بازدید: 4

از ۴۵ کشور توسعه نیافته ۳۵ کشورش مسلمان هستند/ کشورهای مسلمان ۷۰ درصد انرژی و ۶۵ درصد ذخایر طبیعی جهان را در اختیار دارند / مشکل این کشورها در نحوه اداره آنهاست

منبع : انتخاب کد خبر: 2114252
استاد دانشگاه مفید بر این نظر است که دلیل عدم توسعه نیافتگی کشورهای مسلمان در منابع اندک نیست. زیرا بخش اعظم انرژی و منابع طبیعی جهان در این کشورها وجود دارد. بلکه دلیل آن در نحوه اداره کشور و ضعف نهادهای مدنی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یوسفی، استاد دانشگاه مفید: از ۴۵ کشور توسعه نیافته ۳۵ کشورش مسلمان هستند/ کشورهای مسلمان ۷۰ درصد انرژی و ۶۵ درصد ذخایر طبیعی جهان را در اختیار دارند / مشکل این کشورها در نحوه اداره آنهاست

حسین کیانی / «انتخاب»: در عصر حاضر با نگاهی به جهان متوجه می شویم که دنیا تقریبا در صلح و آرامش به سر می برد، جز در کشورهای مسلمان. در آمریکای جنوبی از کشورهای کودتا خبری نیست. اروپا، بخش های غیرمسلمان افریقا و شرق آسیا همه در آرامش و اکثریت در رفاه زندگی می کنند. اما اکثر کشورهای مسلمان یا درگیر جنگ هستند یا مشکلات اقتصادی و از توسعه و حرکت به سمت توسعه خبری یافت نمی شود.

محمدرضا یوسفی استاد دانشگاه مفید بر این نظر است که دلیل عدم توسعه نیافتگی کشورهای مسلمان در منابع اندک نیست. زیرا بخش اعظم انرژی و منابع طبیعی جهان در این کشورها وجود دارد. بلکه دلیل آن در نحوه اداره کشور و ضعف نهادهای مدنی است. در ادامه سخنان این استاد دانشگاه مفید را می خوانیم:

محمد رضا یوسفی، هیات علمی دانشگاه مفید در مورد زمینه های داخلی چالش های کشورهای اسلامی بیان داشت: تقسیم هایی که بر اساس توسعه انسانی صورت گرفته است، کشورها را در سه سطح قرار داده است، در این رتبه بندی ۴۵ کشور در پایین ترین سطح توسعه انسانی قرار گرفته اند که متاسفانه ۳۵ کشور مسلمان در این بین دیده می شوند.

این سوال مطرح می شود که چرا کشورهای مسلمان در این جایگاه قرار گرفته اند، دلایل متعدد برای این امر وجود دارد. در اینجا برخی از مسائل داخلی این کشورها را مورد توجه قرار می دهیم و به مسائل خارجی آن نمی پردازیم.

یکی از ویژگی های این کشورها فقر گسترده است، درصد بالایی از جمعیت در این کشورها زیر خط فقر زندگی می کنند. از ۳۰ درصد، ۴۰ درصد ۶۰ درصد و حتی برخی از کشورهای مسلمان تا ۸۰ درصد جمعیتشان در زیر خط فقر هستند. درصدی از جمعیت این کشورها هم به فقر شدید مبتلا هستند، به معنای این که شب را گرسنه به صبح می رسانند. و به بیان دیگر دغدعه نان شب را دارند. در برخی از کشورها حدود ۱۷ درصد مردم با این دغدغه زندگی می کنند بنابراین یک مسئله مهم در این کشورها فقر گسترده است.

دومین ویژگی این کشورها نابرابری شدید در موارد گوناگون است. از جمله این موارد، نابرابری در درآمد را می توان اشاره کرد. در اقتصاد این شاخص را با معیار ضریب جینی می سنجند. این ضریب در کشورهایی که از وضعیت مناسبی برخوردار هستند ۲۰ صدم تا ۳۵ صدم است و کشورهایی که وضعیت نامناسب تری دارند از ۳۵ صدم تا ۵۰ صدم در نوسان هستند. این ضریب در خیلی از کشورهای مسلمان بین ۴۰ تا ۵۰ است یعنی در وضعیت نابرابری شدیدی از نظر درآمدی قرار گرفته اند. گروهی اندک دارای درآمد بسیار بالا و گروهی در نان شب خود محتاج هستند. نابرابری منطقه ای هم در این کشورها حائز اهمیت است. در این کشورها هر چه از پایتخت دور می شویم سطح امکانات، سطح فرهنگ، سطح آموزش، سطح بهداشت و سایر مسایل تقلیل شدید پیدا می کند. به این امر اصطلاحا در اقتصاد پدیده دوگانگی می گویند

اگر این دو مسئله را کنار هم قرار دهیم با انبوهی از مشکلات مواجه می شویم. افراد ثروتمند خود را با کشورهای پیشرفته تطبیق می دهند و مسئله تجمل خواهی و... رخ می دهد. از آن طرف فقر شدید باعث آسیب های اجتماعی بالایی از جمله فحشا نزاع های خیابانی می شود.

سومین مسئله در کشورهای اسلامی فساد گسترده در دولت هاست. یک ضرب المثل کهن در کشور هند وجود دارد با این مضمون که اگر شما توانستید عسل را روی نوک زبان قرار دهید و بعد از آن مزه مزه نکنید یک دولت مرد هم می تواند از امکانات دولتی که در اختیار دارد سوءاستفاده نکند. یکی دیگر از مسائلی که این کشورها با آن درگیر هستند پدیده رانت خواری در میان دولتمردان و فساد گسترده حکومتی در میان آنها، رشوه خواری و امثال این هاست.

زمانی گفته می شد کشورهایی توسعه پیدا نمی کنند که منابع اندک در اختیار دارند. اما کشورهای مسلمان دارای منابع گسترده ای هستند. ۷۰ درصد انرژی جهان و حدود ۶۵ درصد ذخایر طبیعی جهان در اختیار مسلمانان است. اما با این وجود ۳۵ کشور از میان ۴۵ کشور توسعه نیافته را تشکیل می دهند. لذا گفته می شود مشکل کشورهای جهان سوم از جمله این کشورهای مسلمان در اداره این کشورهاست. باید در نحوه اداره این کشورها تجدید نظر کرد تا بتوان اتفاق های مثبت برای آنها رقم زد.


از ۴۵ کشور توسعه نیافته ۳۵ کشورش مسلمان هستند/ کشورهای مسلمان ۷۰ درصد انرژی و ۶۵ درصد ذخایر طبیعی جهان را در اختیار دارند / مشکل این کشورها در نحوه اداره آنهاست
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها