بازدید: 26

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2110438
مدیرکل زیست بوم دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از عدم خودکشی ماهیان دریای خزر خبر داد.

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیمداوود میرشکار مدیرکل زیست بوم دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره خودکشی جمعی ماهیان در دریای خزر اظهار کرد: تاکنون گزارشی از خودکشی ماهی ها در دریای خزر به دست ما نرسیده است اما در چند دهه گذشته خودکشی دسته جمعی دلفین ها را در دریای های جهان شاهد بودیم.

وی افزود: مرگ و میر آبزیان ممکن است دلایل مختلفی از جمله کشنده سرخ، استخراج نفت، پساب های کشاورزی و.. داشته باشد.

میرشکار گفت: در دریای خزر نیز به دلیل انباشت زباله و ورود پساب های مختلف احتمال مرگ و میر آبزیان زیاد است .

وی بیان کرد: وجود گونه های غیربومی و افزایش تلاش صیادی در سال های گذشته نیز از جمله دیگر مشکلات نابودی آبزیان در حوزه دریای خزر است.

مدیرکل زیست بوم دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تغییرات آب وهوایی نیز می تواند منجر به مرگ هزاران ماهی در دریاها شود، همچنین تخریب زیستگاه ها و آبسنگ های مرجایی از دیگر عوامل کاهش جمعیت ماهی ها در دریا است.

بیشتر بخوانید: علت مرگ و میر ماهی های سد گلابر زنجان چیست؟

به گفته میرشکار وجود برخی از گونه های جلبکی از جمله کشنده سرخ که منجر به افت شدید اکسیژن در دریا ها می شود که باعث خفگی و مرگ و میر گسترده آبزیان شده است .

وی افزود: باید برای کاهش مرگ و میر آبزیان در دریاها از ورود پساب ،ساخت و ساز در سواحل و آلودگی های نفتی جلوگیری کرد.

مدیرکل زیست بوم دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از طرفی بحث گرمایش آب هاست که منجرمی شود ماهی ها و زیستگاه های ساحلی حساس و شکننده درشرایط استرسی قرار گیرند که این امر بر تخم ریزی و دوران لاروی آنها تأثیر منفی می گذارد.

میرشکار تصریح کرد: لایروبی ها نیز حیات ماهی ها را تحت الشعاع قرار می دهند چرا که تورهای صیادی به جای مانده علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای تنوع زیستی دریایی، حیات لاک پشت ها و پستانداران دریایی را نیز به خطر می اندازند.

انتهای پیام/

تغییرات آب وهوایی می تواند منجر به مرگ هزاران ماهی در دریاها شود

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها