بازدید: 26

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

منبع : تابناک کد خبر: 2111892
یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: با توجه به افزایش قیمت نماد های شاخص ساز، برگشت چندانی برای شاخص کل محتمل نیست، در صورت ورود نقدینگی به بازار و افزایش ارزش معاملات به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان می توان امیدوار بود که شاخص از نظر تکنیکالی به محدوده ۳۷۰ هزار واحدی برسد.
ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ صندوق ها این هفته خریدار چه گروه های بودند/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش های ۶ ماهه شرکت ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

تابناک اقتصادیمحمدرضا قاسمی در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک گفت: شاخص کل بورس تهران به طور منطقی باید به کانال ۳۳۰ هزار واحدی دست می یافت و انتظار می رفت با تبلیغات دولت و ورود نقدینگی به بورس رشد شاخص تا کانال ۳۷۰ هزار واحدی نیز تداوم یابد، ولی با عرضه حقوقی ها، سهامداران ترسیدند و کلیت بازار برگشت.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شاخص کل اصلاح بیشتری نخواهد داشت، تاکید کرد: دلیل عدم کاهش بیشتر شاخص این است که علیرغم ریزش اکثر نمادها، سهام شاخص ساز  افت نخواهند داشت و البته این موضوع اصلا مطلوب نیست چرا که در شرایط فعلی شاهد اصلاح قیمتی ۲۰ تا ۳۰ درصدی در نماد های کوچک هستیم و ضرر سهامداران این نماد ها هستیم  در حالی که شاخص کل فقط ۵ درصد کاهش یافته و از ۳۲۹ هزار واحد به کمتر از ۳۱۰ هزار واحد رسیده است.

قاسمی افزود: با توجه به گزارش مطلوب شش ماهه شرکت های بزرگ در گروه های پتروشیمی و فولادی و همچنین با در نظر گرفتن قیمت سهام آن ها که رشد چندانی نداشته اند، افزایش قیمت این گونه نماد ها محتمل است.

وی تصریح کرد: چهارشنبه هفته گذشته نیز شاهد بودیم که شاخص کل ۲ درصد افزایش، ولی شاخص هم وزن که شرکت های کوچک در آن لحاظ می شوند، دو و نیم درصد کاهش داشت که فاصله بین این دو عدد بزرگی است و سهامدارانی که شرکت های کوچک را در سبد خود دارند، متضرر شده اند.

به گفته قاسمی با توجه به افزایش قیمت نماد های شاخص ساز، برگشت چندانی برای شاخص محتمل نیست و در صورت ورود نقدینگی به بورس و افزایش ارزش معاملات به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان می توان امیدوار بود که شاخص به محدوده ۳۷۰ هزار واحدی برسد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه گزارش های ۶ ماهه شرکت ها تا دوشنبه منتشر خواهد شد، تاکید کرد: این گزارش ها می تواند همچنان قیمت نماد های بزرگ را با رشد قیمتی ۵ تا ۱۰ درصدی مواجه کند.

وی با اشاره به عدم حمایت صندوق ها و حقوقی های بزرگ از سهام کوچک گفت: شرکت ها و صندوق هایی که درکلیت بازار تاثیر گذار هستند، خریدار سهم های بزرگ بوده و به خرید نماد های کوچک تمایلی نشان نمی دهند، به طور مثال  صندوق گنجینه شهر متعلق به تامین سرمایه تمدن، اردیبهشت و شهریور ماه در اوج بازار، اقدام به فروش سنگین کرده و در دو سه هفته اخیر نیز به طور ملایم در حال خرید نماد های پتروشیمی و فولادی است، همچنین صندوق های زیرمجموعه های تامین اجتماعی نیز در حال خرید سهام دارویی هستند.

به گزارش بورس تابناک، ارزش معاملات خرد بورس تهران که بیانگر مشارکت سهامداران حقیقی است نشان می دهد ارزش معاملات خرد تنها روز شنبه بیستم مهر ماه نسبت به آخرین روز معاملاتی قبلی یعنی چهارشنبه رشد داشته و در ادامه هفته روند کاهشی اشته است.

بر این اساس، ارزش معاملات خرد بورس تهران در هفته سوم مهر ماه ۶۸۰۹۲ میلیارد ریال بوده و از ۱۷۹۸۲ میلیارد ریال در روز شنبه، ۱۶۱۷۵ میلیارد ریال روز یکشنبه، ۱۱۸۰۸ میلیارد ریال روز دوشنبه، ۱۱۷۲۸ میلیارد ریال روز سه شنبه به ۱۰۳۹۹ میلیارد ریال در روز چهارشنبه رسیده است.

مشارکت سهامداران خرد و حقیقی روز دوشنبه بیشترین افت را  طی هفته گذشته ثبت کرده و کاهش ۲۷ درصدی را نسبت به روز قبل نشان داده و از ۱۶۱۷۵ به ۱۱۸۰۸ میلیارد ریال رسیده است.

در پایان معاملات هفته سوم مهر ماه، شاخص کل بورس تهران با ۳۴۰۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۹ هزار و ۶۴۷ واحدی رسید.  
 
شاخص قیمت وزنی ارزشی با کاهش ۹۲۰ واحدی معادل ۰۹/۱ درصد، به رقم ۸۳۲۱۷ واحد رسید، شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۶۶۳۸ واحدی معادل ۲۹/۷ درصد، رقم ۸۴۶۶۳ هزارو ۶۶۳ واحدی را نمایش داد و شاخص قیمت هم وزن با افت ۴۴۶۴ واحدی معادل ۳۰/۷ درصد، رقم ۵۶ هزار و ۶۵۲ واحد گزارش شد.

شاخص آزاد شناور نیز با افت ۹۲۲۶ واحدی از کانال ۳۶۲۰۷۲ واحدی تا رقم ۳۵۲ هزار و ۸۴۶ واحدی عقب نشینی کرد.

شاخص بازار اول با کاهش ۱۱۲۸ واحدی معادل ۵۰ / ۰  درصد، رقم ۲۲۵۱۰۴ هزار و ۱۰۴ واحدی را به نمایش گذاشت و شاخص بازار دوم با ۱۲۹۲۹ واحد کاهش معادل ۰۱ / ۲  به ۶۲۹۴۳۶ هزار و ۴۳۶ واحدی رسید.

ارزش کل معاملات بورس ۷۵۷۵۲  میلیارد ریال بود که نسبت به هفته قبل با کاهش ۴۶/۳۰  درصدی مواجه شده است.

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها