجاره دادن واحد های آموزشی، اعمال مدرک دوم فرهنگیان و کاهش تنوع مدارس ایراد گرفته است.

او با اشاره به اینکه در ماجرای تنوع مدارس رویه بین شورای نگهبان و مجلسی قرار است، تصریح کرد: طبق این رویه در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد شده است مانند مدارس سمپاد تصمیم گیری با شوراست.
 
آموزش مقابله با حوادث و بلایا به دانش آموزان
 
علی رمضانی مدیرکل امور فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش از برنامه جدید آموزش و پرورش برای آموزش دانش آموزان در مقابله با حوادث و بلایا خبر داد و اظهار کرد: در راهکار ۸-۸ سند تحول بنیادین، آموزش و پرورش را مکلف کرده بود که در مورد شرایط سخت و آسیب ها بتواند نیروی ویژه ای تربیت کند.

او ادامه داد: بر همین اساس کارگروهی در اداره کل فرهنگی- هنری وزارت آموزش و پرورش با حضور معاونت تربیت بدنی، وزارت بهداشت، جمعیت هلال احمر، پدافند غیر عامل و پلیس راه تشکیل دادیم و در ۶ سرفصل محتوا تهیه کردیم و جمعیت هدفاین دوره هم دانش آموزان متوسط دوره دوم هستند.

واکنش وزیر آموزش و پرورش به ایجاد فضای تبلیغاتی مدارس

برخی شرکت های تبلیغاتی برای پیشبرد بهتر فعالیت خود، مدارس و دانش آموزان را هدف قرار دادند و برنامه های تبلیغاتی در این فضا ساخته شد که  این فعالیت ها در فضای مجازی بازتاب گسترده ای اعم از مثبت  و منفی به همراه داشت، به دنبال این موضوع چهارشنبه هفته گذشته گزارشی مبنی بر مقابله با تبلیغات انحصاری مدارس را منعکس کردیم.

به دنبال این موضوع امروز آموزش و پرورش طی اطلاعیه ای از ممنوعیت این فعالیت ها خبر داد و محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش هم در حساب شخصی توییتر خود نوشت:

«نقد خیرخواهانه خبرنگاران و فعالان فضای مجازی درباره تبلیغات شرکت های تجاری در مدارس را دیدم. پنج شنبه دستور بررسی فوری دادم. ‏متاسفانه مشخص شد قرارداد واگذاری فضای مدارس به موسسات تبلیغاتی در گذشته امضا شده بود. امروز آن قرارداد را لغو کردم. ‏اجازه ⁧‫#تجاری سازی فضای مدرسه‬⁩ را نمی دهم.»

مصوبه حذف تنوع مدارس با اسناد بالادستی تناقض دارد

فاطمه مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان با تأکید بر اینکه مدارس سمپاد یک شبه ایجاد نشده اند، گفت: سابقه کاری برخی معلمان سمپادی به دهه ۴۰ می رسد از طرفی دیگر این مصوبه تعارضاتی با اسناد بالادستی دارد که به سند ملی راهبردی نخبگان اشاره کرد اگر قرار به تلفیق است حتما نباید مدرسه مجزا داشته باشیم.

رئیس مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان تصریح کرد: ۲ درصد از مردم جامعه مخاطب مدارس سمپاد هستند و معاونت ابتدایی باید برای ما تأیید کند چه دانش آموزانی می توانند وارد این مدارس شوند.

مجتمع سازی رویکردی جدید در تامین فضای آموزشی

مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره رویکرد این سازمان برای ساخت فضاهای جدید آموزشی اظهار کرد: به دنبال ساخت فضاهایی به شکل مجتمع های آموزشی هستیم که علاوه بر کلاس درس مشاعاتی از قبیل سالن اجتماعات، حیاط بزرگ، سایت و استخر  دارند.

او ادامه داد: در شهر تهران هم در مناطقی که زمین کافی در اختیار ما قرار گیرد چنین رویکردی را دنبال می کنیم و مجتمع های بزرگ یا حیات طیبه کلاس های کمتر اما مشاعات زیادی دارند بنابراین ساخت آن نیازمند اعتبار است.

رخشانی مهر در ادامه به موضوع کمبود فضای آموزشی در شهر تهران به ویژه منطقه ۲۲ اشاره و بیان کرد: برای حل مشکل فضای آموزشی در این منطقه اداره کل نوسازی مدارس تهران پیگیر موضوع است تا امکانات لازم از سوی نهاد هایی همچون شورای شهر و شهرداری ارائه شود چرا که در روند ساخت و ساز این منطقه، زمین با کاربری آموزشی در نظر گرفته نشده است.

اعلام نتایج آزمون اصلح/ بیش از ۹۵ درصد گواهی صلاحیت می گیرند

رضا کچوئیان، سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان مجموع مشمولان آزمون اصلح ورودی سال های ۹۶ و ۹۷ و افراد باقیمانده از سال ۹۵ را ۱۵ هزار و ۹۰۸ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد شرکت کننده نزدیک به ۹۵/۴ درصد موفق به کسب گواهی صلاحیت های حرفه معلمی شدند.
 
او با اشاره به موفق نشدن تعداد ۶/۴ درصد از مهارت آموزان برای کسب گواهی صلاحیت های حرفه معلمی گفت: دهه سوم آذر  امسال زمان برگزاری آزمون جبرانی برای این تعداد مهارت آموز است.
 
این مقام مسئول، با تاکید بر پایش و رصد صلاحیت حرفه ای افراد برای ورود به دستگاه آموزش و پرورش افزود: سنجش و اندازه گیری دانش، مهارت و نگرش افراد برای ورود به سیستم آموزش و پرورش کشور ضروری است.
 
کچوئیان، تصریح کرد: در راستای جبران نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش وفق اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، فارغ التحصیلان علاقمند به حرفه معلمی از سایر دانشگاه های کشور پس از گذر از مراحل آزمون استخدامی، مصاحبه و گزینش با ورود به دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دوره های مهارت آموزی می توانند وارد این حرفه شوند.
 
انتهای پیام/

از رد مصوبه حذف تنوع مدارس تا ورود آموزش و پرورش به تجاری شدن مدارس
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها