بازدید: 21

ذوق‌زدگی صهیونیست‌ها از ناآرامی‌های لبنان

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2114905
هرچند اعتراضات مدنی در لبنان، مسبوق به سابقه است و هر از گاهی رخ می‌نماید، اما کد‌هایی در اعتراضات وجود دارد که نشان می‌دهد ناآرامی‌های روز‌های گذشته باب میل رسانه‌های منظومه غربی، عربی، صهیونیستی است. اندکی پس از آغاز تظاهرات، اغتشاشات خیابانی به‌صورت گسترده از سوی رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های ماهواره‌ای عربستان و ارتجاع منطقه و نیز رسانه‌های غربی بازتاب پیدا کرد.

ذوق زدگی صهیونیست ها از ناآرامی های لبنانبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه حمایت، ۱. حوادث اخیر لبنان و تظاهرات خیابانی در این کشور که در نتیجه توطئه مشترک جریان های داخلی و قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای طی روز های گذشته شدت یافته، بخشی از پازل طراحی شده برای به اصطلاح حذف مقاومت از چارچوب معادلات سیاسی این کشور به شمار می آید. جریان ۱۴ مارس در سال های اخیر تلاش کرده بود که ناکارآمدی دولت «سعد حریری»، نخست وزیر غرب گرای لبنان را متوجه جریان ۸ مارس کند. به همین دلیل، نوعی تقابل سیاسی جدی بین جریان ۱۴ و ۸ مارس – هم پیمان حزب الله - آغاز و جریان ۱۴ مارس که متحد اصلی عربستان، آمریکا و هوادار رژیم صهیونیستی است، می کوشد با انتساب مشکلات اقتصادی به حزب رقیب، خود را از اعتراضات مردمی در امان نگه دارد.


۲. بدهی های خارجی لبنان اکنون از مرز ۸۵ میلیارد دلار، معادل یک و نیم برابر تولید ناخالص داخلی این کشور گذشته و دولت قادر به بازپرداخت بدهی های خود نیست. علاوه بر این، قوه مجریه این کشور در تأمین بودجه سال آتی با مشکلات عدیده ای دست وپنجه نرم می کند و برای جبران کسری بودجه، دست به دامن پارلمان شد تا از طریق افزایش مالیات سوخت و نرم افزار واتساپ، هزینه های خود را تأمین کند. افزایش قیمت سوخت و بستن مالیات بر پیام رسان محبوب لبنانی ها در کنار آتش سوزی های هفته گذشته در جنگل های کوهستانی و تعلل دولت در اطفای آن، خشم مردم را برانگیخت و مشکلات معیشتی را بر اقشار متوسط و ضعیف این کشور مضاعف کرد. نخست وزیر هفته گذشته به جای پاسخگویی به مطالبه عمومی، احزاب سیاسی کابینه را در ناکارآمدی های اخیر متهم کرد و به آن ها مهلتی ۷۲ ساعته داد تا راه حلی برای خروج از بحران اقتصادی ارائه کنند! از سوی دیگر، سید حسن نصرالله در سخنرانی روز شنبه خود، از مسئولین دولتی خواست که به جای فرافکنی، مسئولیت پذیر باشند و جهادی عمل نمایند.


۳. هرچند اعتراضات مدنی در لبنان، مسبوق به سابقه است و هر از گاهی رخ می نماید، اما کد هایی در اعتراضات وجود دارد که نشان می دهد ناآرامی های روز های گذشته باب میل رسانه های منظومه غربی، عربی، صهیونیستی است.  اندکی پس از آغاز تظاهرات، اغتشاشات خیابانی به صورت گسترده از سوی رسانه های اجتماعی و شبکه های ماهواره ای عربستان و ارتجاع منطقه و نیز رسانه های غربی بازتاب پیدا کرد. از باب مثال، شبکه العربیه کوشید با رپرتاژ های کاملاً غرض ورزانه، اعتراضات را به عملکرد وزرای منسوب به جریان ۱۴ مارس و حزب الله منتسب کند و القا نماید که مردم از حضور مقاومت اسلامی در عرصه سیاسی ناراضی اند.  واکنش صهیونیست ها نیز هم در این میان قابل توجه و البته تأمل است. علیرغم اینکه سران رژیم صهیونیستی در قبال اعتراضات لبنان، سکوت اختیار کرده اند، اما رسانه های این رژیم، شادی زائدالوصف خود در خصوص آغاز این تحولات را نتوانستند پنهان کنند و با پوشش تقریباً کامل آنچه در حال وقوع است، آن را بزرگ ترین اعتراض سال های اخیر توصیف کردند. برخی تحلیلگران صهیونیست هم با گرفتن ماهی از آب گل آلود، سخن برخی مخالفان داخلی را تکرار کرده و ادعا کردند که فریاد مردم لبنان، در حقیقت، فریاد علیه سیطره حزب الله بر مقدرات این کشور است. واکاوی برخی شعار هایی که علیه ایران و حزب الله سر داده می شود، خوراک پروپاگاندای ضد مقاومت اسرائیلی ها بود و کوشیدند با ذوق زدگی کودکانه، به جوانان لبنانی توصیه کنند که باید در پی مسدود کردن راه نفوذ ایران در لبنان باشند.


۴. نکته بعدی اینکه در خلال اعتراضات، برخی از معترض نما ها که از سوی برخی گروه های معاند با حزب الله خط می گیرند، شعار هایی علیه مقاومت سر داده و به برخی از دفاتر و مراکز این گروه پیشتاز سیاسی حمله کردند. این در حالی است که سیاسیون ضربه خورده از حزب الله نیز هم نوا با این جماعت، مقاومت اسلامی را مقصر بحران فعلی در لبنان معرفی کرده اند.
حزب الله در دولت و پارلمان این کشور، وزیر و نماینده دارد، اما انتساب همه مشکلاتی که به دلیل بی کفایتی دولت سعد حریری طی سالیان متمادی شکل گرفته و گرفتن انگشت اتهام به سوی آن، صرفاً به این دلیل که هدف تحریم های آمریکا قرار دارد، شیطنتی کاملاً طراحی شده است. دور از انتظار هم نبوده و نیست که گروه های لبنانی برخوردار از حمایت غرب و کوتوله های منطقه، سیاست حمایت گرانه حزب الله از گروه های مقاومت را به این بهانه برنتابند و آن را سکویی برای تضعیف حزب الله قرار دهند.


۵. از سوی دیگر، گاوبندی عربستان با دولت سعد حریری نیز قابل توجه است. در خبر ها آمده بود که اتباع آل سعود، در حال ترک عربستان هستند تا وجهه امنیتی اعتراضات را افزایش داده و وانمود کنند که مقصر همه مصائب اخیر، حزب الله است که اجازه کار و حل مشکلات را به دولت نداده. مقامات این جنبش جهادی، اما با درک شرایط حساس کنونی و توطئه ای که برای ناآرامی لبنان تدارک دیده شده، به دنبال آرام کردن اوضاع در این کشور هستند تا گزک به دست فتنه گران سعودی نیفتد. علاوه بر این، تحولاتی که همزمان با اعتراضات لبنان در منطقه رخ داده از جمله حمله ترکیه به شمال شرق سوریه، ناآرامی های عراق و انتقال هزار تفنگدار دریایی آمریکایی مستقر در سوریه به غرب عراق، همگی در چارچوب راهبرد سیاسی، امنیتی، نظامی برای تضعیف محور مقاومت طراحی و تدوین شده است. به تعبیر روزنامه «الاخبار»، تظاهرات خشونت آمیز در برخی شهر های عراق و لبنان، سناریوی جدید آمریکا، انگلیس و عربستان برای فتنه آفرینی و آشوب در این کشور ها و سرپوش گذاشتن بر شکست در جنگ یمن است.
بنابراین، این رویداد ها که از ماه ها قبل کلید خورده، پروسه ای کاملاً برنامه ریزی شده از سوی برخی جریان های داخلی به ویژه ائتلاف ۱۴ مارس با همراهی آل سعود و آمریکا به منظور خارج کردن حزب الله از ساختار قدرت است و تلاش می کنند تا به نوعی بر این موج سوار شده و مردم را علیه دولت و گروه ۸ مارس تحریک کنند.
به نظر می رسد که با روند پیش رو، سناریوی احتمالی بعدی به این ترتیب است که «سعد الحریری» از ریاست کابینه استعفا دهد و «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان، تحت فشار تشکیل کابینه ای بدون حضور جریان مقاومت قرار گیرد تا از این رهگذر، توهم به محاق بردن مقاومت از سپهر سیاسی لبنان فراهم شود.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


ذوق‌زدگی صهیونیست‌ها از ناآرامی‌های لبنان
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها