بازدید: 5

تولید ۶۵ هزار تن پنبه در کشور/ ۹۵ درصد برداشت پنبه با دست انجام می‌شود

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2135473
کاویانی گفت: با توجه به شرایط مساعد بارندگی با استفاده از بذور خارجی پیش بینی می شود که امسال تولید پنبه تصفیه شده به ۶۰ تا ۶۵ هزار تن برسد.
 
محبی/تولید 65 هزار تن پنبه در کشور/ 95 درصد برداشت پنبه با دست انجام می شودمحمد حسین کاویانی مدیرعامل صندوق پنبه کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت تولید پنبه در کشور اظهار کرد: علی رغم بارندگی های سیل آسا در بهار، اما مناطق پنبه خیز در امان بودند و تنها بارندگی ها و ذخیره آب شرایطی ایجاد کرد که عملکرد مزارع پنبه رضایت بخش بود.

وی مجموع سطح زیر کشت پنبه در کل کشور را حدود ۹۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: با توجه به استفاده از بذور خارجی و شرایط مساعد بارندگی انتظار داریم که متوسط عملکرد تولید در هر هکتار به ۲ ونیم تن برسد که با این وجود حداقل ۲۲۰ هزار تن وش پنبه برداشت شود که از این میزان ۶۰ تا ۶۵ هزار تن پنبه تصفیه شده و آماده مصرف صنعت نساجی استحصال خواهد شد.

کاویانی با اشاره به اینکه برداشت پنبه در گلستان از ۱۵ شهریور آغاز شده است، بیان کرد: استان های فارس، خراسان و اردبیل در هفته های گذشته به تازگی کشت خود را آغاز کرده اند.

این مقام مسئول قیمت وَش در استان گلستان و خراسان بسته به کیفیت را ۶ هزار و ۴۰۰ تا ۷ هزار تومان اعلام کرد و افزود: تعاونی پنبه کاران استان فارس قیمت وش را بسته به کیفیت و رقم ۵ هزار و ۲۸۰ تا ۸ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کرده اند، ضمن آنکه هر کیلو پنبه در استان گلستان از ۲۰ هزار و ۵۰۰ تا حداکثر ۲۱ هزار تومان و در استان خراسان از ۱۹ هزار تا ۲۰ هزار تومان مورد داد و ستد قرار می گیرد.

مدیرعامل صندوق پنبه کشور با انتقاد از واردات نخ با حجم بالا در ماه های اخیر اظهار کرد: طی ماه های گذشته حجم زیادی نخ به صورت رسمی و  غیر رسمی وارد کشور شده که این امر شرایط سختی را برای صنعت نساجی کشور ایجاد کرده است.بیشتر بخوانید: رشد ۲۷ درصدی کشت پنبه نسبت به سال گذشته/پیش بینی تامین ۶۰ درصد نیاز صنایع نساجی با پنبه تولید داخل
به گفته وی از اداره کل صنعت نساجی و پوشاک انتظار داریم با اعمال نظارت های کافی از واردات بیش از حد نخ و پنبه در کشور جلوگیری کنند تا صنعت نساجی دچار مشکل نشود.

این مقام مسئول حداقل نیاز صنایع نساجی کشور به پنبه را ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه ۵۰ درصد پنبه مورد نیاز به صنعت نساجی از داخل تأمین می شود، از این رو مابقی نیاز باید از طریق واردات تأمین شود.
بیش از ۹۵ درصد برداشت پنبه با دست انجام می شود
کاویانی در بخش دیگری از اظهارات خود درباره آخرین وضعیت مکانیزاسیون پنبه, گفت: در زراعت پنبه در مرحله کاشت و آماده سازی زمین صد درصد عملیات به طور مکانیزه انجام شده است و همچنین در مرحله داشت، سمپاشی و وجین بیش از ۵۰ درصد عملیات مکانیزه است در حالی که در مرحله برداشت علی رغم اهمیت بالای آن مکانیزاسیون و برداشت با ماشین های پنبه بسیار محدود است.

مدیرعامل صندوق پنبه کشور ادامه داد: با وجود آنکه حجم زیاد پنبه در مدت زمان کوتاهی باید برداشت شود، اما متأسفانه تعداد ماشین های برداشت بسیار محدود هستند و از طرفی قیمت این ماشین آلات بسیار بالاست. به عنوان مثال اگر حجم ۲۲۰ تا ۲۲۵ هزار تن وش را بخواهیم توسط کارگر با روزانه ۸ ساعت کار در مزارع انجام شود مدت زمان زیادی طول می کشد چرا که کارگر حداکثر روزی ۵۰ کیلو می تواند برداشت کند در حالی که برداشت توسط ماشین آلات پنبه به سهولت حداقل روزانه ۱۵ تا ۲۰ هکتار پنبه از مزارع برداشت می شود.

وی درباره آخرین وضعیت واردات ماشین آلات برداشت پنبه, گفت: با توجه به شرایط خاص سیاسی و تحریم امکان واردات بسیار سخت است و امیدواریم شرایطی ایجاد شود که بتوانیم این ماشین ها را وارد کنیم یا حداقل صنعتگران به داخل بتوانند آن را معادل سازی کنند چرا که مرحله برداشت بسیار مهم است در حالی که بیش از ۹۵ درصد برداشت پنبه با دست انجام می شود.
خودکفایی تولید پنبه دست یافتنی است
کاویانی با اشاره به اینکه پتانسیل خودکفایی تولید پنبه در کشور وجود دارد، بیان کرد: اگر قیمت تضمینی پنبه همانند سایر محصولات کشاورزی مناسب باشد به سبب افزایش سطح زیر کشت پنبه صد درصد نیاز کشور از تولید داخل تأمین خواهد شد چرا که پتانسیل تولید و صادرات پنبه از دیرباز در کشور وجود داشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: باتوجه به آنکه پنبه تولیدی کشاورزان ۵۰ تا ۵۵ درصد بالاتر از قیمت خرید تضمینی از کشاورزان خریداری می شود از این رو این امر می تواند رغبت کشاورزان به افزایش سطح زیرکشت را افزایش دهد.

کاویانی واردات بی رویه پنبه در سال های اخیر و عدم تناسب افزایش خرید تضمینی وش پنبه با هزینه های تولید و تورم را دلیل اصلی کاهش تولید پنبه در کشور اعلام کرد.

مدیرعامل صندوق پنبه کشور با بیان اینکه صنعت نساجی یکی از اشتغال زا ترین صنایع در کشور به شمار می رود، گفت: این درحالی است که قاچاق بی رویه پوشاک موجب شده این صنعت با حداقل ظرفیت خود به تولید ادامه دهد.

او در پایان با اشاره به تأثیر افزایش کیفیت در کاهش واردات پوشاک تصریح کرد: صنایع نساجی با افزایش کیفیت تولید محصولات می تواند رغبت خریداران به خرید لباس داخل را افزایش دهند که این امر در کاهش واردات پوشاک تأثیر بسزایی  دارد.

انتهای پیام/

تولید ۶۵ هزار تن پنبه در کشور/ ۹۵ درصد برداشت پنبه با دست انجام می‌شود
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها