بازدید: 3

زنگ خطر درگیری بافت ریه با این نشانه‌ها به صدا درمی‌آید

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2114326
یک فوق تخصص بیماری‌های ریه کودکان گفت: اگر کودک غیر از سرماخوردگی به علائمی مانند تب بالا دچار شود، در این صورت این احتمال وجود دارد که بافت ریه درگیر شده باشد.

محمد نیک پندار فوق تخصص بیماری های ریه کودکان در گفت وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بیماری های شایع ریوی در کودکان اظهار کرد: با شروع فصل سرما بیماری های ریوی در کودکان شدت پیدا می کنند که این بیماری ها اغلب به شکل عفونت های ویروسی و باکتریایی ظاهر می شوند.

بیشتر بخوانید: آیا «آسم» درمان قطعی دارد؟ +عوامل تشدید کننده بیماری

او بیان کرد: بیماری های آلرژیک هم مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی را درگیر می کنند که به بیماری های آلرژیک مجاری تنفسی تحتانی آسم گفته می شود. در صورتی که ریه ها و مجاری تنفسی تحتانی یا بافت ریه درگیر عوامل عفونی شوند در ابتدا علائمی مانند سرماخوردگی مانند آبریزش از بینی، تب و سرفه بروز پیدا می کنند که این نشانه ها می توانند به ریه ها هم منتشر شوند و علائم ذات الریه یا پنومونی را ایجاد کنند.

زنگ خطر درگیری بافت ریه با این نشانه ها به صدا درمی آید

این فوق تخصص بیماری های ریه کودکان افزود: در صورتی که کودک غیر از علائم سرماخوردگی به تب های بالا دچار شود، سرعت تنفسش افزایش پیدا کند و فرورفتگی زیر دنده ها، بین دنده ها، بالای جناغ سینه یا بالای استخوان ترقوه هنگام تنفس اتفاق بیفتد؛ این ها علائم هشدار دهنده ای هستند که نشان می دهند بافت ریه درگیر شده است. اگر این نشانه ها به ویژه در سنین پایین با علائمی مانند بی اشت هایی شدید و استفراغ همراه باشد در این صورت بیماری شدت پیدا می کند و ممکن است دیگر در منزل نتوان بیمار را درمان کرد.

روش های درمان پنومونی

نیک پندار تاکید کرد: اگر در تصویربرداری و عکس رادیوگرافی از قفسه سینه مشخص شد که عفونت های باکتریایی بیماری های ریوی را ایجاد کرده اند؛ در این صورت با توجه به شرایط عمومی بیمار به ویژه سن تصمیم می گیریم که آنتی بیوتیک را به شکل خوراکی یا تزریقی از طریق ورید تجویز کنیم. متاسفانه همیشه امکان جداسازی ۱۰۰ درصد بین درگیری ویروسی و باکتریایی وجود ندارد بنابراین برخی اوقات پزشکان بر اساس یافته های بالینی اقدامات درمانی را انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: پنومونی؛ بیماری مرگبار که با تب و لرز به جانتان می افتد

او تصریح کرد: در صورتی که پنومونی به طور کامل ویروسی باشد، تجویز آنتی بیوتیک ها ضرورتی ندارد و تنها درمان های حمایتی کافی است. درگیری های ویروسی هم اگر با نشانه هایی مانند تب بالا، بی قراری، حالت تهوع و استفراغ به ویژه در سنین پایین (کمتر از ۶ ماه) همراه باشند، می توانند خطرناک باشند تا جایی که نوزاد به بستری بیمارستان نیاز پیدا می کند.

این متخصص بیماری های ریه کودکان گفت: برای درمان بیماری های آلرژیک مجاری تنفسی تحتانی (آسم) کودکان زیر نظر پزشک باید از اسپری های باز کننده برونش و ضد التهاب استفاده کرد.

زنگ خطر درگیری بافت ریه با این نشانه ها به صدا درمی آید

نیک پندار یادآوری کرد: راه های پیشگیری از بیماری های عفونی اغلب واکسیناسیون و در تماس نبودن با بیماران مبتلاست. واکسیناسیون بیماری هایی مانند سیاه سرفه، اوریون، سرخک و آنفلوآنزا در برنامه واکسیناسیون کشوری وجود دارد، اما واکسیناسیون آنفلوآنزا جزو برنامه واکسیناسیون کشوری نیست در حالی که تزریق این واکسن برای بیماران قلبی و ریوی مزمن ضرورت دارد؛ تزریق واکسن آنفلوآنزا همچنین به مبتلایان به آسم کودکان پیشنهاد می شود.

انتهای پیام/

پنومونی های ویروسی در چه صورت خطرناک هستند؟

زنگ خطر درگیری بافت ریه با این نشانه‌ها به صدا درمی‌آید
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها