بازدید: 7

سهمیه بندی بنزین از تکذیب تا اجرا/سرنوشت سهمیه بندی بنزین چه خواهد شد؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2115395
سقف برداشت برای هر کارت سوخت ۲۵۰ لیتر در نظر گرفته شده است، امری که به نظر می‎رسد حکایت از سهمیه بندی بنزین در آینده نزدیک دارد.
سهمیه بندی بنزین آغاز شد؟به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، همزمان با بازگشت کارت سوخت به چرخه سوخت رسانی کشور، زمزمه هایی مبنی برای سهمیه بندی سوخت به گوش می رسید و مسئولین نیز در ابتدا سهمیه بندی بنزین را تکذیب می کردند، در ادامه با کاهش سهمیه کارت جایگاه داران به ۲۰ لیتر بسیاری سهمیه بندی بنزین را محتمل می دانستند.

سهمیه بندی بنزین پس از تکذیب های فراوان از هفته گذشته با ارائه ۲۵۰ لیتر بنزین برای هر کارت سوخت آغاز شد، در این خصوص شهرام رضایی، مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآروده های نفتی گفت: سامانه هوشمند کارت سوخت به نحوی طراحی شده که باید عددی به عنوان سقف سوخت درآن ثبت شود و ما نیز براساس سابقه ای که وجود داشت سقف ۲۵۰ لیتر در ماه را برای سامانه تعریف کرده ایم، اما این سقف به معنای تعیین سهمیه سوخت خودرو ها نیست.

وی افزود: عدد ۲۵۰ لیتر در ماه براساس سابقه مصرف عموم مردم تعیین شده و بیش از ۶۰ لیتر در هفته می شود که این عدد برای اغلب مصرف کنندگان عدد درشتی است.

رضایی بابیان اینکه از ۲۲ میلیون کارتی که هم اکنون در اختیار مردم است تنها ۱۰۰۰ کارت به سقف ۲۵۰ لیتر رسیده است، گفت: با این حال این افراد نیز نگران نباشند، چون در صورت رسیدن به سقف ۲۵۰ لیتر، کارت جایگاه ها همچنان فعال است و این مالکان می توانند تا شارژ دوباره کارت در ماه بعد از کارت جایگاه داران استفاده کنند.

روند کاهشی سهم کارت سوخت جایگاه داران حکایت از سهمیه بندی سوخت در اینده نزدیک دارد امری که می تواند در زمینه مدیریت مصرف نقش مهمی را ایفا کند.

احمد بهرامی کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با خبرگزاری میزان با اشاره به سهمیه بندی سوخت در کشور اظهار کرد:میزان مصرف سوخت در کشور طی سال های گذشته رشد فزاینده ای داشته است که بخش عمده آن مربوط به قاچاق سوخت به کشور های همسایه می شود.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: توقف استفاده از کارت سوخت زمینه را برای افزایش قاچاق سوخت به وجود آورد و برای مدیریت مصرف و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های کشور باید استفاده از کارت سوخت ادامه یابد.

وی افزود: کارت سوخت در کوتاه مدت برای مدیریت مصرف سوخت انری ضروری است، اما برای بلند مدت باید به فکر واقعی سازی قیمت انرژی در کشور باشیم.

بهرامی عنوان کرد: اجرای کامل طرح کارت سوخت نیازمند به صفر رساندن سهمیه کارت سوخت جایگاه داران است و تازمانی که این سهمیه هرچند اندک، در اختیار جایگه داران باشد نمی توان به اجرای کامل آن امیدوار بود.
 
انتهای پیام/

سهمیه بندی بنزین از تکذیب تا اجرا/سرنوشت سهمیه بندی بنزین چه خواهد شد؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها