بازدید: 5

ایران در خاورمیانه قدرت آمریکا را نابود کرد

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2139056
یک مجله تخصصی سیاست خارجی آمریکا تأکید کرد ضربات چند ماه اخیر جبهه مقاومت، آسیب گسترده‌ای به قدرت بازدارندگی ایالات متحده وارد کرده است.

ایران در خاورمیانه قدرت آمریکا را نابود کردبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه کیهان، فارین پالیسی در یادداشتی نوشت: خروج آمریکا از سوریه فرصتی برای واشنگتن است تا قدرت بازدارندگی خود در خاورمیانه را بازبینی کند. حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان باعث شد نادرستی این فرضیه اثبات شود که فقط شمار نیرو های آمریکایی حاضر در منطقه، سرعت پاسخگویی آن ها به فوریت های تازه و هیاهویی که می توانند به راه بیاندازند، کافی است تا دشمنانشان پیش از هر اقدام اشتباهی چندین بار تصمیم خود را مورد بازبینی قرار دهند.

 

برای اعتبار بازدارندگی ایالات متحده بسیار حیاتی است که به اصلی ترین دشمن منطقه ای خود یعنی ایران بفهماند که در صورت عبور تهران از خط قرمزها، واشنگتن در استفاده از قدرت مهلک و کشنده تردید نخواهد کرد. اما ترامپ با کوتاهی در پاسخگویی این پیام را به تهران داد تا زمانی که یک سرباز آمریکایی مستقر در خاورمیانه کشته نشده و یا یک دارایی حیاتی ایالات متحده مستقیما مورد یورش قرار نگرفته باشد، دستور مداخله ارتش آمریکا صادر نخواهد شد.
یکی دیگر از درس های مهمی که واشنگتن باید بگیرد این است که اندازه زرادخانه ها یا تعداد نیرو های ایالات متحده برای ترساندن و بازدارندگی ایران و احتمالا سایر دشمنان کافی نیست. جنگ افزار ها در بازدارندگی مهم هستند، اما کلام و رفتار رهبران ایالات متحده اهمیت بیشتری دارد و در این مورد آن ها همیشه پیام اشتباه می فرستند.
هدف از اعزام نیرو های بیشتر به عربستان این است که سعودی ها باور کنند واشنگتن آن ها را همانند کُرد ها رها نخواهد کرد. هدف دیگر تقویت استحکامات دفاعی در مقابل یورش های احتمالی ایران است. اما هیچ یک از این اهداف عملی نیست. ریاض دست واشنگتن را خوانده و به خوبی می داند که همانند اوباما به ترامپ هم نمی شود اعتماد کرد چرا که او به جای تضمین امنیت سعودی ها به فکر فروش جنگ افزار به آنهاست. قدرت و گستردگی به روزرسانی های دفاعی هیچ اهمیتی ندارد، چرا که برای پهپاد ها و موشک هایی که اکنون با بیشترین دقت به هدف اصابت می کنند هیچ راه حل نظامی وجود ندارد.
جایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه همواره بر مبنای بازدارندگی و نه دفاع شکل گرفته است. اما اکنون حملات به تاسیسات نفتی عربستان آسیب شدیدی به بازدارندگی آمریکا وارد کرده است؛ بنابراین پرسش چند میلیون دلاری که فرماندهی مرکزی ایالات متحده با آن دست و پنجه نرم می کند این است که چگونه آمریکا می تواند بازدارندگی خود در خاورمیانه را بازیابد؟
نخست کار هایی که آمریکا نباید انجام دهد: تنبیه یا هشدار ملایم علیه ایران، مشابه واکنش ترامپ در برابر استفاده از جنگ افزار های شیمیایی توسط بشار اسد در سال ۲۰۱۷ میلادی است. ایران بزرگتر و کاردان تر از سوریه است. این کشور همچنین در جنگ ورزیده شده و عمق راهبردی بیشتری دارد که به آن اجازه می دهد بسیاری از ضربه ها را خنثی کند. حمله یکباره به ایران که به نظر می رسد ترامپ بیش از هر چیز به آن تمایل دارد نیز می تواند جسارت و اعتماد به نفس تندرو های ایران و به ویژه سپاه پاسداران را افزایش دهد که این نیز به عنوان سندی دیگر برای ضعف آمریکا تعبیر خواهد شد.
فارین پالیسی در پایان با استیصال می نویسد: برای بازدارندگی علیه ایران، سیاست گذاران آمریکایی باید تهران را متقاعد کنند که ایالات متحده از جنگ نمی ترسد. این مستلزم فرستادن این پیام شفاف به ایرانی هاست که اگر به حملات علیه زیرساخت های نفتی در خلیج فارس ادامه دهند، ایالات متحده به زور متوسل می شود.
اما بدیهی است که ترامپ این منطق را نخواهد پذیرفت چرا که بار ها گفته است به هیچ عنوان حاضر به رویارویی با ایران نیست. ایران نیز به خوبی فهمیده که نظام سیاسی آمریکا به شکلی خطرناک دچار شکاف شده، رئیس جمهور ضعیف و با استیضاح روبروست و تشکیلات امنیت ملی آمریکا به دلیل شست وشوی مغزی چشمگیر، عملکردی ناکارآمد دارد.
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


ایران در خاورمیانه قدرت آمریکا را نابود کرد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها