بازدید: 4

اروپا منافع اقتصادی خود را فدای مسائل هسته ای ایران نمی کنند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2110739
کارشناس مسائل بین الملل گفت:آمریکا به اروپا اجازه اتخاذ تصمیمات مستقل را نمی دهد.

اروپا منافع اقتصادی خود را فدای مسائل هسته ای ایران نمی کنند/حسین متفکر کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بد عهدی اروپایی ها در عملی نکردن تعهداتشان در برابر ایران، گفت: بعد از جنگ جهانی اول مشکلاتی برای اروپا پیش آمد. در واقع آمریکایی ها برای ورود به جنگ به دنبال تسلط بر اروپا بودند بر این اساس قرارداد محرمانه ای با چرچیل بستند که انگلستان از شرق کانال سوئد خارج شود.

او افزود:بعد از جنگ جهانی دوم که متفقین (فرانسه، انگلستان، آمریکا و روسیه) پیروز شدند، تنها واشنگتن بود که در سرزمینش جنگی اتفاق نیوفتاد بنابراین از جنگ بیشترین استفاده را کرد و با طرح های اقتصادی امثال مارشال توانست اروپا را از نظر سیاسی مکمل ژئو استراتژی خود قرار دهد.

اروپا از لحاظ اقتصادی، سیاست بین الملل و نظامی  تابع سیاست های واشنگتن است

متفکر اضافه کرد: بعد از سال ۱۹۴۵ که نظام دو قطبی به سردمداری آمریکا و شوروی در جهان ایجاد شد، اروپا تحت سیطره اقتصادی و سیاسی واشنگتن قرار داشت یعنی در گردونه استراتژی واشنگتن  حرکت کردند. برخی مواقع هم مطالبی را مطرح کردند که استقلال فکری در خود ایجاد کنند، ولی چنین چیزی اتفاق نیوفتاد.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: آمریکا، انگلستان، فرانسه و برخی دیگر از کشور های اروپایی عضو کشور های ناتو هستند، بنابراین از نظر گروه بندی نظامی هم بعد از فروپاشی شوروی فلسفه وجودی جدیدی برای ناتو تعریف کردند، در نتیجه از نظر اقتصادی، سیاست بین الملل و نظامی با عضویت در ناتو این کشور های اروپای تابع سیاست های واشنگتن هستند.

او افزود: کشور های اروپایی معتقدند که آمریکا ارباب جهان است و برای اینکه ارباب  را راضی نگه دارند باید تابع آن عمل کنند، از طرف دیگر منافع اقتصادی اروپا هم اقتضا می کند که این کار اتفاق بیوفتد، چراکه منافع اقتصادی تعاملات اروپا با آمریکا بسیار بیشتر از روابط تجاری آن ها با ایران و امثال کشور ماست.

اتحادیه اروپا منافع اقتصادی خود را فدای مسائل هسته ای ایران نمی کند

متفکر با بیان اینکه اروپا منافع اقتصادی خود را فدای مسائل هسته ای ایران نمی کنند، گفت: ما قبل از برجام هم می دانستیم که اروپا کاره ای نیست به ویژه از آن زمانی که بیانیه سعد آباد در رابطه با مسائل هسته ای صادر و قرار بر این شد که اروپا گام های موثری را در راستای رسیدن ایران به فناوری های صلح آمیز هسته ای داشته باشد، ولی این اتحادیه در آن زمان هم به تعهدات خود عمل نکرد چراکه آمریکا مخالف بود.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: آمریکا سیستم مالی جهانی (دلار) را طوری طراحی کرده که گلوگاه اقتصادی و مالی اروپا در اختیار واشنگتن است، بنابراین در معادلات جهانی اروپا نقش زیادی ندارد. البته در مباحثی در شورای امنیت برخی کشور های اروپایی به ویژه فرانسه در وتو کردن برخی مسائل می توانند نقش مستقلی ایفا کنند، اما به طور کلی  اروپا در تمام مسائل سیاسی، مالی، اقتصادی، سازمان های بین المللی و حتی سازمان های وابسته به سازمان ملل عمدتا تابع آمریکا هستند.

آمریکا اجازه نمی دهد که اروپا سیاست مستقلی از آن ها اتخاذ کند

او افزود: از اتحادیه اروپا انتظار نمی رود که به تعهدات خود عمل کند، چراکه منافع اقتصادی آن ها اقتضا نمی کند، همچنین آمریکا اجازه نمی دهد که سیاست مستقلی اتخاذ کنند. واشنگتن به اروپا نشان داده است که بدون کاخ سفید قادر به انجام کاری نیست، چراکه تعاملات شرکت های بزرگ آمریکایی با اروپا حرف اصلی را برای تصمیم گیری دارند، بنابراین رهبران فرانسه نقش زیادی در این مسائل ندارند.

متفکرخاطر نشان کرد: اروپا تعهداتی در برجام داده است، بنابراین باید به آن عمل کنند، حتی بعد از خروج واشنگتن از توافق هسته ای ۱۱ تعهد دادند که یکی از آن ها این بود که خط مالی جدید با عنوان اینستکس بود و درنهایت  مشخص شد این ساز و کار ماشینی بدون بنزین است، چراکه حتی اگر کشور های دیگری به اینستکس ملحق شوند به این دلیل که اینستکس مبتنی بر نظام مالی دلار است و نظام مالی دنیا در اختیار آمریکاست، آن ها اجازه نخواهند داد که کشور های عضو اینستکس کاری برای جمهوری اسلامی ایران انجام دهند.

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۲۶ و ۳۶ برجام باید به مسیر خود ادامه دهد، چراکه اروپا متعهد شده بود که در طراحی، ساخت و رساندن تهران به فناوری جدید هسته ای کمک کنند، اما اقدام جدی انجام ندادند، بنابراین ایران مجبور بود که فرایند توسعه سانتریفیوژ های خود از نسل آی آر ۱ و آی آر ۲ به آی آر ۷ وآی آر ۹ ارتقا دهد.

بیشتر بخوانید:فرانسوی ها به دنبال راهی برای ممانعت ایران از برداشتن گام چهارم/ اروپا تبدیل به برده سیاسی کاخ سفید شده است 

اوایل این هفته حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد تهران به زودی از سانتریفیوژ های گازی نسل جدید «آی آر-۹» در فعالیت های هسته ای خود استفاده می کند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به این اظهارات آقای روحانی، اعلام کرد که ایران باید از ورود به مرحله جدید اقدامات نگران کننده که می تواند به افزایش تنش ها منجر شود، خودداری کند.

انتهای پیام/


اروپا منافع اقتصادی خود را فدای مسائل هسته ای ایران نمی کنند
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها