بازدید: 5

ارائه سومین گزارش دست آوردهای حقوق بشری ایران در ژنو

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2148227
معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: فردا ایران سومین گزارش دست آورد‌های حقوق بشری خود را در ژنو ارائه خواهد کرد.

بارائه سومین گزارش دست آوردهای حقوق بشری ایران در ژنوه گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سید مجید تفرشی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر اظهار کرد: سومین گزارش ملی دست آورد های حقوق بشری  جمهوری اسلامی ایران فردا ساعت ۹ صبح تا ۱۲ به وقت محلی ژنو به مدت ۲۱۰ دقیقه ارائه خواهد شد که ۷۰ دقیقه آن به ارائه گزارش از ظرف تیم ایران و ۱۴۰ دقیقه به جواب سوالات و ابهامات کشور های دیگر اختصاص پیدا می کند.

وی گفت: از سال ۲۰۰۸ مکانیزیم ارائه دوره ای گزارش دوطرفه کشور ها (UPR)  انجام می شود و تمام کشور های جهان در این نشست ها ۲ بار گزارش های خود را ارائه کرده اند.

تفرشی گفت: گزارش دوره قبل جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ ارائه شد، زیرا کشور ها هر ۴ سال یکبار موظف هستند دست آورد های حقوق بشری خود را با کمک تمامی سازمان های مردم نهاد، وزارت خانه ها و صاحبان فکر و اندیشه در حوزه حقوق بشر جمع بندی و ارائه کنند.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر بیان کرد: ایران در گزارش قبل ۱۳۱ توصیه حقوق بشری را به صورت قطعی و ۵۴ توصیه را به صورت موردی پذیرفته است و در ۴ سال و نیم گذشته در قوانین شاهد تحولات متعددی بودیم که با توجه به تهعدات ما در مجامع بین الملی به اجرا درآمده است.

تفرشی درباره سازوکار UPR گفت:UPR به معنای بازنگری حقوق بشری قوانین در تمام کشور ها است یعنی کشور های دیگر می توانند نسبت به سازوکار حقوق بشری ۱۹۳ کشور دیگر جهان توصیه هایی داشته باشند و سوالاتی را مطرح کنند.

وی افزود: فردا سه گزارش از سوی ایران در ژنو ارائه می شود که شامل گزارش ملی ایران که ۴ سال روی آن کار شده است، دوم گزارش سازمان های مردم نهاد و بعد گزارش کنوانسیون هایی که ایران به آن ها پیوسته است، ارائه می شود.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر بیان کرد: در نهایت سه کشور عراق، تونس و پرو گزارش های ایران را جمع بندی کرده و در روز ۲۱ آبان ماه نتیجه آن در قالب توصیه های جدید به ایران ارائه می کنند.

تفرشی گفت: ایران تا اسفند ماه زمان دارد که نسبت به رد و یا پذیرش توصیه ها اظهار نظر کند.

انتهای پیام/


ارائه سومین گزارش دست آوردهای حقوق بشری ایران در ژنو
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها