بازدید: 3

واشنگتن پست: سفر پلوسی به منطقه با هدف سیلی زدن به ترامپ انجام شد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2115333
واشنگتن پست در گزارشی به بررسی علت سفر ناگهانی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به اردن و افغانستان پرداخت و آن را نشان‌دهنده اختلاف عمیق وی با ترامپ دانست.

واشنگتن پست: سفر پلوسی به افغانستان با هدف سیلی زدن به ترامپ انجام شدبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی نشریه واشنگتن پست در گزارشی تحت عنوان "هدف اصلی سفر اعلام نشده پلوسی به همراه هیئت کنگره آمریکا به افغانستان" نوشت: سفر اعلام نشده نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به همراه هیئتی بلندپایه از کنگره به افغانستان، بر اختلاف نظر عمیق وی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص طرح ناگهانی خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه و متعاقب آن حملات نظامی ترکیه به مواضع شبه نظامیان کرد سوریه حکایت دارد.

هیئت اعزامی کنگره به افغانستان با اشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، مدیر اجرایی، و نیز مارک اسپر، وزیر دفاع و دیپلمات ها و فرماندهان ارشد نظامی آمریکایی و افغانستانی و رهبران جامعه مدنی دیدار و گفت وگو کرد. (اینجا)

پلوسی اوخر دیشب با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: هیئت ما در جریان گزارش مختصری از جان باس، سفیر آمریکا و دیگر دیپلمات ها درباره تلاش های آشتی و مصالحه با طالبان دریافت کرد. ما همچنین در جریان گزارش تازه ترین وضعیت نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر قرار گرفتیم و امیدواریم نتایج این انتخابات به زودی اعلام شود.

پلوسی افزود: دیدار مستقیم با نظامیان و دیپلمات های آمریکایی مستقر در محل و مذاکره با آن ها، برای کنگره به منظور نظارت موثر بر عملیات در افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است. ما به اطلاعات دست اولی در این برهه حساس از سیاست کشورمان در قبال افغانستان دست یافتیم.

پلوسی همچنین شنبه شب پس از دیدار با پادشاه اردن و مقامات ارشد این کشور گفت: با تعمیق بحران در سوریه پس از حمله نظامی ترکیه، هیئت ما مذاکراتی حیاتی و مهم درباره تاثیر ثبات منطقه ای، تشدید جریان مهاجران و تهدیدات دیگر برگزار کرد.

هنوز هیچ کشوری جزییاتی از مذاکرات هیئت اعزامی از کنگره آمریکا را منتشر نکرده است.  پلوسی پیشتر توافق آتش بس میان آمریکا و ترکیه را در سوریه یک توافق شرم آور توصیف کرده بود. بسیاری سفر ناگهانی پلوسی را به امان، به مثابه سیلی جهانی به گوش رئیس جمهور آمریکا توصیف می کردند.

حتی یک ژنرال سابق ارتش اسرائیل که نخواست نامش فاش شود با اشاره به خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و سفر پلوسی به منطقه گفت: فکر نمی کنم اینکه آن ها درباره چه چیز هایی صحبت کردند اهمیت داشته باشد، مسئله مهم این است که وی به اینجا آمد تا زیر اقدام ترامپ در رهاکردن متحدان کرد ش در سوریه و برانگیختن خشم و نارضایتی آن ها خط قرمز بکشد.

سفر های مقامات کنگره به ویژه به مناطق مورد مناقشه و درگیری، عموما به دلایل امنیتی محرمانه نگه داشته می شود. ولی این بار سفر هیئت کنگره به منطقه ظاهرا با هدف ایجاد امواج سیاسی افشا شده است. پلوسی پیش از این دیگر سفر های خارجی خود را که بر وجود اختلاف با ترامپ دلالت داشت، از جمله سفر به مرز ایرلند رسانه ای کرده است.

رسانه های دولتی اردن اعلام کردند ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور ضمن تقدیر از پلوسی به خاطر حمایت های دیرینه کنگره از کشورش، بر لزوم دستیابی به راه حل سیاسی برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و وحدت و انسجام مردم این کشور و تضمین بازگشت داوطلبانه آوارگان تاکید کرد.

سفر پلوسی به افغانستان نخستین سفر وی به این کشور از زمان تصدی ریاست مجلس نمایندگان تاکنون به شمارمی رود. وی پیشتر قصد داشت در راس هیئت اعزامی کنگره در ماه ژانویه به این کشور سفر کند ولی در پی خودداری ترامپ از قرار دادن هواپیمای نظامی در اختیار این گروه مجبور به لغو این سفر شد.

انتهای پیام/


واشنگتن پست: سفر پلوسی به منطقه با هدف سیلی زدن به ترامپ انجام شد
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها