بازدید: 4

مطبوعات استرالیا در اعتراض به تحدید فعالیت رسانه‌ها سیاه چاپ شدند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2115623
صفحه اول تمام رسانه‌های استرالیایی امروز در اعتراض به عقبگرد آزادی مطبوعات و گسترش پنهان کاری در دولت این کشور سیاه چاپ شدند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یورو نیوز، صفحه اول تمام رسانه های استرالیایی روز دوشنبه ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) در اعتراض به عقبگرد آزادی مطبوعات و گسترش پنهان کاری در دولت این کشور، سیاه چاپ شدند.

این اعتراض البته به رسانه های چاپی محدود نماند؛ به گزارش خبرگزاری فرانسه تمام شبکه های تلویزیونی این کشور هم با پخش تبلیغ از مخاطبان خود می پرسند: «وقتی دولت حقیقت را از شما پنهان می کند، چه چیز را از شما پنهان می کند؟»

این کارزار برای «دسترسی به حق آگاهی» چند ماه پس از عملیات پلیس فدرال استرالیا در دفتر کانال تلویزیونی ای بی سی ABC و خانه آنیکا اسمترست یکی از خبرنگاران نیو کورپ (News Corp) به راه افتاده است. این دو رسانه مطالبی را منتشر کرده بودند که باعث به دردسر افتادن دولت محافظه کار شده بود.

در سال ۲۰۱۷، شبکه تلویزیونی ای بی سی در مجموعه برنامه ای درباره افغانستان از اسناد محرمانه ای پرده برداشته بود که نشان می داد مردی اهل افغانستان به نام بسم الله جان آزادی با فرزند شش ساله اش، صدیق الله در خانه خودش در روستایی در ولایت اروزگان به دست سربازان استرالیا در سال ۲۰۱۳ کشته شده اند.

آنیکا اسمترست هم گزارشی را درباره تلاش دولت استرالیا برای جاسوسی از شهروندان این کشور منتشر کرده بود. رسانه های استرالیایی از خبرنگاران می خواهند تا در برابر مقررات سخت گیرانه دولتی در رابطه با مساله «امنیت ملی» تسلیم نشوند.

برخلاف بسیاری از حکومت های مبتنی بر دموکراسی و حاکمیت قانون، در استرالیا قانون یا بیانیه ای برای دفاع از آزادی رسانه ها ندارد.

اسکات موریسون، نخست وزیر محافظه کار استرالیا همواره اتهام مشارکت دولت در تحقیقات از رسانه ها را رد و اعلام کرده است که همیشه به آزادی بیان باور دارد.

انتهای پیام/


مطبوعات استرالیا در اعتراض به تحدید فعالیت رسانه‌ها سیاه چاپ شدند
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها