بازدید: 11

مصرف خودسرانه دارو و تفاوت آن با مسمومیت‌های دارویی/ کودکان و سالمندان بیشتر دچار مسمومیت‌های دارویی می‌شوند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2119185
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان گفت: مصرف خودسرانه دارو و در دسترس بودن آن علت اصلی بروز مسمومیت های دارویی در کشور است.
مصرف خودسرانه دارو و در دسترس بودن آن علت اصلی مسمومیت های دارویی/ کودکان و سالمندان بیشتر دچار مسمومیت های دارویی می شوندشاهین شادنیا رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان و فلوشیپ سم شناسی بالینی و مسمومیت در گفتگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به مسمومیت های دارویی اظهار کرد: به طور کلی مسمومیت در  بخش دارویی و مواد شیمیایی طبقه بندی می شود که مسمومیت های دارویی به دلیل اینکه یکسری از دارو ها همیشه در دسترس مردم قرار دارند و بیماران بدون نسخه می توانند آن اقلام دارویی را تهیه کنند؛ بر اثر مصرف بیش از حد و خودسرانه باعث بروز مسمومیت در افراد می شود.
 
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان ادامه داد: امروزه به دلیل مصرف زیاد انواع مسکن و دارو های آرامبخش مسمومیت دارویی در افراد ایجاد می شود که بستگی به نوع دارو و میزان مصرف آن عوارض مختلفی در افراد مصرف کننده بروز پیدا می کند.
 
او تاکید کرد: مسمومیت در کودکان بدین صورت است که وقتی آن ها اقدام به حرکت می کنند ممکن است دارو های رنگی را به اشتباه به جای شکلات و دیگر مواد خوراکی خورده و همین موضوع باعث ایجاد مسمومیت در بین کودکان می شود.
 
شادنیا بیان کرد: افراد سالمند به دلیل آنکه به بیماری های مختلفی مبتلا هستند باید دارو های مختلفی را مصرف کنند و این مسئله باعث شده تا داروی خاصی را به دلیل فراموشی  بیشتر از حد مجاز مصرف کرده و همین مسئله باعث بروز مسمومیت در همین افراد می شود .
 
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان گفت: مسمومیت دارویی در افراد میان سال در گروه سنی ۲۰ تا ۵۰ سال بیشتر جنبه عمدی دارد و به دلیل برخی مشکلات دارو ها را بیشتر از حد مجاز مصرف می کنند.
 
او یادآوری کرد: برخی از دارو ها خطرات کمتری نسبت به بقیه دارد، اما به طور کلی عوارض ناشی از مصرف زیاد دارو و مسمومیت آن بستگی به مقدار دوز اقلام دارویی دارد.
بیشتر بخوانید: عوارض مصرف خودسرانه دارو های گوارشی چیست؟شادنیا افزود: مصرف زیاد خودسرانه دارو ارتباط مستقیمی با مسمومیت های دارویی ندارد، اما به طور کلی باید در زمینه مصرف اندازه و جلوگیری از  مورد تجویز پزشک در کشور فرهنگ سازی بهتری انجام شود.
انتهای پیام/
آخرین جزئیات از علت بروز مسمومیت های دارویی در افراد 

مصرف خودسرانه دارو و تفاوت آن با مسمومیت‌های دارویی/ کودکان و سالمندان بیشتر دچار مسمومیت‌های دارویی می‌شوند
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها