بازدید: 14

روایت خانه‌سازی بر روی کوه سنگی/ مشکلات معیشتی و تخریب منابع طبیعی با هم در ارتباط هستند/ گزارش تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها به زودی در صحن علنی قرائت می‌شود

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2114804
رئیس «هیئت تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری» مجلس گفت: «تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری» پایان یافته و در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصویب شده است. بناست این گزارش در ۶ محور به زودی در صحن علنی مجلس قرائت شود.
خودمان برای سودجویان منابع طبیعی فرصت ایجاد می کنیم/ روایت خانه سازی بر روی کوه سنگی/مشکلات معیشتی و تخریب منابع طبیعی با هم در ارتباطند
شمس الله شریعت نژاد پیرو اتمام تحقیق و تفحص از «عملکرد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور» که ۵ اردیبهشت سال ۹۷ در مجلس تصویب شد در گفت وگوی مشروح با خبرنگار میزان به تشریح آن پرداخته است.
 
میزان: آیا تحقیق و تفحص از سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به اتمام رسید؟
شریعت نژاد: بله، این تحقیق و تفحص به اتمام رسیده و مورد تصویب کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی قرار گرفته است.

میزان: تحقیق و تفحص چند محور داشت؟
شریعت نژاد: این تحقیق و تفحص ۶ محور داشت که هر محور از آن یک فصل از این گزارش را شامل می شود در این گزارش توضیحات کاملی درباره مشکلات ارائه و مصادیق جز به جز بیان شده است.

میزان: مقداری درباره فصل های این تحقیق توضیح دهید
شریعت نژاد: یکی از فصول این گزارش مربوط به طرح های مرتبط با جنگل داری و مراتع است که مشخص می کند که این طرح ها آیا موفق بوده و یا خیر. همچنین یکی از فصول دیگر این گزارش به موضوع حفاظت ازمحیط زیست پرداخته که پیرو آن مشخص شده که در حال حاضر محیط زیست چه وضعیتی دارد. همچنین فصل سوم این گزارش مربوط به مشکلات منابع انسانی سازمان جنگل داری است که پیرو آن مشخص شده که چه وضعیتی بر آن حاکم است لذا این گزارش ۶ محور داشته و متناسب با محور های فوق به آن پرداخته شده است.

میزان: به نظر شما چند درصد از مشکلات از ناحیه مدیریت سازمان جنگل داری نشأت گرفته است؟
شریعت نژاد: مستحضرید که ۸۹ درصد از منابع طبیعی و خاک کشور تحت مدیریت سازمان جنگل ها است. در این گزارش پیشنهاد تقویت سازمان های نظارتی مطرح شده است.

میزان: ارکان دولت و دستگاه های اجرایی چه نقشی در این مشکلات داشتند؟
شریعت نژاد: بخشی از این مشکلات متاثر از دولت است و بخشی هم متاثر از برخی قوانین.

میزان: در زمینه قوانین آیا دست به کار خواهید شد؟
شریعت نژاد: در این گزارش پیشنهاد تغییر در قوانین مطرح شده است البته برخی از مشکلات از ناحیه ضعف در مدیریت سازمان جنگل ها بود. در این گزارش مسائل مربوط به ضعف ها پیرامون اجرای برخی طرح ها مطرح شد.

میزان: چند درصد از مشکلات به ضعف در امور اجرایی باز می گردد؟
شریعت نژاد: در حال حاضر بخشی عمده ای از ضعف ها از ناحیه امور اجرایی و ناکارآمدی است. همچنین عدم نگاه تخصصی به منابع طبیعی هم به مشکلات دامن می زند. سازمان جنگل ها و منابع طبیعی زیر مجموعه دستگاهی است که آن دستگاه منابع طبیعی را هدف اول خود نمی داند.
 
میزان: پس به دنبال چیست؟
شریعت نژاد: این دستگاه بیشتر به دنبال توسعه کمی اراضی زیر کشت است اشکال بسیاری از مشکلات در منابع طبیعی این است که ما نمی توانیم بسیاری از ایرادات را در آن واحد مشاهده کنیم یعنی این مسئله محتاج زمان است که خودش را نشان دهد.

میزان: آیا در این گزارش مواردی وجود داشت که باعث نگرانی شما شود؟
شریعت نژاد: نگرانی ما از این قرار بود که از اشتباهات گذشته خودمان هرگز درس نمی گیریم، نگرانی عمده این است که ما به دنبال بهبود روش های قبل نیستیم و تنها به دنبال حذف روش ها هستیم.

میزان: آیا سازمان جنگل ها نیازمند یک نگاه جدید است؟
شریعت نژاد: بله این سازمان نیازمند یک نگاه علم محور است و اینکه باید از تجربه جهانی برای برخی امور استفاده کرد چرا که وقتی توان مردم از نظر معیشتی کاهش پیدا کند تخریب منابع طبیعی بیشتر خواهد شد که این مسئله هم یکی از مسائلی است که در عصر آینده بیشتر خودنمایی خواهد کرد.

میزان: آیا در جریان این تفحص فشار های بیرونی هم وجود داشت؟
شریعت نژاد: خیر. البته ما شاهد ضعف همکاری از سوی سازمان جنگل ها و منابع طبیعی بودیم که مجبور شدیم در این زمینه تذکر بدهیم چرا که مرجع بسیاری از اقدامات ما باید سازمان جنگل ها و منابع طبیعی باشد چرا که دستگاه های نظارتی اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. البته ما اطلاعات خودمان را در راستای این گزارش از منابع مختلف پیدا و جمع آوری کردیم.

میزان: به اعتقاد شما چطور می شود افرادی به راحتی به جان منابع طبیعی می افتند و از آن سود می برند؟
شریعت نژاد: قطعا این ما هستیم که برای آن ها فرصت ایجاد می کنیم به عنوان مثال فردی که می رود در اوشان فشم و روی سنگ و کوه ساختمان می سازد فکر می کنید طی چند سال این اقدام را انجام داده است؟ ما در این چند سال چه کار کردیم.

میزان: فردی روی کوه خانه ساخته است؟
شریعت نژاد: بله این فرد روی کوه سنگی خانه ساخته است کوهی که مالک آن تنها ملت است و هیچ مالک خصوصی ندارد هیچ کس حق ندارد کوهی را که بالای آن ۳۰ سانت خاک زراعی دارد جا به جا کند و تمام سنگ های آن را کنار زده و برای خودش خانه بسازد، آن هم برای چند روز از سال که بیاید و برود و درون آن استراحت کند.

میزان: این افراد چه کسانی هستند؟
شریعت نژاد: من قصد دارم جور دیگری توضیح دهم، ببینید امکان ندارد فردی مفت درآمد کسب کند و مفت هزینه نکند؛ هر کس ولخرجی می کند بی تردید بدانید که درآمد مفتی دارد هر کس که اورت خرج می کند باید بدانیم که درآمد آن فرد هم بدین نحوه است، این فرد همین جوری در عرض یک شب صاحب ثروت می شود! چرا که هر آدمی که به سختی و به رنج پول در آورد قدر سرمایه خود را می داند.

میزان: به نظر شما این افراد چه کسانی هستند؟
شریعت نژاد: این افراد افرادی زیاده خواه هستند آدم هایی که صاحب ثروت های بادآورده اند.

میزان: شهرداری ها چه قصوراتی دارند؟
شریعت نژاد: آن ها هم در شکل گیری این مشکلات بی تقصیر نیستند. با این حال این تحقیق و تفحص نهایی شده و به زودی در صحن مجلس قرائت خواهد شد.
 
 محور تفحص
در محور اصلی این تحقیق و تفحص ذکر شده چرا سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیرداری در اجرای طرح ها و حتی تهیه آنها ناکارآمد است؟ همچنین در محورهای فرعی این تحقیق و تفحص ذکر شده چرا طرح های منابع طبیعی از جمله طرح های جنگلداری- مرتع داری - مدیریت منابع جنگلی - تعادل دام و مرتع - خروج دام از جنگل - ممیزی اراضی و اتمام موضوع اخذ سند منابع ملی به شکست انجامیده است؟ چگونه با وجود ریزش شدید نیروی انسانی و امکانات، حفاظت از منابع طبیعی صورت می گیرد؟ قاچاق چوب با روند تعطیلی طرح های جنگلداری تشدید شده است سازمان چه اقدامی کرده است؟ علت ناکارآمدی سازمان در پشتیبانی از مجریان موفق و برخورد با مجریان ناموفق در حوزه های مختلف کاری چه است؟ مدل مدیریت بر جنگل ها و مراتع با طرح های تعطیلی گذشته چیست؟ از جمله سایر محورهای این تفحص قلمداد می شود.
 
انتهای پیام/

روایت خانه‌سازی بر روی کوه سنگی/ مشکلات معیشتی و تخریب منابع طبیعی با هم در ارتباط هستند/ گزارش تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها به زودی در صحن علنی قرائت می‌شود
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها