بازدید: 5

جنگ ترکیه از عوامل خارجی موثر در شاخص بورس

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 2110700
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:ترکیه موجب شد شرکت‌ها احساس ناامنی کنند چراکه شرکت‌های داخلی در شرایط تحریم با شرکت‌های ترکیه همکاری می‌کردند و ایجاد این ناامنی اقتصادی در ترکیه موجب گمانه‌زنی‌های همانند ضرر و زیان برای سه ماه آینده شد در نتیجه امنیت سرمایه‌گذاری متزلزل شده و قیمت سهام کاهش پیدا کرد.

به گزارش بورس نیوز، معصومه آقاپور علیشاهی درباره سقوط ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس اظهار کرد: این سقوط ناشی از مناسبت های سیاسی بین المللی و مسائل داخلی بوده و حجم نقدینگی در کشور روزانه افزایش پیدا می کند. این رشد براساس تولید داخلی نیست در واقع این نقدینگی مانند بهمنی است که روزانه بر قطر آن اضافه می شود. در نتیجه با ورود به هر بازاری آن را ویران می کند.
وی افزود: نرخ ارز به صورت دستوری و نظارتی به ثبات رسید از سوی دیگر قیمت جهانی طلا طی یک ماه گذشته کاهش پیدا کرده و بازار مسکن باوجود اینکه در سال گذشته حدود ۲۰۰ درصد رشد پیدا کرده بوداما از تیرماه و حتی در مرداد و شهریور نیز حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد. از التهاب بازار خودرو نیز تاحدودی کاسته شده است؛ بنابراین پول های خُرد جامعه یعنی سرمایه های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان وارد بورس شده و رشد شتابزده در این بازار ایجاد شد.

نماینده مردم شبستر در خانه ملت ادامه داد: براساس قوانین جدید نوسانات بازار بورس کاهش پیدا کرد تا ارزش سهام یک باره رشد و سقوط نکند، اما بازار بورس تاکنون نتوانسته با قانون جدید خود را تطبیق دهد، از سوی دیگر افرادی که به دنبال سوداگری بودند، دریافتند با اجرای قانون جدید، بورس هدفمند و دارای شاخص می شود بنابراین همه در صفحه فروش قرار گرفتند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: نوسانی که برای بازار بورس در نظر گرفته شد نیاز سوداگران را تامین نمی کرد در نتیجه بحث فروش شلوغ تر شد و در این شرایط افرادی که سرمایه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشتند بیشتر ضرر کردند چرا که تبحر و توانایی کار در بازار بورس را نداشتند و به جای اینکه سبدی از سهام را خریداری کند تمام سرمایه خود را روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری کردند و این بی تجربگی موجب ضرر آن ها شد.

آقاپور جنگ ترکیه را نیز از عوامل خارجی موثر در سقوط شاخص های بازار بورس موثر دانست و گفت: جنگ ترکیه موجب شد شرکت ها احساس ناامنی کنند چراکه شرکت های داخلی در شرایط تحریم با شرکت های ترکیه همکاری می کردند و ایجاد این ناامنی اقتصادی در ترکیه موجب گمانه زنی های همانند ضرر و زیان برای سه ماه آینده شد در نتیجه امنیت سرمایه گذاری متزلزل شده و قیمت سهام کاهش پیدا کرد.


جنگ ترکیه از عوامل خارجی موثر در شاخص بورس
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها