بازدید: 9

راز موفقیت شغلی ژاپنی‌ها چیست؟

منبع : برترین ها کد خبر: 2144146
در محیط‌های شغلی در ژاپن، بازخورد مثبت یا همان "تعریف کردن از دیگران" به ندرت اتفاق می‌افتد، زیرا "عمل تحسین کردن عمومی" می‌تواند موجب شرمساری شود. این موضوع یکی از علل موفقیت شغلی ژاپنی‌ها محسوب می‌شود.

وب سایت فرادید: در محیط های شغلی در ژاپن، بازخورد مثبت یا همان "تعریف کردن از دیگران" به ندرت اتفاق می افتد، زیرا "عمل تحسین کردن عمومی" می تواند موجب شرمساری شود. اریک بارتون گزارش می دهد:

مردی که سر میز نشسته بود فریاد زد: «تو خفه شو!» همه کارکنان دست از کار کشیدند و به "کِیکو ساکوری" خیره شدند. خانم ساکوری به سرعت متوجه اشتباهش شد.

راز موفقیت شغلیِ ژاپنی ها در چیست؟

چند سال از آن موضوع می گذرد. آن خاطره برای زمانی بود که کیکو ساکوری (Keiko Sakuri) فقط یک حسابدار آماتور در یک شرکت بزرگ ژاپنی بود. آن مرد نیز مشتری کیکو بود: مدیر اجرایی یک شرکت تولید انرژی که بیش از ۴۰ سال سن داشت. به همین خاطر و بر اساس پروتکل های سنتی ژاپن - احترام به بزرگتر ها و همچنین محترم شمردن کارکنان با سابقه بیشتر – کیکو می دانست که آن مرد می توانست بالا بردن صدایش را توجیه کند.

آن مرد داشت هنگام صرف نوشیدنی پس از کار، از روش های کاری حسابداریِ کیکو انتقاد می کرد. ساکوری، اما از خودش دفاع کرد و گفت که روش هایش کاملا صحیح بوده است. آن مرد دست از گلایه برنداشت. ساکوری هم در آخر گفت که روش های کاریِ او درست طبق قرارداد بوده است.

کیکو می گوید: «همان موقع بود که او جوش آورد و سرم داد زد. من قوانین سلسله مراتبی را زیر پا گذاشته بودم و با بزرگتر از خودم مخالفت کرده بود. گرچه حق با من بود، اما در جایگاهی نبودم که با او مخالفتی کنم.»

راز موفقیت شغلیِ ژاپنی ها در چیست؟

در محیط های سنتی شغلی در ژاپن، به ندرت کسی از کس دیگری تعریف و تمجید می کند؛ به عبارت بهتر: تملق گویی ممنوع!

مهم نبود که روش های ساکوری درست است و یا اینکه آن مرد با بخش اعظم کار های ساکوری موافقت است و فقط با بخش کوچکی از آن مشکل دارد! در محیط های شغلی در ژاپن، به ندرت کسی از کس دیگری تعریف و تمجید می کند.

کسب و کار در ژاپن ساز خودش را می زند، به شکلی که قوانین کاری ژاپن با قوانین کاریِ کشور های غربی و حتی دیگر کشور های آسیایی نیز فرق دارد. مثلا تمام مدیرانی که می خواهند برای نخستین بار کسب و کارشان را در ژاپن راه بیندازند، نوع "بازخورد" می تواند موجب بهت و حیرت شود؛ بنابراین بهتر است تمام چیز هایی که از قبل در مورد نحوه تعامل با کارکنان آموخته اید را کنار بگذارید.

ژاپنی ها واژه ای برای "بازخورد" ندارد!

شارون شوآیتزر، مدیر پروتکل و آداب معاشرت جهانی (Protocol and Etiquette Worldwide) می گوید که ژاپنی ها به شکلی سنتی هیچ واژه ای برای بازخورد ندارد، زیرا عمل " بازخورد" چیزی نیست که در ژاپن به کار کسی بیاید. به همین دلیل آن ها یک واژه برای "بازخورد دادن" کردند: فیدوباکو (Fidobakku).

جالب اینجاست که فیدوباکو در عمل چیز خاصی نیست! شوآیتزر می گوید: «اگر تذکری را از مدیر ژاپنی خود دریافت نکنید، معنایش این است که دارید کارتان را درست انجام می دهید. اگر مدیرتان بگوید که پروژه تان را بروز کنید، معنایش این است که یک از کارتان چندان راضی نیست.»

ممنون که ۳۲% پروژه ات را انجام دادی!

مدیران ژاپنی، اما معمولا از کسی نمی خواهند که طرحش را بروز کند، زیرا از تمام کارکنان انتظار می رود تا مدام طرحش را بروز کند. این فرآیند در ژاپن هورِن سو (hou-ren-sou) نامیده می شود که شامل موارد زیر است: آن ها در طول روز مدام به رئیس خود ایمیل می زنند و می گویند که چه زمانی به نهار می روند؛ چند درصد از پروژه شان را انجام داده اند، چه زمانی استراحت کوتاه خواهند کرد؛ یعنی تقریبا همه چیز را گزارش می دهند.

مدیران خارجی در چنین شرایطی وسوسه تعریف و تمجید کردن به سرشان می زند: ممنون که ۳۲ درصد پروژه ات را انجام دادی! اما شوآیتزر می گوید که در ژاپن اصلا چنین کاری نکنید: «اگر شما از کار آن ها تعریف کنید، هم آن ها حس شرمساری خواهند داشت و هم شما. فقط بگوید متشکرم و جواب دیگری ندهید.»

شاید مثل مدیران خارجی فکر کنید که احتمالا باید از گزینه "گزارش سالانه" استفاده کنید، اما تارو فوکویاما، مدیر شرکت اِنی پِرک، می گوید که جلسه های دو نفره با رئیس برای برآورد کیفی کار در ژاپن صورت نمی گیرد. شرکت AnyPerk در حیطه ارائه خدمات برای بهبود وضعیت خوشحالی کارکنان در محیط کاری فعالیت می کند.

راز موفقیت شغلیِ ژاپنی ها در چیست؟ارتقای روابط شغلی در ژاپن معمولا از طریق دورهمی های شبانه با همکاران صورت می گیرد.

پس آن ها چگونه انتقاد می کنند؟

اگر به یکی از همکارانتان بگویید که برای چنین کاری [جلسه دو نفره پیرامون بررسی کیفی کار]به اتاق شما بیاید، این کار کمی وحشت زا خواهد بود. فوکویاما می گوید که مدیران ژاپنی به جای اینکار راه دیگری را امتحان می کنند: آن ها را برای صرف یک نوشیدنی به بیرون دعوت می کنند.

ژاپنی ها فرهنگی دارند که نومیکای (nomikai) نامیده می شود: روسا همراه با کارکنان خود نوشیدنی صرف می کنند و اغلب هم زیاد و حتی تا پاسی از شب! با این حال، بازخورد های رد و بدل شده در آن زمان بیشتر پیرامون مسائلی است که اشتباه پیش رفته است.

فوکویاما می گوید دلیل این مسئله این است که کارکنان ژاپنی معمولا از این شرکت به آن شرکت نمی روند؛ بنابراین از آنجایی که هدف آن ها کار ثابت در یک شرکت است، آن ها تلاششان را روی ارتقای شغلی می گذارند.

بهترین روش برای تحقق ارتقای شغلی نیز است که «سرت را پایین بیندازی و اشتباه نکنی!» وی در ادامه می گوید: «برای اینکه مرتکب خطا نشوی، نباید ریسک کنی! بنابراین بسیاری از کارکنان فقط همان کاری را انجام می دهند که رئیسشان می گوید. شاید با خودتان بگویید که آیا این کار جواب می دهد یا خیر، اما داشتن قوانین واحد به تطبیق او با این فرهنگ کمک می کند.»

مثل یک گاو پیشانی سفید...!

مدیران خارجی که نتوانند خودشان را تطبیق دهند، جایی در بازار ژاپن پیدا نخواهند کرد. جیم ویتِل این موضوع را بهتر از هر کسی درک می کند. او زمانی مدیر عمومی کارخانه تولید بیسکوییت های رژیمی مک ویتیز بود و کارمندی داشت که یک فکر بکر به سرش زده بود! آن خانم کارمند گفته بود که چند محصول کارخانه را در ایستگاه های مترو بین مردم پخش کنند، تا از طریق هزاران مشتری بالقوه جذب شود.

راز موفقیت شغلیِ ژاپنی ها در چیست؟تعریف و تمجید در محیط کار باعث "شرمساری" خواهد شد

فروش محصولات کارخانه سیری کاملا صعودی را تجربه کرد و به همین دلیل ویتل تصمیم گرفت با آن کارمند به خاطر ایده خوبش یک جلسه بگذارد. جیم جلوی دیگران به ایده منحصر به فردِ آن کارمند اشاره کرد و گفت که واقعا کار خارق العاده ای کرده است. همچنین آن ها دیگر نیازی ندارند برای پوستر و بیلبورد های تبلیغاتی هزینه کنند.

اما آن قضیه خوب پیش نرفت. گرچه بحث ارتقای شغلی و توجه کافی به آن کارمند به خوبی صورت گرفت، اما متمایز کردن یک شخص از دیگران باعث شد که او جلوی همکارانش مثل یک گاو پیشانی سفید شود و دیگر کسی نتواند به او اعتماد کند.

ویتل می گوید: «باید این قوانین را کاملا آموخت تا بتوان در ژاپن کار کرد. اگر این قوانین را یاد نگیرید، کارکنانتان به شما احترام نخواهند گذاشت.» ویتل حالا در یک شرکت ژاپنی به نام RSR Partners در توکیو مشغول به کار شده که کارش آماده کردن مدیران خارجی برای شروع کار در ژاپن است. ویتل می گوید: «اینجا مثل جا های دیگر نیست؛ قرار نیست وارد محیط کاری جدید شوید و دیگران به خاطر سوابق شغلی تان به شما احترام بگذارند. در ژاپن همه چیز پیرامون اعتمادسازی و ایجاد رابطه خوب با دیگران تعریف می شود.»

یک مشق کوتاه

کیکو ساکوری هم در حال حاضر برای شرکت Aperian Global به عنوان مشاور ارشد کار می کند. او هم در دفتر سان فرانسیسکو و هم در دفتر توکیو مشغول به کار است. کار کیکو این است که به مدیران اجرایی شرکت های غربی در فرآیند آماده شدن برای زندگی در ژاپن کمک کند. او حتی پروتکل های شغلی برای کار در ژاپن را نیز به آن ها آموزش می دهد.

راز موفقیت شغلیِ ژاپنی ها در چیست؟عدم تطبیق با فرهنگ ژاپنی، مانع پیشرفت کاری خواهد شد

ساکوری هنگام آموزش مدیران شرکت های غربی یک تکلیف کوتاه به آن ها می دهد: ۱۰ مورد از تعریف هایی که می توانید به عنوان بازخورد مثبت به کارمندتان بگویید را بنویسید.

کِیکو می گوید: «همه با این تکلیف مشکل دارند. شاید فقط بتوانند ۵ یا ۶ مورد را پیدا کنند. حتی بسیاری از آن تعریف ها هم شامل این موارد خواهد بود: بد نیست یا خوب است. آن ها نمی توانند با ذهنیت بازخورد مثبتِ ژاپنی آشنا شوند.

تمام این اوصاف، کارمندان جوان در صورت شنیدن چند واژه تعریف و تمجید از آن استقبال می کنند. شاید نسل جوان به تدریج در حال تغییر است. حتی تعداد اندکی از شرکت ها از الگو های مدیریتی تعاملی و ارتباطی استفاده می کنند. مدیران خارجی که برای اولین به ژاپن می آیند نیز روش های فیدوباکو را تست می کنند.

ساکوری می گوید: «اگر در شرکت قدم بزنید و به کارمندانتان "آفرین" بگویید، آن ها مدام به این فکر خواهند کرد که کجای کار اشتباه کرده اند. دلیلش این است که آن ها با خودشان فکر می کنند که کاری را انجام داده اند که انتظار می رفت.»

در عوض باید به سرنخ های غیرکلامی از طرف کارمندان توجه کرد تا متوجه شوید آیا بازخورد مثبت شما از آن ها، مورد پذیرش قرار گرفته است یا خیر. به همین دلیل، شاید تحسین کردن های گاه و بیگاه، مانند هر جای دیگر، به کارکنان انگیزه کافی برای ادامه کار را بدهد.

منبع: BBC World


راز موفقیت شغلی ژاپنی‌ها چیست؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • راز موفقیت شغلی ژاپنی‌ها چیست؟


  در محیط‌های شغلی در ژاپن، بازخورد مثبت یا همان "تعریف کردن از دیگران" به ندرت اتفاق می‌افتد، زیرا "عمل تحسین کردن عمومی" می‌تواند موجب شرمساری شود. این موضوع یکی از علل موفقیت شغلی ژاپنی‌ها محسوب می‌شود.
 • راه های موفقیت در «برنامه ریزی شغلی»


  برنامه ریزی کاری، فعالیتی نیست که یک بار برای همیشه مثلا در دبیرستان یا دانشگاه انجام و فراموش شود، گویی همه چیز به خوبی و مطابق برنامه پیش می رود.
 • ۵ راه برای موفقیت شغلی از زبان گوگل


  رسیدن به موفقیت شغلی دغدغه امروزه تمامی افرادیست که روزانه در حال فعالیت در کسب و کارهای گوناگون هستند .خیلی‌ها فکر می‌کنند که شرکت گوگل همانند باشگاه‌های معروف انگلیسی که بازیکن‌های مطرح را جذب می‌کنند، قصد دارد تمام افراد باهوش و خلاق دنیا را به‌دس
 • 10 مهارت لازم برای موفقیت شغلی در سال 2020


  به پیش بینی کارشناسان با آغاز سال 2020 وارد دورانی خواهیم شد که عملا شواهد حضور در دوران انقلاب صنعتی چهارم بیش از هر زمانی مشهود و برای عموم قابل لمس خواهد شد.
 • دلیل موفقیت و پیشرفت‌های ژاپنی‌ها دریک نگاه +عکس


  تصاویری را ببینید که می‌توانند دلیل موفقیت ژاپن را بیان کنند.
 • باید‌ها و نباید‌های انتخاب رشته برای کنکوری‌هی ۹۸/ دانشگاه برتر ضمانت موفقیت شغلی نیست


  یک مشاور تحصیلی درباره بایدها و نبایدهای انتخاب رشته و ضروریات مورد توجه در این زمینه توضیح داد.
 • اضطراب شغلی چیست؟


  هر گونه اضطراب در کار و مراحل شغلی می‌تواند مخرب باشد و تاثیرات منفی بسیاری را از خود باقی بگذارد. در این مطلب تصمیم داریم به موضوع اضطراب شغلی بپردازیم و آن را به طور کامل بررسی کنیم.
 • اضطراب شغلی چیست؟ با آن چه کنیم؟


  هر گونه اضطراب در کار و مراحل شغلی می‌تواند مخرب باشد و تاثیرات منفی بسیاری را از خود باقی بگذارد. در این مطلب تصمیم داریم به موضوع اضطراب شغلی بپردازیم و آن را به طور کامل بررسی کنیم.
 • مصادیق بی‌ادبی و گستاخی در مصاحبه شغلی چیست؟


  مطمئنا دوست ندارید در مصاحبه‌ی شغلی‌تان بی‌ادب و گستاخ جلوه کنید. یکی از بدترین جاهایی که می‌توانید بی‌ادب باشید، مقابل یک مدیر است که به دنبال استخدام فرد مناسبی است.
 • فلسفه نام تخمه «ژاپنی» چیست؟ +عکس


  تخمه محبوب ژاپنی را می‌شناسیم اما فلسفه انتخاب این نام را نمی‌دانیم و خبر نداریم که این تخمه اصالتا ایرانی است.
 • مزایای گواهینامه شغلی برای افراد شاغل خارج از کشور چیست؟


  مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:صدور گواهینامه شغلی برای افراد شاغل خارج از کشور دارای مزیت هایی است که در بازگشت به کشور و رفت و آمد می توانند از این مزایا استفاده کنند.
 • شرط موفقیت حذف ۴ صفر از پول ملی چیست؟


 • راز موفقیت تیم کی روش چیست؟


  پیروزی سرنوشت ساز ایران بر ازبکستان با عملکرد فوق العاده تیم ملی ایران همراه بود , کارلوس کی روش تیمی ساخته است که قدرت اول آسیا است.
 • راز موفقیت تیم کی روش چیست؟


  پیروزی سرنوشت ساز ایران بر ازبکستان با عملکرد فوق العاده تیم ملی ایران همراه بود , کارلوس کی روش تیمی ساخته است که قدرت اول آسیا است.
 • راز موفقیت تیم کی روش چیست؟


  پیروزی سرنوشت ساز ایران بر ازبکستان با عملکرد فوق العاده تیم ملی ایران همراه بود , کارلوس کی روش تیمی ساخته است که قدرت اول آسیا است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها