بازدید: 5

ویژگی های لباس فضانوردان که از آنها بی خبرید

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2116816
فضانوردان برای اینکه بتوانند بیرون از این سیاره خاکی نفس بکشند حتما باید لباس های ویژه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از خصوصیات لباس فضانوردان جلوگیری از بخار شدن مایع بدنی است، این لباس ها از یک بالون پر از باد ساخته شده که با بافتی لاستیک مانند از جنس نئوپرین (Neoprene) امکان تنظیم فشار هوا را برای فضانورد فراهم می کند.

اکثر لباس های فضانوردان در فشاری کم تر از فشار معمولی هوا (۱ اتمسفر) کار می کنند؛ شاتل های فضایی در فشاری برابر با فشار معمولی جو فعالیت می کنند. لباس فضایی مورد استفاده ی فضانوردان شاتل در فشار ۰.۲۹ اتمسفر کار می کند؛ بنابراین فشار کابین شاتل باید قبل از پوشیدن لباس برای راهپیمایی فضایی کاسته شود.

نکات جالب درباره لباس فضانوردان

اکسیژن

لباس های فضایی توانایی استفاده از هوای معمولی را برای تنفس، به دلیل فشار کم موجود ندارد؛ بنابراین بیشتر لباس های فضایی اکسیژن خالص را برای تنفس فضانوردان فراهم می کنند. لباس های فضایی اکسیژن مورد نیاز را به وسیله شیلنگی از خود فضاپیما یا از کوله پشتی که فضانوردان می پوشند تامین می کند.

بیشتر بخوانید:حقایقی جالب از بارش باران در کهکشان راه شیری/ از بارش الماس تا اسید در سیاره های منظومه شمسی

کربن دی اکسید

در اثر بازدم فضانوردان کربن دی اکسید تولید می شود که در فضای محدود لباس، این گاز در سطح بسیار خطرناکی تجمع می کند. پس باید کربن دی اکسید اضافی از هوای لباس حذف شود. لباس های فضایی از قوطی های لیتیم هیدروکسید برای حذف آن استفاده می کنند که این قوطی ها یا در کوله پشتی لباس است یا از طریق شیلنگ های الحاقی به فضاپیما کار می کنند.

دما

طی راهپیمایی های که فضانوردان انجام می دهند. گرما تولید می شود و برای از بین نرود آن، لباس های فضایی از یک سری خنک کننده ها مانند وزیدن هوای خنک - در پروژه های مرکوری و جمینی- یا لباس هایی که با جریان آب خنک می شوند -از پروژه آپولو به بعد- استفاده می کنند.

خرده سنگ های فضایی

برای محافظت فضانوردان در برابر اصابت این خرده سنگ ها لباس های فضایی از لایه های چندگانه ای از مواد بادوامی مانند داکرون یا کولا استفاده می کنند.

دید لباس

لباس های فضانوردان دارای کلاه هایی هستند که از پلاستیک شفاف یا پلی کربنات مقاوم ساخته شده اند؛ که اکثرکلاه ها برای بازتابندن نور خورشید و کاهش شدت آن با ته رنگی سیاه، مثل عینک های آفتابی، اندود شده اند.

ارتباطات

فضا نوردان برای ارتباط گرفتن با زمین به یک سری فرستنده و گیرنده مجهز شده اند که فضانوردان در مدت زمان راهپیمایی های فضایی قادر خواهند بود با پایگاه زمینی یا دیگر فضانوردان صحبت کنند.

جابه جایی در لباس های فضایی

جابجا شدن در لباس فضانوردی بسیار دشوار است. برای حل این مسئله، لباس های فضایی با مفصل ها یا لولا هایی برای کمک به فضانورد در خم کردن دست ها، پاها، زانو ها و مچ ها مجهز شده اند.

انتهای پیام/


ویژگی های لباس فضانوردان که از آنها بی خبرید
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها