بازدید: 6

ضرورت كاهش خشونت خانگي عليه زنان

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 2115412
سلامت نیوز:خشونت خانگي عليه زنان يكي از مسائل اجتماعي است كه درباره آن بحث و تبادل نظرهاي زيادي انجام شده است و حالا اميد مي رود با تصويب قوانين جديد مصاديق آن كاهش يابد. شهناز سجادي، دستيار ويژه در امور حقوق شهروندي معاونت امور زنان و خانواده مي گو

سلامت نیوز:خشونت خانگي عليه زنان يكي از مسائل اجتماعي است كه درباره آن بحث و تبادل نظرهاي زيادي انجام شده است و حالا اميد مي رود با تصويب قوانين جديد مصاديق آن كاهش يابد. شهناز سجادي، دستيار ويژه در امور حقوق شهروندي معاونت امور زنان و خانواده مي گويد: «خشونت خانگي بايد كنترل شده و كاهش يابد.»


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،سجادي درباره اينكه گفته مي شود قوانين لايحه تامين امنيت زنان در برابر خشونت با ديگر قوانين موجود مشابهت دارد، گفت: معتقدم اصلا اين طور نيست و قوانيني كه در لايحه تامين امنيت زنان در برابر خشونت آمده است، مشابه قانون فعلي نيست.

در حال حاضر اگر مردي، زني را مورد ضرب و شتم قرار دهد فقط ديه را مي پردازد، در حالي كه در اين لايحه مرد هم موظف به پرداخت ديه است و همچنين مجازات زندان براي آن نيز در نظر گرفته شده است.


او با بيان اينكه در تمام دنيا عليه زنان آزارهاي كلامي، ضرب و جرح و... وجود دارد و هر كشوري متناسب با عرف و فرهنگ خود با اين خشونت كه نوعي از بزهكاري و ناهنجاري اجتماعي است مقابله مي كند، تصريح كرد: در جامعه ما نيز يك سري بزهكاري و ناهجاري هاي اجتماعي وجود دارد كه برخي از اين ناهنجاري ها در داخل خانواده نيز دامنه آن گسترده شده است.

در خانه زنان و كودكان ضعيف ترين قشر هستند و به اين افراد در برخي از خانواده ها فشارهايي از نوع فيزيكي، اقتصادي و كلامي وارد مي شود. گاهي اوقات نيز برخي از خشونت ها ناشي از عرف جامعه است يعني عرفا رفتارهايي وجود دارد كه اين رفتارها به نوعي خشونت بوده و باعث رنج و آزار زنان مي شود و نوعي از تبعيض است كه در زندگي زنان تاثير منفي دارد.

سجادي خاطرنشان كرد: وقتي در قوانين حاكميت ها و دولت ها ورود پيدا مي كنند و تلاش مي كنند سطح خشونت را كنترل كرده و پايين بياورند اتفاق خوبي است و نشان مي دهد حاكميت قضايي و حاكميت اجرايي نسبت به بخشي از جمعيت كشور كه شامل زنان و كودكان است، دغدغه مند هستند.

در همه كشورها در كنار توصيه به رعايت اخلاق ضمانت هاي اجرايي نيز در نظر گرفته مي شود وقتي هر امر و نهي ضمانت اجرايي داشته باشد آهسته آهسته مردم خود را ملزم به رعايت آن مي كنند مانند بستن كمربند ايمني كه اگرچه فرهنگ سازي بسياري در خصوص آن صورت گرفت اما تا زماني كه الزام قانوني يعني جريمه مطرح نشد برخي افراد آن را رعايت نمي كردند.

دستيار ويژه در امور حقوق شهروندي معاونت امور زنان و خانواده با بيان اينكه اعمال مجازات در برخي قوانين باعث ايجاد فرهنگ در جامعه مي شود، خاطرنشان كرد: اين فرهنگ در حقيقت كنترل خشونت عليه زنان است.

در همه جوامع نيز خشونت عليه زنان به همين نحو كنترل مي شود و افراد در زماني كه خشونتي را عليه زنان مرتكب مي شوند يا مجبور به تحمل حبس هستند يا موظف به پرداخت خسارت و جريمه. در جامعه ما شايد بيشتر به موضوع حبس توجه شده است چرا كه اگر قرار است جزاي نقدي براي جبران خسارت و جلوگيري از جرم در نظر گرفته شود بايد يك مبلغ قابل توجهي باشد تا فرد با اتكا به اينكه توانايي پرداخت جريمه نقدي را دارد مرتكب جرم و خشونت نشود.


سجادي با اشاره به خشونت خانگي در لايحه تامين امنيت زنان در برابر خشونت تصريح كرد: در لايحه دولت آمده درست است كه خانه يك حريم خصوصي است اما قرار نيست در آن خانه جرمي عليه زن اتفاق بيفتد.

خانه اي براي ما احترام دارد كه در آن خانه امنيت وجود داشته باشد و اعضاي خانواده در امنيت بسر ببرند بنابراين اگر در خانه اي مردان خانواده يا والدين نسبت به زنان و كودكان آزار مي رسانند بايد اين امكان وجود داشته باشد فردي كه مورد ستم واقع شده بتواند شكايت كند. همان طور كه گفتم خانه اي داراي قداست است كه در آن حسن رفتار وجود داشته باشد.


او تاكيد كرد: حاكميت بايد همه جا را امن كند از خانه گرفته تا حمل و نقل تا جامعه شهري و مرزها همه بايد امنيت داشته باشند و هيچ كس حق ندارد هيچ جاي كشور را ناامن كند ولو آنكه خانه باشد. بنابراين بايد بتوانيم قوانيني داشته باشيم كه خانه را براي همه اعضاي آن امن تر كند.

همان طور كه گفتم در لايحه دولت پيش بيني شده است كه خشنونت هاي خانگي نيز بايد كنترل شده و كاهش پيدا كند از همين رو اورژانس اجتماعي هم در قانون پيش بيني شده است تا زن و كودك در خانواده و در نهايت همه افراد امنيت داشته باشند.

دستيار ويژه در امور حقوق شهروندي معاونت امور زنان و خانواده با اشاره به موضع لايحه صيانت، كرامت و تامين امنيت زنان در برابر خشونت درباره خشونت خانگي كه از سوي قوه قضاييه ارايه شده است، گفت: در لايحه قوه قضاييه آمده است چنانچه در خانواده به زني ظلم شد، فردي كه مرتكب جرم شده است بار اول به مجازات تكميلي محكوم مي شود در حالي كه ما معتقديم اول و آخر ندارد و اگر يك كار و يك رفتار نادرست و بد است، بار اول هم نادرست است.


او ادامه داد: در لايحه دولت طبق قانون چنانچه با زني در خانواده با خشونت رفتار شود حتما برخورد خواهد شد، اما لايحه قوه قضاييه بار اول را براي پدر و مادر و شوهر مجازات حبس در نظر نگرفته و مجازات هاي تكميلي در نظر گرفته شده در حالي كه به نظر ما نيازمند بررسي بيشتر است.


دستيار ويژه در امور حقوق شهروندي معاونت امور زنان و خانواده در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اينكه مجلس دهم در ماه هاي پاياني است آيا اين لايحه در اين مجلس تصويب خواهد شد، گفت: اين قانون براي همه است و معتقدم مجلس به اين لايحه راي خواهد داد.


ضرورت كاهش خشونت خانگي عليه زنان
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • ضرورت كاهش خشونت خانگي عليه زنان


  سلامت نیوز:خشونت خانگي عليه زنان يكي از مسائل اجتماعي است كه درباره آن بحث و تبادل نظرهاي زيادي انجام شده است و حالا اميد مي رود با تصويب قوانين جديد مصاديق آن كاهش يابد. شهناز سجادي، دستيار ويژه در امور حقوق شهروندي معاونت امور زنان و خانواده مي گو
 • خشونت عليه زنان؛ خشونت عليه زندگي است


  سلامت نیوز: بدون شك خشونت عليه زنان يك پديده جهاني است؛ پديده اي كه به شكل هاي مختلفي در كشورهاي جهان نمود پيدا مي كند. اما آنچه دردناك و غيرقابل تحمل است خشونت عليه زنان در اين روزهاست كه پخش تصاويري كوچك از آن در فضاهاي مجازي، حتي صداي مجلس را هم
 • خشونت علیه زنان؛ خشونت عليه ستون خانواده


  سلامت نیوز: چندی پیش نشست امنیت زنان، صلح و آبادی جهان، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با حضور شهیندخت مولاوردی، اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و جمعی از استادان جامعه شناسی، در سالروز جهانی منع خشونت علیه زنان برگزار شد.به گزارش سلامت نیوز،
 • خشونت‌هاي پنهان عليه زنان


  ماجراي استفاده ابزاري از زنان در تبليغات بازرگاني پيشينه‌اي به درازاي تاريخ رسمي تبليغات در كشورهاي مختلف دارد.
 • خشونت عليه زنان از هاليوود تا باليوود


  سري دیوي بازيگر سرشناس هندي در حالي يك هفته پيش به طرزي مشكوك در يك هتل در امارات جانش را از دست داد كه موضوع مبارزه با خشونت عليه زنان مدتي است در هاليوود و مراكز ديگري از كشورهاي غربي به بحث روز تبديل شده است و مي‌رود تا به معضلي جهاني تبديل شود.
 • خشونت عليه زنان در تهران منفي يک


  سلامت نیوز: بيلبوردهايي كه در سطح شهر تهران عكس آدم آهني داشت را يادتان هست؛ همان بيلبوردهايي كه قصد و تلاش شان پايين آوردن ارزش زنان كارمند بود، با اين جمله كه بهشت زير پاي مادران است نه كارمندان . به گزارش سلامت نیوز، شهروند نوشت: اين تنها يكي
 • خشونت عليه زنان در تهران منفي يک


  سلامت نیوز: بيلبوردهايي كه در سطح شهر تهران عكس آدم آهني داشت را يادتان هست؛ همان بيلبوردهايي كه قصد و تلاش شان پايين آوردن ارزش زنان كارمند بود، با اين جمله كه بهشت زير پاي مادران است نه كارمندان . به گزارش سلامت نیوز، شهروند نوشت: اين تنها يكي
 • از خشونت اقتصادي عليه زنان غافل نباشيم


  سلامت نیوز: حجم گسترده خشونت در جهان امروز، تنها منحصر به يک جنس نيست؛ اگرچه ابعاد فاجعه بار آن زنان و کودکان را بيش از ساير گروه هاي اجتماعي تحت تأثير قرار مي دهد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه وقایع اتفاقیه، 25 نوامبر هر سال، فقط يک روز خاص
 • خشونت خانگي و قانون متروک مانده


  سلامت نیوز:در خصوص خشونت خانگي عليه زنان و چگونگي مواجهه با آن تاكنون مددكاران، روانشناسان و فعالان حقوق زنان مطالب مختلفي را بيان كرده اند، اما تقريبا اكثر مواقع به دليل عدم وجود دلايل كافي، اثبات آن در دادگاه ها با مشكل جدي روبه رو مي شود.
 • ضرورت تدوین قانون مجزا برای حمایت از زنان در برابر خشونت


  سلامت نیوز:عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر ضرورت تدوین و تصویب قانون مجزا برای تامین امنیت زنان در برابر خشونت، گفت: راه حل رفع خشونت علیه زنان، بررسی مشکلات در مراکز مشاوره اجتماعی و خانواده است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت،محم
 • زنان تهرانی چقدر قربانی خشونت میشوند؟ / زنان نباید در قبال خشونت سکوت کنند


  این آمار نشان می دهد در کشور ما میزان خشونت چندان خیلی بالا نیست اما با این وجود روند رو به گسترش خشونت نگران کننده است. زنان ایرانی هنوز نمی دانند باید موارد خشونت را به کجا گزارش کنند و ممکن است نگاه فرهگی و سنتی باعث شود آنان فکر کنند خشونت بخشی
 • اوج گرفتن خشونت جنسی علیه زنان در آمریکا؛ اقدامات خشونت‎آمیز پلیس در قبال زنان مهاجر ادامه دارد


  پایگاه شبکه خبری اسکای نیوز در مطلبی نوشته است که بسیاری از زنان مهاجر در آمریکا از گزارش خشونت جنسی که علیه آنان صورت می‌گیرد امتناع می‌کنند.
 • 27 درصد زنان تهرانی، قربانی خشونت شده‌اند/ زنان نباید در قبال خشونت سکوت کنند


  رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نتایج پژوهشی که به تازگی در تهران توسط اساتید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شده و در آن 1000 زن از مناطق 22 گانه شهر تهران به شکل تصادفی مطالعه شده بودند، اظهار کرد: 27 د
 • آمارهایی جدید از خشونت علیه زنان/27 درصد زنان تهرانی، قربانی خشونت شده‌اند


  رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نتایج پژوهشی که به تازگی در تهران توسط اساتید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شده و در آن 1000 زن از مناطق 22 گانه شهر تهران به شکل تصادفی مطالعه شده بودند، اظهار کرد: 27 د
 • مدارس به كاهش خشونت نياز دارند


  سلامت نیوز:متاسفانه امروزه شاهد خشونت در مدارس هستیم که این خود می تواند با تبعات منفی بسیاری همراه باشد، هرچند در این میان باید متذکر شد که تنها عامل خشونت در مدارس مربیان آن نیستند، بلکه عوامل متعدد دیگری مانند والدین، مسائل خانوادگی و همچنین مسائ

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها